Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

Det danske M&A-marked når 939 handler på 12 måneder. Strategisk fokusering og investeringer i teknologi er blandt drivkræfterne.

Søren P. Krejler, Partner og leder af EY Parthenon i Danmark. Foto: EY

17.08.2026

SCM.dk

Det danske marked for køb og salg af virksomheder har sat ny rekord. I de seneste 12 måneder er der gennemført 939 handler med danske virksomheder som køber, sælger eller mål. Den tidligere rekord var 894 handler målt over 12 måneder frem til udgangen af første kvartal 2026. 

Alene i andet kvartal 2026 blev der gennemført 267 handler mod 233 i første kvartal. Tallene kommer fra EY-Parthenons Transaction Trends, der følger udviklingen på det danske M&A-marked. 

Kapitalfondene spillede en væsentlig rolle. De var involveret i 114 handler i andet kvartal, hvilket er det højeste antal registreret i et enkelt kvartal og svarer til 45 procent af handlerne. Samtidig stod udenlandske købere for 47 procent. 

Aktiviteten i andet kvartal bekræfter, at det danske transaktionsmarked har solid fremdrift. Kapitalfondene er meget aktive, og på trods af global usikkerhed ser både danske og internationale investorer fortsat attraktive muligheder i markedet, siger Søren P. Krejler, partner og leder af EY-Parthenon i Danmark. 

For supply chain-ledere er det især interessant, at strategisk fokusering ifølge EY er en af de strukturelle faktorer bag aktiviteten. Virksomheder frasælger ikke-kerneaktiviteter for at koncentrere ledelsesressourcerne om kerneforretningen. Industrial Products var samtidig blandt de mest aktive sektorer med 36 handler i kvartalet. 

Teknologi spiller også en voksende rolle i vurderingen af virksomheder. Investeringer i kunstig intelligens og teknologiske kapabiliteter var ifølge EY et gennemgående tema på tværs af handlerne. Teknologien indgår både i vurderingen af muligheder for effektivisering og værdiskabelse og i vurderingen af risici og prissætning.

Kilde: EY

Det danske M&A-marked, andet kvartal 2026

  • 267 virksomhedshandler i kvartalet.
  • 939 handler over de seneste 12 måneder.
  • Kapitalfonde deltog i 114 handler, svarende til 45 procent.
  • Industrial Products stod for 36 handler.
  • Udenlandske købere stod for 47 procent af handlerne.
  • Data i Transaction Trends kommer fra Mergermarket og omfatter handler, hvor danske virksomheder er mål, køber eller sælger.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

08.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Et tavlemøde behøver ikke altid foregå i egne lokaler

08.09.2026SCM.dk

Supply chain beslutninger er en kompleks øvelse

SCM.dk

Nordiske virksomheder ser fysisk AI som en stor hjælp til de ansatte

SCM.dk

Den globale kapacitet af containerskibe runder skrapt hjørne

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Stærk ledelse skaber stærkere virksomheder

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Styrk dine kompetencer i projektledelse

07.09.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Arkil og Fyns Kran Udstyr sætter fokus på sikkerheden

04.09.2026SCM.dk

Life science-eksport når 208 milliarder kroner

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om begrænset mængde

ADR Uddannelsen om begrænset mængde sætter dig i stand til at pakke, mærke, læsse og transportere farligt gods, der sendes efter reglerne om begrænset mængde i henhold til ADR-konventionen og de nationale bekendtgørelser.

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om kørsel i små mængder

Når du har gennemført ADR Uddannelsen om kørsel i små mængder, må du transportere farligt gods i små mængder (under frimængden, som begrænset mængde eller som undtaget gods).

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om dokumentation

ADR-IMDG Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog til vej-, sø-, og kombitransporter med farligt gods.

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre