Ressourceeffektivitet er konge

Vi kender det alle sammen. I krisetiden er likviditet kongen. Og så gælder der det særlige, at der for produktionsvirksomheder er en direkte sammenhæng mellem, hvor ressourceeffektiv din produktion er - og penge i banken. En bæredygtighedsekspert tager dig her med ind i maskinrummet for produktionsvirksomheders ressourceudnyttelse.

Jasper Steinhausen fremhæver, at det er hans erfaring, at de fleste virksomhedsledere er ret hurtige til at forstå de grundlæggende ideer. Måske fordi det stemmer godt overens med, hvad menneskeheden har gjort i generationer. Foto: 123rf.com..

14.02.2023

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Det, vi i virkeligheden mener, er altså: Ressourceeffektivitet er konge. Hvis du ikke har en ressourceeffektiv virksomhed, har du ikke en konkurrencedygtig virksomhed. Sådan lyder budskabet fra Jasper Steinhausen, der er specialist i cirkulær økonomi og driver rådgivningsvirksomheden ’Business with Impact’.

Han vil gerne slå et slag for ressourceeffektivitet, fordi han fremhæver, at det er helt afgørende for både bære- og konkurrencedygtighed.

Læs også: Tema om scope 3

”Mit spørgsmål til danske produktionsvirksomheder er: ’Har du arbejdet strategisk og fokuseret på at optimere flowet og brugen af ressourcer i din virksomhed?’ Hvis svaret er nej, bør det være en topprioritet fra i dag. Jeg anbefaler at bruge cirkulær økonomi som værktøjskasse, når du vil sikre dig, at du ikke spilder penge på ressourcer. Det er en disciplin, der er forankret i forretningstænkning, og det handler om at optimere flowet og brugen af ressourcer og holde dem i live så længe som muligt til den højest mulige værdi”, fortæller Jasper Steinhausen.

”Mit spørgsmål til danske produktionsvirksomheder er: ’Har du arbejdet strategisk og fokuseret på at optimere flowet og brugen af ressourcer i din virksomhed?’ Hvis svaret er nej, bør det være en topprioritet fra i dag", lyder det fra Jasper Steinhausen. Foto: Business with Impact..

Cirkularitet er naturens grundprincip
Men først foreslår han, at vi tager et skridt tilbage. Han fremhæver, at cirkularitet er naturens grundprincip, og indtil for få generationer siden var det også det grundlæggende princip for samfund. Ressourcer blev brugt igen og igen, og alt, hvad vi havde, kom stort set fra naturen. Og efter at vi brugte det over et par cyklusser, gik det hele tilbage til naturen. Ligesom i et økosystem. I det større billede var intet spildt.

Men det ændrede industrialiseringen på. I løbet af de sidste cirka 70 år har vi mere eller mindre forladt denne tilgang og dette cirkularitetsprincip. I stedet har vi taget den ’lineære tilgang’, hvor vi tager ting fra jorden, laver et produkt ud af det, bruger det én gang, måske to gange (men oftest kun én gang), og så smider vi det ud. Derfor lever vi nu i en utrolig ressource-ineffektiv verden, hvor milliarder af euros af materialer spildes hvert år.

”Og ja, du læste rigtigt, jeg sagde milliarder af euro. Og hvis du stopper op og reflekterer over det et øjeblik, virker det ret dumt, ikke? Tiden er kommet til at aflære nogle af de ting, som vi alle har lært i skolen, og som vi har haft som en del af vores opvækst i erhvervslivet. Mit gæt er, at ressourcer, råmaterialer, energi, vand og så videre alt sammen er en del af det, der kunne betegnes som "omkostninger ved drift". Sådan har de fleste tænkt så længe. Men nu er det tid til at aflære nogle af disse ting og erstatte dem med en opgraderet version af den succesformel, menneskeheden har levet efter i det meste af tiden på denne planet, og det er den cirkulære økonomi”, fortæller Jasper Steinhausen.

Cirkulær økonomi er alvor
Han peger på, at de fleste ledere i produktionsvirksomheder nok ikke føler sig klar til at lede en omstilling og integrere cirkulær økonomi som en måde at drive forretning på. Det synes han er forståeligt. Fordi det skaber tvivl. Fordi man ikke har evnerne og viden om, hvordan man gør det. Og fordi man ikke kan se en klar vej frem.

Læs også: Sådan fremtidssikrer du din forsyningskæde

”Hvorfor skal du anlægge sådan en ’ukendt’ tilgang til kernen af din virksomhed? På mange måder er det en situation, der ligner den, du stod i for omkring et årti eller deromkring siden, hvor digitaliseringen var det, der fejede igennem erhvervslivet. Dengang forstod de fleste virksomhedsledere det heller ikke. Det blev ret populært at ansætte en teknologichef og parkere ansvaret der. Men med tiden viste det sig, at det ikke var tilstrækkeligt. Ledelsesgrupper begyndte at engagere sig, begyndte at opbygge kapacitet og begyndte at integrere digitaliseringen i virksomhedens kerne”, fortæller Jasper Steinhausen og supplerer:

”For de virksomheder, der ikke var så langt med digitaliseringen, da COVID-pandemien ramte og verden lukkede, ja, de røg ud i stormvejr. I dag står vi i en lignende situation. Hvis du ikke har brugt tid på at sætte dig ind i og opbygge kompetencer inden for cirkulær økonomi, nu hvor du står over for faktor fire-fem stigninger i materialepriser og energipriser, så går du hårde tider i møde. Nu er det virkelig tidspunktet for, at du skal omfavne den cirkulære økonomi”.

Det er ikke så svært
Den gode nyhed er, at det er nemmere, end du tror, at opgradere dig selv. Jasper Steinhausen fremhæver, at det er hans erfaring, at de fleste virksomhedsledere er ret hurtige til at forstå de grundlæggende ideer. Måske fordi det stemmer godt overens med, hvad menneskeheden har gjort i generationer.

Der er selvfølgelig lidt vej fra at forstå til at mestre, men al begyndelse er svær.

”Kom bare i gang, det vil give dig resultater ret hurtigt”, lyder slutbudskabet fra Jasper Steinhausen.

Bliv klogere

Hvis du vil vide, hvordan du griber arbejdet an på en struktureret måde gennem en metode, der vil tage dig fra, hvor du er i dag til, hvor du vil hen - til et sted, hvor du har en mere ressourceeffektiv og mere profitabel forretning, der også forlader verden et bedre sted, så inviterer Jasper Steinhausen dig til at deltage på et af hans gratis introduktionsseminarer, som du finder på https://www.bwimpact.com/introduction

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

08.09.2026GS1 Denmark

Sponseret

Nu kan du gøre PPWR-dokumentationen lettere med en automatisk DoC

08.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Et tavlemøde behøver ikke altid foregå i egne lokaler

SCM.dk

FDE Fonden åbner for transportprojekter

SCM.dk

Bosch udvikler brændstofventil til skibsmotorer

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Stærk ledelse skaber stærkere virksomheder

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Styrk dine kompetencer i projektledelse

07.09.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Arkil og Fyns Kran Udstyr sætter fokus på sikkerheden

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
IMDG - praktisk brug af IMDG-koden

IMDG uddannelsen om praktisk anvendelse af IMDG-koden er en overbygning til basisuddannelsen, der sætter dig i stand til at lave opslag i IMDG-koden og anvende konventionens oplysninger i dit daglige arbejde.

Dato

10.09.2026

Sted

Hvidovre

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

En god og ensartet kvalitet er grundlaget for en omkostningseffektiv produktion, tilfredse kunder, og evt. myndighedsgodkendelse. Derfor er kvalitetsstyring en essentiel del af virksomheden. På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Dansk Standard
Kursus
AI Act i praksis – lovgivning og standarder om kunstig intelligens

På dette endags introduktionskursus får du en gennemgang af AI Act og formålet med regelsættet. Derudover vil du få indblik i ISO/IEC 42001, der opstiller krav til et ledelsessystem for kunstig intelligens (AIMS), og hvordan den kan indgå i arbejdet med AI.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Odense