Robot-CEO tilfreds med opkøb: ”Vi er en styrket virksomhed”

I 2019 overtog RoboTool el- og teknikvirksomheden Kirchheiner. Halvandet år efter fulgte opkøbet af ingeniørvirksomheden Blaaholm A/S. Begge dele har vist sig at være en succes.

”Både vores køb af Kirchheiner for to år siden og Blaaholm for et halvt år siden har styrket RoboTool og vores ry som os, der løser de hårdeste automations-udfordringer", siger adm. direktør hos RoboTool, Leif Thomsen. Foto: RoboTool A/S..

09.06.2021

SCM.dk

”Vi har med købet af Blaaholm fået nogle virkeligt gode og løsningsorienterede kunder. Lynddahl Plast A/S er så tilfreds med vores løsninger, at de har næsten fordoblet deres ordrer siden overtagelsen. Alt i alt har det styrket RoboTool, og det har styrket vores ry som os, der løser de hårdeste automations-udfordringer”, fortæller adm. direktør, Leif Thomsen.

RoboTool A/S, der selv fremstiller, tester og opstiller effektive og velfungerende robotceller i alle former for produktionsmiljø, har for henholdsvis to og et halvt år siden opkøbt de to supplerende virksomheder Kirchheiner og Blaaholm A/S.

Samspillet mellem de tre virksomheder har vist sig at være en succes, hvor ekspertise fra én virksomhed har kunne løse en andens kundes problematikker:

Læs også: Amerikanske TransGroup bliver lagt sammen med Scan Global Logistics

”Vi skal levere yderligere to oprulningsanlæg til Lynddahl Plast, ud over de tre vi allerede har leveret til deres produktion af haveslanger. De to nye anlæg er til opvikling af massive plast-profiler. Her har vi kunnet bruge vores ekspertise fra Kirchheiner, der producerer opviklere til massive aluminiumsprofiler. På den måde går det hele op i en højere enhed”, forklarer Leif Thomsen i en pressemeddelelse.

Samtidig overtog RoboTool en stor database med tegninger i købet af Blaaholm, som nu hjælper virksomheden med at servicere Blaaholms tidligere kunder optimalt.   

”Tegningsarkivet gør os i stand til at lave effektiv support hos tidligere kunder, så de ikke skal starte forfra med nye leverandører. Her ligger frugterne af et stort udviklingsarbejde, som kan bruges ved genkøb og service. Det har vi benyttet os af, for eksempel da vi var ude at servicere Tulip med deres linje til pakning af supper i pose. Det oprindelige tegningsmateriale gjorde det muligt i en fart at reparere en nedbrudt robot, så pakningen hurtigt kunne genoptages”, siger en tilfreds Leif Thomsen og slutter:  

”Vi har kunnet levere eller skal levere samtlige ordrer, vi overtog i de to handler. Det er vi stolte af".

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

16.09.2025SCM.dk

Hvordan håndterer du bedst muligt de gigastore mængder data i forsyningskæden?

15.09.2025Inact ApS

Sponseret

Hans Følsgaard reducerer lageret med 30 millioner kroner

10.09.2025SCM.dk

Danske virksomheder justerer strategi i USA efter Trumps kursskifte

04.09.2025SCM.dk

Billigere dagligvarer og mere inspiration online

04.09.2025SCM.dk

Sådan forbedrer I resiliens i forsyningskæden i en forstyrret verden

02.09.2025Descartes

Sponseret

Descartes lancerer AI-løsning til mere effektiv screening af handelspartnere

28.08.2025SCM.dk

Kunsten at navigere i told-befængt farvand

27.08.2025SCM.dk

Analyse: Diversiteten i toppen af dansk erhvervsliv står næsten stille

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

16.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale P Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

RELEX Solutions
Messe
RELEX Solutions at NRF

RELEX Solutions is heading to NRF 2025: Retail's Big Show Europe to showcase how our agentic AI transforms retail supply chain planning. Visit us at booth M-087!

Dato

16.09.2025

Sted

NRF 2025, Paris Expo Porte de Versailles