RoboTool har udviklet speciel løftefunktion til pakning af tøris

Ved at have løftefunktionen, der sætter en specialbygget griber sammen med rullebånd, forhindrer RoboTool, at der ikke går hul på poserne under pakning af tøris. Det forebygger på en gang arbejdsulykker og at kunden modtager en tom pose.

Til robotcellen til pakning af tøris har RoboTool konstrueret en speciel løftefunktion på rullebåndet. Fotos: Lars Møller .

26.04.2022

SCM.dk

Med en temperatur på minus 78 grader eller lavere er tøris ikke noget, der skal håndteres manuelt. Det står helt klart hos Linde Gas, en af Nordeuropas største producenter af produktet, der bruges i tonsvis i industri over hele verden. 

”Tøris kan give svære skader, hvis man får det på bar hud. Derfor har vi ud fra et arbejdsmiljømæssigt sikkerhedshensyn valgt at få RoboTool til at konstruere en robotcelle, hvor tørisen, der ligger i plasticposer, pakkes helt uden kontakt med menneskehænder. At det så samtidig er en effektivitetsforbedring, gør jo ikke noget”, forklarer projektleder Lars Møller, Linde Gas. Han fortsætter: 

”Vi har tidligere fået konstrueret en robotcelle til pakning hos RoboTool. Det har kørt rigtigt godt, helt uden børnesygdomme. Så det var oplagt at købe et anlæg mere fra Vejen, så vi ved, at det fungerer fra dag ét”. 

Løftebord og specialgriber sikrer fuld emballage 

Til robotcellen til pakning af tøris har RoboTool konstrueret en speciel løftefunktion på rullebåndet. Den samarbejder med en specialbygget griber, der sikrer, at der ikke går hul på poserne under pakning. Det forebygger på en gang arbejdsulykker og at kunden modtager en tom pose. Tøris smelter nemlig ved at blive til gas, der forsvinder op i den blå luft. Det kaldes sublimation, dvs. uden at væske er en mellemtilstand. 

På pakkeanlægget kører posen med tøris derfor forbi en fotocelle, som aktiverer en pneumatisk konstrueret løftemekanisme med særligt designede ”fingre”. Fingrene passer perfekt ind i griberens konstruktion, så denne får fat under posen og emballagen forbliver intakt.

Læs også: Rockwell Automation og Ansys samarbejder om at optimere procesindustri

Posen løftes over i en særlig isoleret container på størrelse med en europalle og stables i et særligt mønster. Efter pose nummer 100 lukkes containeren sikkert og køres med en truck i køleanlæg, hvor den venter på sin destination som kan være for eksempel et slagteri eller en medicinalproducent.  

”Pladsen til anlægget var meget trang. Vi skulle også finde rum til at en truck for kan hente de færdigpakkede containere. Samtidig var vi naturligvis meget opmærksomme på at overholde de korrekte sikkerhedsafstande til mekaniske dele. Men ved hjælp af udmålinger og 3D-tegninger fandt vi en løsning, som både er effektiv og sikker”, forklarer Kurt Jønsson, projektleder hos RoboTool. Lars Møller er enig: 

”RoboTool har været rigtigt gode til sparring undervejs. Så vi er nået i mål med et anlæg, hvor alle vores ønsker er opfyldt. Der er ikke meget plads, men det lykkedes alligevel”, slutter han.  

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

18.12.2025AGR

Sponseret

Økonomi i forsyningskæden kræver mere end omkostningskontrol

11.12.2025SCM.dk

Der er stadig langt mellem kvinderne i toppen af dansk erhvervsliv

11.12.2025SCM.dk

Månedens udfordring: Vores forsyningskæde skal kunne tilfredsstille mange forskellige behov

11.12.2025Inact ApS

Sponseret

Hvordan en kommerciel tilgang optimerede hele Frederiksen Scientific

08.12.2025Inact ApS

Sponseret

Wicked problems i supply chain

06.12.2025SCM.dk

Stort potentiale for håndtering af risikostyring og compliancekrav

05.12.2025SCM.dk

Danske familievirksomheder mærker voksende pres på omsætningen

04.12.2025Dansk Standard

Sponseret

ISO 14001:2026 på vej: Nye dokumentationskrav og integrering af klima og biodiversitet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle