Robotproducent tilbyder hurtigere integration og højere brugervenlighed

Virksomheden øger sit engagement i at sikre ”Automation for Anyone, Anywhere” ved at understøtte globale virksomheders krav til automatisering.

Universal Robots (UR), verdens førende virksomhed inden for kollaborative robotter (cobots), har nu integreret Standard Robot Command Interface (SRCI) i sin software. Foto: Siemens

10.05.2024

SCM.dk

Universal Robots (UR), verdens førende virksomhed inden for kollaborative robotter (cobots), har nu integreret Standard Robot Command Interface (SRCI) i sin software. UR er blandt de første cobot-leverandører, der tilbyder denne funktion. 

SRCI er en ny standard for robotproducenter, der har til formål at skabe et enkelt interface mellem PLC'er (Programmable Logic Controllers), og robotter. Den fulde integration af SRCI i UR's software forbedrer tilslutningsmulighederne for UR's cobots og sikrer kunderne en problemfri integration med Siemens PLC'er, da Siemens er den første - og i øjeblikket eneste - PLC-leverandør, der understøtter SRCI på automatiseringsmarkedet. 

"Ved let at forbinde vores robotter med en global industrileder som Siemens, kan vi nu tilbyde vores partnere og kunder, både eksisterende og potentielle, hurtigere integration og højere brugervenlighed. Vi bestræber os på at gøre cobot-automatisering så enkel som mulig for vores kunder, og det her er endnu et skridt i vores engagement for at tilbyde automation til alle, overalt", forklarer Daniel Friedman, som er Global Director, Strategic Partnerships hos Universal Robots. 

Med en ensartet datagrænseflade gør SRCI robotimplementeringen mulig på tværs af producenttyper, og den standardiserer definitioner og robotkommandoer mellem UR-cobots og Siemens PLC'er. Dette gør opsætningen lettere og hurtigere og forenkler implementeringen af UR-robotter i eksisterende og nye produktionslinjer baseret på Siemens økosystem. 

"Det glæder os, at cobots fra Universal Robots nu kan styres via SRCI og kan programmeres af Simatic-brugere. Vi ønsker at accelerere automatiseringen på fabrikker og skalere brugen af robotter i industrien ved at gøre dem simple og tilgængelige for alle vores kunders medarbejdere. Det er en stor fordel for vores kunder at kunne integrere og bruge UR's robotter sammen med Siemens PLC'er i deres produktion", udtaler Rolf Heinsohn, som er Senior Vice President, Factory Automation Segment Control hos Siemens. 

Læs også: Robotter klarer lakeringsprocessen i fin stil

SRCI er tilgængelig for UR's e-Series og for UR’s nye generation af robotter, UR20 og UR30. Det kan installeres og aktiveres med PolyScope version 5.15 eller højere via URcap-softwaretilføjelse.

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

22.06.2026Lyngsoe

Sponseret

Sådan opnåede 1-800-Flowers.com 33% lavere driftsomkostninger med RFID

22.06.2026TOPmanager A/S

Sponseret

ISO 42001 – den nye ledelsesstandard for kunstig intelligens

SCM.dk

Forsigtig genåbning af Hormuzstrædet trods fortsat usikkerhed

SCM.dk

Den grønne omstilling af vejgodstransport kører i slæbegear

18.06.2026nShift

Sponseret

Levering som vækstmotor

17.06.2026SCM.dk

Standarder for digitalt produktpas er klar

17.06.2026SCM.dk

Ny dataplatform halverer ventetiden på emballager

15.06.2026Swisslog

Sponseret

Ready for the Next: Swisslog reveals five pillars of future-ready supply chain automation

15.06.2026SCM.dk

Hollandsk AI-startup vinder europæisk SCM-pris

10.06.2026SCM.dk

Aarhus Havn samler fysisk og digital sikkerhed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle