Ros fra ITD til det nye finanslovsforslag

Brancheorganisationen ITD er positive på de danske transport- og logistikvirksomheders vegne, når det kommer til kursen for vækst og jobskabelse i det nye finanslovsforslag fra V-regeringen.

"Vi er positive over for de signaler, som regeringen sender med deres finanslovsforslag," siger administrerende direktør i ITD, Jacob Chr. Nielsen. Foto: ITD.

01.10.2015

SCM.dk

Finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) præsenterede i går under massiv mediebevågenhed sin regerings finanslovsforslag, "Stramme rammer - klare prioriteter", for 2016. En stor del af opmærksomheden samlede sig om bistandsområdet, hvor der lægges op til omfattende besparelser, hvilket mødte kritik fra mange sider.

Læs også: Mangel på arbejdskraft truer væksten

Et område, der får imidlertid ros med på vejen, er strategien for vækst på nationalt plan. Støtten kommer fra ITD – Brancheorganisation for den danske vejgodstransport, der er tilfredse med fokuseringen på, at vækst og jobskabelse også skal ske uden for storbyerne, hvilket man mener vil komme den danske transport- og logistiksektor til gode.

”Set med vejgodstransportsektorens øjne, er vi positive over for de signaler, som regeringen sender med deres finanslovsforslag. Det gælder både styrkelsen af danske virksomheder gennem bedre rammevilkår, men også i forhold til ønsket om at skabe jobs over hele Danmark. Det er vigtige skridt for den danske transport- og logistikvirksomheder, som er placeret over hele landet,” siger administrerende direktør i ITD, Jacob Chr. Nielsen, i en pressemeddelelse.

Regeringen vil med en reform for erhvervsbeskatningen også søge at styrke danske virksomheders konkurrenceevne i udlandet, et tiltag, der ligeledes vækker anerkendelse hos ITD.

Nemmere at drive virksomhed
”Regeringens målsætning om, at det skal være billigere og lettere at drive virksomhed, er en kærkommen melding til transport- og logistikvirksomheder landet over. Meldingen om et skatte- og byrdestop, som sikrer virksomhederne ro om skatter og afgifter, giver grobund for, at branchen igen kan se fremover og investere i det materiel, der skal bidrage til at flytte danske varer ud i Europa og understøtte dansk eksport,” siger Jacob Chr. Nielsen.

Herudover vil regeringen med finanslovsforslaget gøre det nemmere at foretage generationsskifter i familieejede virksomheder, hvilket er en kendt problemstilling i transportbranchen.

”Vognmandsbranchen er per definition en branche, der traditionelt er gået i arv fra generation til generation. Med bedre rammevilkår for generationsskifter betyder det, at de danske vognmænd, der står over for et generationsskifte, nu får nemmere ved at fokusere på selve forretningen i stedet for at skulle bøvle med den regeljungle, som vi har været underlagt de seneste år,” forklarer Jacob Chr. Nielsen.

Læs også: Danske virksomheder er Europas mest stabile

På et enkelt område savner ITD dog en udmelding fra regeringen. På trods af de positive konsekvenser for vækst, bl.a. i yderregionerne, har man, ifølge ITD, valgt at se bort fra forbedring og udbygning af den danske vejinfrastruktur. Organisationen ser dog frem til at emnet kan blive bragt på banen og konkretiseret under de kommende forhandlinger om finanslovsforslaget.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.02.2026SCM.dk

Udenlandsk arbejdskraft har lavere kriminalitet end danskere

17.02.2026RELEX Solutions

Sponseret

Giv din gør-det-selv-forsyningskæde et løft

17.02.2026PALOMAT

Sponseret

Derfor valgte TZMO at automatisere

16.02.2026SCM.dk

Seniorer er en gevinst for både virksomheder og dansk økonomi

12.02.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

Lagerautomater til ny sterilcentral på Regionshospitalet Horsens

10.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vores tekniske afdeling har fået vokseværk

06.02.2026PALOMAT

Sponseret

Kender du hemmeligheden bag pallemagasiner? X-faktoren er...

06.02.2026SCM.dk

Unge forskere får støtte til at forfølge egne ideer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Delfi Technologies A/S
Messe
Besøg Delfi Technologies på EuroShop 2026

Delfi Technologies er klar til at byde dig velkommen endnu engang på EuroShop – verdens førende detailhandelsmesse, som finder sted i Düsseldorf, Tyskland. Ingen anden messe giver dig det samme øjebliksbillede af, hvad der sker i den hurtigt voksende verden inden for butiksteknologi.

Dato

22.02.2026

Tid

10:00

Sted

Messe Düsseldorf

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse (fornyelse)

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelse (Fornyelse) forbereder dig til Beredskabsstyrelsens repetitions- og udvidelseseksamen. Du får genopfrisket ADR- og RID-konventionens struktur og indhold samt får forståelse for ændringerne ADR- og RID-konventionen.

Dato

24.02.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse (fornyelse)

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelse (Fornyelse) forbereder dig til Beredskabsstyrelsens repetitions- og udvidelseseksamen. Du får genopfrisket ADR- og RID-konventionens struktur og indhold samt får forståelse for ændringerne ADR- og RID-konventionen.

Dato

24.02.2026

Sted

Fredericia