Sauer-Danfoss genopfinder sig selv

Sauer-Danfoss blev næsten knock-outet af finanskrisen i 2008/09. I dag er virksomheden lønsom som aldrig før. Én af årsagerne er en helt ny forsyningskæde, hvor skarp anvendelse af it spiller en nøglerolle.

Sauer-Danfoss er lykkedes med at løfte kompetencen i SAP-anvendelse, planlægning og supply chain-forståelse på alle niveauer. Foto: Sauer-Danfoss. .

13.12.2012

SCM.dk

”Supply chain og supply chains betydning for forretningen er blevet mere synlig for organisationen i Sauer-Danfoss”, fortæller Nis Kampp, Director Global Supply Chain..

I løbet af få måneder i 2008-09 faldt Sauer-Danfoss’ omsætning til det halve. Finanskrisen ramte Sauer-Danfoss’ kunder hårdt, og købelysten og –evnen faldt med raketfart.

”Vi stod på en brændende platform. Vi var i 2009 tvunget til at sige farvel til halvdelen af vores medarbejdere, og sammen med en ikke uproblematisk overgang fra SAP R/2 til SAP R/3 udfordrede det vores forsyningskæde alvorligt. Vores processer og styring var kaos, og medarbejderne på Work Function-divisionens fire fabrikker i Polen og Danmark og tilhørende lagre brugte al deres tid på at løbe rundt og slukke brande for at sikre, at kunderne fik varerne – og det var sjældent til tiden”, fortæller Nis Kampp, der er Director Global Supply Chain.

Kundesignaler styrer slagets gang
Sauer-Danfoss havde med andre ord en pistol for panden, og virksomhedens supply chain ledelse i det, der kaldes Work Function Division, valgte da også i 2010 at tage fat om roden og lancere en radikal renovering af hele forsyningskæden. Renoveringen fik navnet ”order fullfilment strategy”.

”Det unikke i vores nye supply chain koncept er, at vi sikrer, at det er rene kundesignaler, der prioriterer, hvad forsyningskæden helt tilbage til råvarelageret skal levere eller producere hvornår. Det bærende princip er: producér først det der er solgt, og hvis og når der er ledige ressourcer til mere, så producér forud, der hvor risikoen er mindst”, fortæller Nis Kampp.

Dette princip har krævet nogle ændringer i virksomhedens SAP-system og en enkelt ny SAP-transaktion. Det væsentligste element i konceptet er, at det altid er det sande behovssignal, systemet afspejler og en veldefineret træk/tryk linje, altså forecast kontra ordre. Humlen i konceptet er et ønske om at ramme den rette balance mellem leveringssikkerhed/pålidelighed og lagerbinding.

Differentierede bestillingstider
En anden væsentlig del ved konceptet er, at virksomheden segmenterer produkter i forhold til markedet og derved er i stand til at differentiere bestillingstiden. Segmenteringen er baseret på en analyse af kunder og konkurrenter på markedet, som har lagt linierne for, hvordan Sauer-Danfoss prioriterer mellem kapitalbinding i forsyningskæden og den bestillingstid, produkterne bliver markedsført med. Sauer-Danfoss opererer på den måde i realiteten med flere forsyningskæder med forskellige servicegrader.

”(…) det er rene kundesignaler, der prioriterer, hvad forsyningskæden helt tilbage til råvarelageret skal levere eller producere hvornår”

Nis Kampp, Director Global Supply Chain, Sauer-Danfoss

Kapitalbindingen og derved likviditeten har været helt afgørende for Sauer-Danfoss i krisetiden, hvor det i en periode var svært at låne penge til at finansiere driften. Renoveringen af forsyningskæden skulle derfor ske med egne midler, og det har derfor været altafgørende at reducere kapitalbindingen så meget som muligt uden at skade leveringskvaliteten og forholdet til markedet.

Plan på SAP
Sauer-Danfoss’ marked er meget konjunkturfølsomt og har tendens til hele tiden at ændre sig. Det har derfor været vigtigt for virksomheden at udvikle en global sales and operations planning proces (S&OP), der kan imødekomme udsvingene i markedet. S&OP-processen er baseret på virksomhedens fælles SAP-system og tilpasser hele tiden det globale produktionsapparat til det forventede fremtidige behov på verdensplan. S&OP er baseret på en meget tæt integration mellem leverandørled, salgsled og produktionsenheder.

I den nye S&OP proces er forecastet flyttet fra lige før montagen tilbage til råvaren. Det tryk, som forecastet tidligere lagde på produktionen, er i dag erstattet af et kanban-system (ZCan) på den del af kapaciteten, hvor der ikke er nok kundeordrehorisont til at trække varen op til ordrepunktet. Virksomheden kan altså signalmæssigt ved hjælp af datostyring skelne mellem direkte kundeordrer og ZCan-ordrer i SAP, og det sætter prioriteringen i forsyningskæden.

Store resultater
Ledelsen i Sauer-Danfoss’ Work Function-division nedsatte et core team med deltagelse af konsulenter fra 4Improve. På kun fem uger formulerede teamet et overordnet procesoverblik og fik den nødvendige ledelsesopbakning ved blandt andet at afholde tre workshops med ledelsen samt masser af hårdt arbejde. Teamet udviklede dernæst de nye processer, deres elementer og de vigtige KPI’er (målstyringtal), og efter to måneder gik virksomheden i gang med at implementere på den polske fabrik i Wroclaw, hvor behovet var størst.

Om Sauer-Danfoss

Sauer-Danfoss har fokus på at tilfredsstille kundernes behov for hydrauliske, elektroniske systemer og komponenter. Produkterne bliver typisk anvendt i køretøjer og maskiner, der bliver anvendt inden for landbrug, byggeri, materialehåndtering, vejbyggeri, plænepleje og specialmaskiner i det meste af verden.

Virksomheden omsatte i 2011 for 2.1 milliard US dollars og beskæftigede cirka 6500 medarbejdere.

Sauer-Danfoss er børsnoteret på New York Stock Exchange, og Danfoss A/S ejer cirka 76 procent af aktierne.

Den første implementering gav store resultater:

  • Reducerede lagre med 20 procent.
  • Forbedrede leveringsevnen med 40 procentpoint.
  • Reducerede antallet af stock-out komponenter fra 50.000 til 50 styk.
  • Skabte ro i planlægningsafdelingen – en vigtig effekt, der dog ikke kan kvantificeres.

Hurtig implementering
Order Fullfilment-projektet har været et stort og omfattende projekt med en masse virkemidler, men Nis Kampp fremhæver selv særligt implementeringstempo og forandringsledelse som to afgørende virkemidler.

”Implementeringerne må ikke tage mere end 12 uger. Går der længere tid mister organisationen fokus”, fortæller han og tilføjer: ”Renoveringen har krævet masser af change management, som tager udgangspunkt i tydelig ledelsesopbakning, en brændende platform, intensive implementeringer, tæt målstyring og formuleret forventning om vinder-kultur, der vil nå de meget synlige og klare mål”.

FAKTA
Resultater
Der er sket markante forbedringer på Sauer-Danfoss Work Function-divisionens fire fabrikker, to i Danmark og to i Polen.

2011-2012

Fabrik 1

Fabrik 2

Fabrik 3

Fabrik 4

Leveringsevne

20 % og stigende

Ingen ændring*

40 % og stigende

10 % og stigende

Lagerudvikling

38 % og faldende

Ingen ændring*

20 % og faldende

10 % og faldende

*Implementeringen er netop afsluttet, så effekten kan ikke måles endnu.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

Consafe Logistics

Sponseret

Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

04.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

En endagstest, det er helt normalt

03.11.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

WILLBRANDT Gummiteknik har fokus på arbejdsmiljø og effektivitet med en vakuumløfter fra Schmalz

29.10.2025Global AGV

Sponseret

Kom til Automationsdag hos BILA - Oplev automation hands on🤖

29.10.2025SCM.dk

Spatial AI sparker det næste spring i automation på fabriksgulvet i gang

28.10.2025SCM.dk

Plantebøfproducent får 300 millioner til ny fabrik og eksporteventyr

27.10.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Ægte SWARM

27.10.2025SCM.dk

Automation i produktionen: Virksomheder overser to afgørende faktorer

26.10.2025Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Når automation bare giver mening

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

11.11.2025

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du hjælp til at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO 27701, og få hjælp til at løse de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

11.11.2025

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

11.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

11.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn