Schweizisk droneprojekt gennemfører 100 vellykkede testflyvninger

Det schweiziske droneprojekt mellem Mercedes-Benz Vans og droneudvikleren Matternet har haft succes med de første testflyvninger i ”den virkelige verden”.

I september og oktober blev 100 vellykkede testflyvninger og –landinger foretaget med droner og varevogne fra Vans & Drones-konceptet. Foto: Vans & Drones. .

29.11.2017

SCM.dk

Det schweiziske fragtkoncept Vans & Drones er stadig i rivende udvikling i byen Zürich.

Formålet med konceptet, der forener bilfabrikanten Mercedes-Benz Vans, droneudvikleren Matternet samt den schweiziske e-platform Siroop, er at bruge både varevogne og droner til at levere e-handlede varer fra siroop.ch både hurtigere og smartere.

Og nu har de første testleveringer på succesfuld vis fundet sted. Mellem den 25. september og den 13. oktober blev pilotprojektet gennemført. Varer blev fløjet afsted med en drone, der efterfølgende landede præcist på taget af en Mercedes-varevogn.

Læs også: De sidste 30 meter er meget svære, og automatisering er måske ikke svaret

Til pilotprojektet blev der brugt to droner og to varevogne og i alt blev 100 testflyvninger foretaget over de schweiziske tage – uden fejl eller uheld.

”Vi er ekstremt tilfredse med resultaterne fra pilotprojektet i Schweiz. Formålet var at teste teknologien og konceptet i realistiske betingelser og finde ud af, hvad der krævede af optimeringer. Vi ønskede også at finde ud af, hvordan folk ville reagere på denne nye form for fragt”, siger Stefan Maurer, chef for fremtidens transport hos Mercedes-Benz Vans. Han tilføjer:

”Vi er overbeviste om, at projektet vil udvikle sig hurtigt. Vi ser et stort potentiale for vores løsning og har intentioner om at udvide det yderligere i fremtiden”.

-CHM 

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

29.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

29.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

En jobsøgende kan aflæse jeres arbejdsmiljø på få minutter

SCM.dk

Produktdata bliver afgørende for britiske e-handelskunder

SCM.dk

AI-lokkemad åbner nye veje for cyberangreb

28.09.2026LOGISTIKCENTERET A/S

Sponseret

Agile Logistics: En anderledes tilgang til logistikoptimering

28.09.2026SCM.dk

Her er 6 tendenser i intralogistikken, du skal holde øje med

25.09.2026SCM.dk

AI skal måles på værdi – ikke aktivitet

23.09.2026pinDeliver

Sponseret

Sådan afslører et digitalt transportflow, hvor lønsomheden forsvinder

22.09.2026Implement Consulting Group

Sponseret

The foundation that makes your AI yours

22.09.2026Implement Consulting Group

Sponseret

What do you wish you could say about your supply chain that you cannot say today?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.10.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia