Schweizisk droneprojekt gennemfører 100 vellykkede testflyvninger

Det schweiziske droneprojekt mellem Mercedes-Benz Vans og droneudvikleren Matternet har haft succes med de første testflyvninger i ”den virkelige verden”.

I september og oktober blev 100 vellykkede testflyvninger og –landinger foretaget med droner og varevogne fra Vans & Drones-konceptet. Foto: Vans & Drones. .

29.11.2017

SCM.dk

Det schweiziske fragtkoncept Vans & Drones er stadig i rivende udvikling i byen Zürich.

Formålet med konceptet, der forener bilfabrikanten Mercedes-Benz Vans, droneudvikleren Matternet samt den schweiziske e-platform Siroop, er at bruge både varevogne og droner til at levere e-handlede varer fra siroop.ch både hurtigere og smartere.

Og nu har de første testleveringer på succesfuld vis fundet sted. Mellem den 25. september og den 13. oktober blev pilotprojektet gennemført. Varer blev fløjet afsted med en drone, der efterfølgende landede præcist på taget af en Mercedes-varevogn.

Læs også: De sidste 30 meter er meget svære, og automatisering er måske ikke svaret

Til pilotprojektet blev der brugt to droner og to varevogne og i alt blev 100 testflyvninger foretaget over de schweiziske tage – uden fejl eller uheld.

”Vi er ekstremt tilfredse med resultaterne fra pilotprojektet i Schweiz. Formålet var at teste teknologien og konceptet i realistiske betingelser og finde ud af, hvad der krævede af optimeringer. Vi ønskede også at finde ud af, hvordan folk ville reagere på denne nye form for fragt”, siger Stefan Maurer, chef for fremtidens transport hos Mercedes-Benz Vans. Han tilføjer:

”Vi er overbeviste om, at projektet vil udvikle sig hurtigt. Vi ser et stort potentiale for vores løsning og har intentioner om at udvide det yderligere i fremtiden”.

-CHM 

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.01.2026SCM.dk

Top 10 supply chain tendenser for 2026

08.01.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Reinventing operations for the AI era - OPEX 26

08.01.2026SCM.dk

Investorer satser på teknologisk transformation i lavvækstøkonomi

07.01.2026Inact ApS

Sponseret

Indkøb som strategisk drivkraft for virksomhedens værdiskabelse

06.01.2026Dansk Standard

Sponseret

Det danske EU-formandskab bæredygtighedscertificeret – igen

29.12.2025Inact ApS

Sponseret

Rekordår hos Inact: “Vi har ramt noget, der virkelig gør en forskel for vores kunder.”

18.12.2025AGR

Sponseret

Økonomi i forsyningskæden kræver mere end omkostningskontrol

11.12.2025SCM.dk

Der er stadig langt mellem kvinderne i toppen af dansk erhvervsliv

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Ny udgave af ISO 14001 på vej – det skal du vide om ændringerne

Webinaret giver en introduktion til den kommende opdaterede udgave af ISO 14001:2026, som udkommer i marts 2026. Du får indsigt i, hvordan ændringerne kan påvirke din organisation, og hvordan du kan forberede dig.

Dato

15.01.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

16.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

20.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn