Siemens Wind Power ansætter 450 nye folk

Den danske ekspertise inden for vindmøller betyder, at Siemens Wind Power vil udbygge sin fabrik i Aalborg.

11.03.2014

SCM.dk

Dermed satser vingeproducenten på dansk arbejdskraft frem for en outsourcing af produktionen, skriver dr.dk.  

At vingeproducenten ikke outsourcer skyldes blandt andet, at fabrikken ligger tæt på de steder, hvor vindmøllerne skal opføres, lyder vurderingen fra professor i produktionsforhold på Aalborg Universitet, John Johansen.   

Desuden er der ifølge professoren god gevinst i at bevare produktionen i Danmark, når det gælder højteknologiske produkter med en solid værditilvækst.

”Hvis det ikke har en stor værditilvækst, og det ikke er svært at lave, så kan vi ikke betale de omkostninger, der er forbundet med at producere i Danmark”, siger John Johansen til dr.dk.

Læs også: Produktionen af Nimbus-motorcykler bliver genoplivet

Der vil i alt være 1.850 ansatte i sving hos Siemens Wind Power i Aalborg, når de nye medarbejdere er fundet. Dog er det ikke alle de 450 nye folk, der fastansættes.

- JKK 

Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen sætter fokus på optimering af Supply Chain og WMS

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

13.08.2025SCM.dk

USA’s nye toldafgifter kan bremse Indiens økonomiske vækst

12.08.2025Global AGV

Sponseret

MillPart løfter arbejdsmiljøet med Global AGV

12.08.2025SCM.dk

EU advarer Temu efter mistanke om salg af ulovlige produkter

05.08.2025SCANLOX ApS

Sponseret

En gennemtænkt løsning til det der næsten aldrig sker

04.08.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Udvidelse af produktion krævede ny effektiv kran

04.08.2025SCM.dk

Danske virksomheder søger nye muligheder efter amerikansk toldaftale

30.07.2025Global AGV

Sponseret

Vil du spare penge på din truckdrift? Så se med her 👀

29.07.2025SCM.dk

Høje energipriser og mangel på risikovillig kapital turer Europas vækst

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på de nye krav om energiledelse, energi- og klimasyn baseret på BEK 761/2024

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelsen, skal I sikre, at I opfylder de nye krav. På dette 2,5-times online minikursus, giver vi dig den viden, du har brug for for at leve op til de nye krav.

Dato

21.08.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

25.08.2025

Sted

Copenhagen

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser og meget mere.

Dato

25.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup