Skanlog overtager lager- og logistikaktiviteter i Godshotel & Transport

Skanlog og Godshotel & Transport A/S har indgået en aftale, hvor Skanlog per 1/1-2025 overtager alle lager- og logistikaktiviteter i Godshotel & Transport A/S.

”Det en fornøjelse at byde et team af yderst kompetente og dedikerede fagfolk velkommen i vores Skanlog-familie. Vi vil fortsætte med at bygge videre på det grundlag af tillid, kompetence og kundecentrerede værdier, som både Skanlog og Godshotel & Transport A/S har fastholdt”, siger Poul Brunn, administrerende direktør hos Skanlog A/S Danmark. Foto: Skanlog A/S

10.12.2024

SCM.dk

Alle berørte medarbejdere vil blive tilbudt ansættelse hos Skanlog og alle berørte kunder vil blive kontaktet af Skanlog og Godshotel & Transport A/S repræsentanter for at sikre en velordnet overgang. Godshotel & Transport A/S vil fortsætte som selvstændigt selskab og vil fremover alene fokusere på sine transport og distributionsaktiviteter. 

Poul Brunn, administrerende direktør hos Skanlog A/S Danmark, siger:
”Det en fornøjelse at byde et team af yderst kompetente og dedikerede fagfolk velkommen i vores Skanlog-familie. Vi vil fortsætte med at bygge videre på det grundlag af tillid, kompetence og kundecentrerede værdier, som både Skanlog og Godshotel & Transport A/S har fastholdt”.

Læs også: Odense Havn bygger sine hidtil største haller

Allerede nu påbegyndes en integrationsproces, hvor Skanlog og repræsentanter fra Godshotel & Transport A/S vil bestræbe sig på at sikre en smidig overgang, der sikrer, at de nye kunder og medarbejdere ikke oplever forstyrrelser i kvaliteten af ​​den service, de modtager. 

”Med Skanlogs fokus på at levere førende lager- og logistikydelser, er jeg fast overbevist om, at de vil tage forretningen til nye styrker og højder”, siger Martin Neergaard-Dibbern ejer og administrerende direktør i Godshotel & Transport A/S som forsat vil levere distributionsydelser til Skanlog.   

Godshotel & Transport A/S vil fortsætte sin forretning og alene fokusere på transport- og distributionsaktiviteter

Kilde: Skanlog

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

29.04.2025KNAPP A/S

Sponseret

Grossist investerer i fremtidens kundebehov

28.04.2025SSI Schäfer

Sponseret

Apotea og SSI SCHÄFER fortsætter deres langsigtede partnerskab

28.04.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Tag din lagerstyring til nye højder med RFID-labels

28.04.2025SCM.dk

Lageret kan ikke længere bare ’kaste flere folk ind’ i højsæsoner

28.04.2025Swisslog

Sponseret

Interview med Swisslogs Predrag Djukanovic om AMR'er og den rolle, de spiller i fremtiden for lagre og forsyningskæder.

28.04.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Hvorfor den rigtige software er nøglen til succesfuld lagerautomatisering

28.04.2025Hans Schourup A/S

Sponseret

Effektiv lagerstyring med fokus på bæredygtighed

28.04.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Sådan får du flow i intralogistikken med MES og WMS i samspil

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle