Skiftet fra -18 til -15 grader i den kolde forsyningskæde vinder opbakning

Momentum vokser for reduktion af CO2-udledning i frostfødevarekæden, da ’Move to -15°C’-koalitionen tredobler sin størrelse på ét år.

Move to -15°C, et bæredygtighedsinitiativ dedikeret til at reducere CO2-udledning i forsyningskæden for frosne fødevarer, har budt en række højtprofilerede virksomheder velkommen til sin medlemsbase. Foto: 123rf.com

19.12.2024

SCM.dk

Move to -15°C, et bæredygtighedsinitiativ dedikeret til at reducere CO2-udledning i forsyningskæden for frosne fødevarer, har budt en række højtprofilerede virksomheder velkommen til sin medlemsbase. Blandt de seneste nye medlemmer er det britiske supermarked Iceland, som driver over 900 butikker, Emirates, verdens største internationale flyselskab, og Emergent Cold LatAm, en hurtigt voksende aktør inden for kølelager i Latinamerika.

Da en temperaturændring fra -18°C til -15°C kræver omfattende samarbejde mellem industri og forskning, har Move to -15°C også sikret støtte fra vigtige brancheorganisationer som British Frozen Food Federation, Cold Chain Federation og det hollandske universitet Wageningen University.

Koalitionens medlemsbase er vokset fra 11 til over 30 virksomheder siden dens lancering ved COP28, ledet af DP World, som bestilte en undersøgelse for at vurdere gennemførligheden af temperaturændringen. Undersøgelsen, udført af blandt andre International Institute of Refrigeration, University of Birmingham og London South Bank University, viser, at en temperaturændring på tre grader kan reducere drivhusgasemissioner, sænke forsyningskædeomkostninger og sikre fødevareforsyningen til en voksende verdensbefolkning – uden at gå på kompromis med fødevaresikkerhed eller kvalitet.

Koalitionen har for nylig budt flere centrale aktører velkommen, herunder Copeland, Ndustrial, Project44, Martico, Compleat Food Group og Sunswap. Sammen bringer disse medlemmer ekspertise på tværs af sektorer for at fremme bæredygtige praksisser i industrien for frosne fødevarer.

Thomas Eskesen, formand for Move to -15°C-koalitionen, siger:
"Hurtig og ambitiøs klimaindsats på tværs af komplekse og sammenvævede forsyningskæder for frosne fødevarer – fra produktion til detailhandel – kan kun opnås gennem tværsektorielt samarbejde. Derfor er vi begejstrede for at byde disse nye medlemmer velkommen i koalitionen. Vi opfordrer flere organisationer til at tilslutte sig og udforske de positive effekter af at bevæge sig mod -15°C, som kan skabe et fremtidssikret fødevaresystem og en verden med lavere kulstofudledning”.

Blandt eksisterende medlemmer i den globale koalition er Nomad Foods, Europas største producent af frosne fødevarer; Morrisons, en førende britisk detailkæde; Maersk, en global logistikleder; Lineage, en stor aktør inden for kølelager; Kuehne + Nagel, en international transportvirksomhed; og AJC International, en vigtig spiller inden for global fødevaredistribution.

Læs også: Brancheorganisation: Staten skal hjælpe grønt flybrændstof i gang

Dennis Lister, Senior Vice President for Product and Innovation hos Emirates SkyCargo, udtaler:

"Vi har længe været førende inden for transport af letfordærvelige fødevarer og forbinder landbrugssamfund globalt med deres kunder. Move to -15°C-koalitionen repræsenterer en fremadskuende vision, der bringer ligesindede partnere sammen for at udvikle industrien i tråd med fremskridt inden for teknologi, udstyr og emballage. Vi ser frem til at bidrage med vores indsigt og ekspertise og samtidig skabe en betydelig miljømæssig effekt”.

Koalitionens medlemmer opdaterer hinanden om aktiviteter, deler viden og koordinerer næste skridt. Temperatursætpunktet for frosne fødevarer på -18°C er fastsat som standard for et århundrede siden, men med begrænset evidens. Siden da er logistikteknologien blevet væsentligt forbedret.

Kilde: Move to -15°C

/ PiB

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.08.2026SCM.dk

Nyt butiksgulv dæmper støj fra intern transport

27.08.2026SCM.dk

Bring øger pakkevolumen med 16 procent

SCM.dk

Nyt butiksgulv dæmper støj fra intern transport

SCM.dk

Bring øger pakkevolumen med 16 procent

25.08.2026SCM.dk

Genanvendelige paller løfter Instabox’ transportkapacitet

25.08.2026SCM.dk

Pirater holder over 90 søfolk fanget

24.08.2026SCM.dk

Maersk-rederi skal transportere gods for det amerikanske militær

21.08.2026nShift

Sponseret

Leverer dine transportører egentlig den kvalitet, du betaler for?

20.08.2026SCM.dk

Arbejdsforhold i levering af e-handelspakker er under stort pres i hele Europa

20.08.2026SCM.dk

Ét kølerum skal effektivisere Nemlig.coms dagligvarelogistik

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup