Skiftet fra -18 til -15 grader i den kolde forsyningskæde vinder opbakning

Momentum vokser for reduktion af CO2-udledning i frostfødevarekæden, da ’Move to -15°C’-koalitionen tredobler sin størrelse på ét år.

Move to -15°C, et bæredygtighedsinitiativ dedikeret til at reducere CO2-udledning i forsyningskæden for frosne fødevarer, har budt en række højtprofilerede virksomheder velkommen til sin medlemsbase. Foto: 123rf.com

19.12.2024

SCM.dk

Move to -15°C, et bæredygtighedsinitiativ dedikeret til at reducere CO2-udledning i forsyningskæden for frosne fødevarer, har budt en række højtprofilerede virksomheder velkommen til sin medlemsbase. Blandt de seneste nye medlemmer er det britiske supermarked Iceland, som driver over 900 butikker, Emirates, verdens største internationale flyselskab, og Emergent Cold LatAm, en hurtigt voksende aktør inden for kølelager i Latinamerika.

Da en temperaturændring fra -18°C til -15°C kræver omfattende samarbejde mellem industri og forskning, har Move to -15°C også sikret støtte fra vigtige brancheorganisationer som British Frozen Food Federation, Cold Chain Federation og det hollandske universitet Wageningen University.

Koalitionens medlemsbase er vokset fra 11 til over 30 virksomheder siden dens lancering ved COP28, ledet af DP World, som bestilte en undersøgelse for at vurdere gennemførligheden af temperaturændringen. Undersøgelsen, udført af blandt andre International Institute of Refrigeration, University of Birmingham og London South Bank University, viser, at en temperaturændring på tre grader kan reducere drivhusgasemissioner, sænke forsyningskædeomkostninger og sikre fødevareforsyningen til en voksende verdensbefolkning – uden at gå på kompromis med fødevaresikkerhed eller kvalitet.

Koalitionen har for nylig budt flere centrale aktører velkommen, herunder Copeland, Ndustrial, Project44, Martico, Compleat Food Group og Sunswap. Sammen bringer disse medlemmer ekspertise på tværs af sektorer for at fremme bæredygtige praksisser i industrien for frosne fødevarer.

Thomas Eskesen, formand for Move to -15°C-koalitionen, siger:
"Hurtig og ambitiøs klimaindsats på tværs af komplekse og sammenvævede forsyningskæder for frosne fødevarer – fra produktion til detailhandel – kan kun opnås gennem tværsektorielt samarbejde. Derfor er vi begejstrede for at byde disse nye medlemmer velkommen i koalitionen. Vi opfordrer flere organisationer til at tilslutte sig og udforske de positive effekter af at bevæge sig mod -15°C, som kan skabe et fremtidssikret fødevaresystem og en verden med lavere kulstofudledning”.

Blandt eksisterende medlemmer i den globale koalition er Nomad Foods, Europas største producent af frosne fødevarer; Morrisons, en førende britisk detailkæde; Maersk, en global logistikleder; Lineage, en stor aktør inden for kølelager; Kuehne + Nagel, en international transportvirksomhed; og AJC International, en vigtig spiller inden for global fødevaredistribution.

Læs også: Brancheorganisation: Staten skal hjælpe grønt flybrændstof i gang

Dennis Lister, Senior Vice President for Product and Innovation hos Emirates SkyCargo, udtaler:

"Vi har længe været førende inden for transport af letfordærvelige fødevarer og forbinder landbrugssamfund globalt med deres kunder. Move to -15°C-koalitionen repræsenterer en fremadskuende vision, der bringer ligesindede partnere sammen for at udvikle industrien i tråd med fremskridt inden for teknologi, udstyr og emballage. Vi ser frem til at bidrage med vores indsigt og ekspertise og samtidig skabe en betydelig miljømæssig effekt”.

Koalitionens medlemmer opdaterer hinanden om aktiviteter, deler viden og koordinerer næste skridt. Temperatursætpunktet for frosne fødevarer på -18°C er fastsat som standard for et århundrede siden, men med begrænset evidens. Siden da er logistikteknologien blevet væsentligt forbedret.

Kilde: Move to -15°C

/ PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.06.2026SCM.dk

Danske Rederier: Der kommer til at gå nogle uger

15.06.2026SCM.dk

USA og Iran er enige om åbning af Hormuzstrædet

SCM.dk

Nobian elektrificerer og styrker fleksibiliteten i energisystemet

SCM.dk

Danske rederier indtager afventende tilgang til Hormuz' mulige åbning

11.06.2026SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste presset elnet

08.06.2026SCM.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

08.06.2026SCM.dk

Laura Mærsk bunkrer ethanol i Rotterdam

08.06.2026Bring

Sponseret

Bring leverer pakker 100 procent elektrisk i hele Danmark

06.06.2026SCM.dk

Fragt-succes årsag til Fjord Lines' opkøb af speditør

05.06.2026SCM.dk

Spotrater på containerfragt eksploderer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Implement Consulting Group
Konference
The Future of Planning Conference - Keynote by Implement Consulting Group

How will supply chain planning look in the future and how will the development with AI and other technologies impact how we work with planning?

Dato

18.06.2026

Tid

12:00

Sted

IDA Conference Kalvebod Brygge 31-33 1780 København V

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Nordhavn, København