Skiftet fra -18 til -15 grader i den kolde forsyningskæde vinder opbakning

Momentum vokser for reduktion af CO2-udledning i frostfødevarekæden, da ’Move to -15°C’-koalitionen tredobler sin størrelse på ét år.

Move to -15°C, et bæredygtighedsinitiativ dedikeret til at reducere CO2-udledning i forsyningskæden for frosne fødevarer, har budt en række højtprofilerede virksomheder velkommen til sin medlemsbase. Foto: 123rf.com

19.12.2024

SCM.dk

Move to -15°C, et bæredygtighedsinitiativ dedikeret til at reducere CO2-udledning i forsyningskæden for frosne fødevarer, har budt en række højtprofilerede virksomheder velkommen til sin medlemsbase. Blandt de seneste nye medlemmer er det britiske supermarked Iceland, som driver over 900 butikker, Emirates, verdens største internationale flyselskab, og Emergent Cold LatAm, en hurtigt voksende aktør inden for kølelager i Latinamerika.

Da en temperaturændring fra -18°C til -15°C kræver omfattende samarbejde mellem industri og forskning, har Move to -15°C også sikret støtte fra vigtige brancheorganisationer som British Frozen Food Federation, Cold Chain Federation og det hollandske universitet Wageningen University.

Koalitionens medlemsbase er vokset fra 11 til over 30 virksomheder siden dens lancering ved COP28, ledet af DP World, som bestilte en undersøgelse for at vurdere gennemførligheden af temperaturændringen. Undersøgelsen, udført af blandt andre International Institute of Refrigeration, University of Birmingham og London South Bank University, viser, at en temperaturændring på tre grader kan reducere drivhusgasemissioner, sænke forsyningskædeomkostninger og sikre fødevareforsyningen til en voksende verdensbefolkning – uden at gå på kompromis med fødevaresikkerhed eller kvalitet.

Koalitionen har for nylig budt flere centrale aktører velkommen, herunder Copeland, Ndustrial, Project44, Martico, Compleat Food Group og Sunswap. Sammen bringer disse medlemmer ekspertise på tværs af sektorer for at fremme bæredygtige praksisser i industrien for frosne fødevarer.

Thomas Eskesen, formand for Move to -15°C-koalitionen, siger:
"Hurtig og ambitiøs klimaindsats på tværs af komplekse og sammenvævede forsyningskæder for frosne fødevarer – fra produktion til detailhandel – kan kun opnås gennem tværsektorielt samarbejde. Derfor er vi begejstrede for at byde disse nye medlemmer velkommen i koalitionen. Vi opfordrer flere organisationer til at tilslutte sig og udforske de positive effekter af at bevæge sig mod -15°C, som kan skabe et fremtidssikret fødevaresystem og en verden med lavere kulstofudledning”.

Blandt eksisterende medlemmer i den globale koalition er Nomad Foods, Europas største producent af frosne fødevarer; Morrisons, en førende britisk detailkæde; Maersk, en global logistikleder; Lineage, en stor aktør inden for kølelager; Kuehne + Nagel, en international transportvirksomhed; og AJC International, en vigtig spiller inden for global fødevaredistribution.

Læs også: Brancheorganisation: Staten skal hjælpe grønt flybrændstof i gang

Dennis Lister, Senior Vice President for Product and Innovation hos Emirates SkyCargo, udtaler:

"Vi har længe været førende inden for transport af letfordærvelige fødevarer og forbinder landbrugssamfund globalt med deres kunder. Move to -15°C-koalitionen repræsenterer en fremadskuende vision, der bringer ligesindede partnere sammen for at udvikle industrien i tråd med fremskridt inden for teknologi, udstyr og emballage. Vi ser frem til at bidrage med vores indsigt og ekspertise og samtidig skabe en betydelig miljømæssig effekt”.

Koalitionens medlemmer opdaterer hinanden om aktiviteter, deler viden og koordinerer næste skridt. Temperatursætpunktet for frosne fødevarer på -18°C er fastsat som standard for et århundrede siden, men med begrænset evidens. Siden da er logistikteknologien blevet væsentligt forbedret.

Kilde: Move to -15°C

/ PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

08.06.2026SCM.dk

Laura Mærsk bunkrer ethanol i Rotterdam

08.06.2026Bring

Sponseret

Bring leverer pakker 100 procent elektrisk i hele Danmark

SCM.dk

AI-agenter kan blive ny handelsportvagt

SCM.dk

Automation og robotter omdefinerer driftsmodellen

05.06.2026SCM.dk

Billund Lufthavn styrker robusthed med rekordoverskud

04.06.2026SCM.dk

Grønnere søfragt kræver bedre regulering

03.06.2026SCM.dk

Containerfremgang løfter Aarhus Havn i første kvartal

02.06.2026SCM.dk

Bring indgår netværkssamarbejde med Salling Group

02.06.2026SCM.dk

Kalundborg nærmer sig målet om Sjællands største containerhavn

01.06.2026SCM.dk

Containerskibenes rettidighed steg en smule

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Bredana Axcite A/S
Webinar
Få ens priser på tværs af markeder, valutaer og kanaler med Unified Pricing Management

Vil du også gerne bruge mindre tid på prisvedligeholdelse og mere tid på salg? Med UPM, Generic Currency og API er du sikret de korrekte kundespecifikke priser på tværs af alle interne og eksterne systemer.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

nShift
Webinar
Webinar: Send nemt pakker med flere transportører

Det behøver ikke at tager ugevis at skifte transportør

Dato

10.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online