Solceller på fabrikstag slukket på 8. måned

Lange og uigennemskuelige godkendelsesprocedurer i først forsyningsselskabet og siden i Green Power Danmark har betydet, at Ålsrode Smede- og Maskinfabrik nu i mere end otte måneder haft et fuldt færdigt solcelleanlæg på tre tage – uden at kunne tænde for kontakten.

Brian Basse venter og venter på tilladelsen til at tænde sit solcelleanlæg. Det skal blandt andet producere nitrogen til laserskærerne.. Foto: Tekniq Arbejdsgiverne

20.03.2024

SCM.dk

“Det nærmer sig snart et år, hvor jeg har haft investeret 2,5 mio. kr i et fuldt og færdigt solcelleanlæg til vores produktion uden at kunne producere. Teknisk er det bare at trykke på knappen. Men alt for lang sagsbehandling hos først forsyningsselskabet og senere Green Power Denmark står i vejen,” lyder det frustreret fra Brian Basse, der er indehaver af Ålsrode Smede- og Maskinfabrik.

Maskinfabrikken i Grenaas industrikvarter har lagt solceller på tagene for selv at kunne producere omkring halvdelen af den million kWh, som produktionen forbruger om året. Hvis ellers anlægget kunne køre for fuld kraft, så ville det være en attraktiv investering.

Men anlægget står stille på grund af en særdeles langsom og bureaukratisk godkendelsesproces.

Virksomheden har investeres i tre forskellige anlæg med hver sig tavle. Der var ingen problemer med det første anlæg på ca. 50 kW. Det fik Elcon kablet og godkendt på under en måned.

Men de to andre anlæg har en kapacitet på samlet 375 kW og er i anden kategori, som betyder en mere krævende godkendelsesprocedure hos forsyningsselskaberne. Det arbejde har Ålsrode fået ELCON’s lokale afdeling til at tage sig af i samarbejde med ingeniører hos leverandøren af solcelleanlægget, der ligger inde med data og viden.

 Installatøren har mange gange haft en utålmodig Brian Basse i røret.

“Vi forstår godt kundens utålmodighed i sådan en sag. Vi oplever fra forsyningsselskabet Konstant, at vi bliver mødt med andre krav til dokumentation og detaljer end fra andre selskaber, vi arbejder med. Og med hvert nyt krav skal vi vente adskillige uger på svar på noget, som vi uden problemer fik godkendt hos et andet af landets over 50 forsyningsselskaber. Det tager tid igen og igen,” fortæller serviceleder Morten Kirkegaard fra ELCON til tekniq.dk

Nu er anlægget så godkendt af Konstant, men venter på godkendelse i Green Power Denmark.

Her har Elcon for fjerde gang måttet uddybe materiale og sende ny dokumentation. 

I Tekniq Arbejdsgiverne opfordrer bæredygtighedschef Troels Hartung til, at forsyningsselskaberne giver en tidsmæssig behandlingsgaranti, så man som solcellekunde ved, hvad man har at rette sig efter.

“Det er på ingen måde tilfredsstillende at skulle vente i otte måneder,” understreger Troels Hartung.

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

28.10.2026Global AGV

Sponseret

PRODUKTNYHED | Tungere laster? Så er dette noget for dig.

27.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Fyns Kran Udstyr udvider udlejningen i Esbjerg med 100-tons-waterbags

SCM.dk

Gode lederrelationer styrker trivsel

SCM.dk

Scan Global Logistics køber amerikanske OIA Global

09.10.2026Global AGV

Sponseret

Skal vi mødes på Foodtech?

06.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fleksibilitet som konkurrenceparameter

22.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Flere AMR’er giver ikke automatisk et bedre materialeflow

15.09.2026Global AGV

Sponseret

Kom gratis med til PACK EXPO i Chicago

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

03.09.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Q-System får styrket automationssamarbejde gennem AVK-investering

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dematic
Messe
Logistik & Transport 2026

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

05.11.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 50001 Inspirationsseminar

I en tid, hvor der er mere og mere fokus på at reducere vores energiforbrug og dermed CO₂ emission, har du nu mulighed for at komme på en ISO 50001 inspirationsdag. På inspirationsdagen får du en forståelse for ISO 50001 standarden, og hvad den indeholder i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 50001 standarden.

Dato

05.11.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

05.11.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Klar til ISO 45001 revision 2027?

Få overblik over de kommende ændringer

Dato

05.11.2026

Tid

13:00

Sted

Online

nShift
Webinar
Black Friday: Få styr på leveringer og returvarer uden ekstra manuelt arbejde

Se, hvordan du kan tilpasse leveringsmuligheder, reagere på transportørproblemer og automatisere returregler under årets travleste handelsperiode – helt uden kodeændringer i dit IT-system til leveringer.

Dato

05.11.2026

Tid

13:00

Sted

Webinar