Solceller på fabrikstag slukket på 8. måned

Lange og uigennemskuelige godkendelsesprocedurer i først forsyningsselskabet og siden i Green Power Danmark har betydet, at Ålsrode Smede- og Maskinfabrik nu i mere end otte måneder haft et fuldt færdigt solcelleanlæg på tre tage – uden at kunne tænde for kontakten.

Brian Basse venter og venter på tilladelsen til at tænde sit solcelleanlæg. Det skal blandt andet producere nitrogen til laserskærerne.. Foto: Tekniq Arbejdsgiverne

20.03.2024

SCM.dk

“Det nærmer sig snart et år, hvor jeg har haft investeret 2,5 mio. kr i et fuldt og færdigt solcelleanlæg til vores produktion uden at kunne producere. Teknisk er det bare at trykke på knappen. Men alt for lang sagsbehandling hos først forsyningsselskabet og senere Green Power Denmark står i vejen,” lyder det frustreret fra Brian Basse, der er indehaver af Ålsrode Smede- og Maskinfabrik.

Maskinfabrikken i Grenaas industrikvarter har lagt solceller på tagene for selv at kunne producere omkring halvdelen af den million kWh, som produktionen forbruger om året. Hvis ellers anlægget kunne køre for fuld kraft, så ville det være en attraktiv investering.

Men anlægget står stille på grund af en særdeles langsom og bureaukratisk godkendelsesproces.

Virksomheden har investeres i tre forskellige anlæg med hver sig tavle. Der var ingen problemer med det første anlæg på ca. 50 kW. Det fik Elcon kablet og godkendt på under en måned.

Men de to andre anlæg har en kapacitet på samlet 375 kW og er i anden kategori, som betyder en mere krævende godkendelsesprocedure hos forsyningsselskaberne. Det arbejde har Ålsrode fået ELCON’s lokale afdeling til at tage sig af i samarbejde med ingeniører hos leverandøren af solcelleanlægget, der ligger inde med data og viden.

 Installatøren har mange gange haft en utålmodig Brian Basse i røret.

“Vi forstår godt kundens utålmodighed i sådan en sag. Vi oplever fra forsyningsselskabet Konstant, at vi bliver mødt med andre krav til dokumentation og detaljer end fra andre selskaber, vi arbejder med. Og med hvert nyt krav skal vi vente adskillige uger på svar på noget, som vi uden problemer fik godkendt hos et andet af landets over 50 forsyningsselskaber. Det tager tid igen og igen,” fortæller serviceleder Morten Kirkegaard fra ELCON til tekniq.dk

Nu er anlægget så godkendt af Konstant, men venter på godkendelse i Green Power Denmark.

Her har Elcon for fjerde gang måttet uddybe materiale og sende ny dokumentation. 

I Tekniq Arbejdsgiverne opfordrer bæredygtighedschef Troels Hartung til, at forsyningsselskaberne giver en tidsmæssig behandlingsgaranti, så man som solcellekunde ved, hvad man har at rette sig efter.

“Det er på ingen måde tilfredsstillende at skulle vente i otte måneder,” understreger Troels Hartung.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

10.11.2025SCM.dk

RAWBITE samler produktionen i Tyskland for at imødekomme stigende efterspørgsel

04.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

En endagstest, det er helt normalt

03.11.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

WILLBRANDT Gummiteknik har fokus på arbejdsmiljø og effektivitet med en vakuumløfter fra Schmalz

29.10.2025Global AGV

Sponseret

Kom til Automationsdag hos BILA - Oplev automation hands on🤖

29.10.2025SCM.dk

Spatial AI sparker det næste spring i automation på fabriksgulvet i gang

28.10.2025SCM.dk

Plantebøfproducent får 300 millioner til ny fabrik og eksporteventyr

27.10.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Ægte SWARM

27.10.2025SCM.dk

Automation i produktionen: Virksomheder overser to afgørende faktorer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden DS 21001:2025 - Ledelsessystemer for jernbanesikkerhed

Standarden DS 21001 for jernbanesikkerhed er blevet opdateret og udkommer nu i en 2025-version. På dette 1-dagskursus præsenteres den nye standard og de væsentligste forskelle til versionen fra 2020

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden DS 21001:2025 – Ledelsessystemer for jernbanesikkerhed

Standarden DS 21001 for jernbanesikkerhed er blevet opdateret og udkommer nu i en 2025-version. På dette 1-dagskursus præsenteres den nye standard og de væsentligste forskelle til versionen fra 2020.

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Kursus
Functionel safety - ISO 13849

Dette kursus handler om konstruktion af sikkerhedsrelaterede styresystemer i henhold til ISO 13849-1.

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia

Roima Intelligence
Webinar
Webinar: SCM + WMS accelererer modebranchens time-to-market

På dette webinar sætter ROIMA og e-SCM Solutions fokus på, hvordan samarbejde og udveksling af data på tværs af forsyningskæden er altafgørende og viser, hvordan moderne SCM- og WMS-løsninger i samspil kan accelerere time-to-market.

Dato

13.11.2025

Tid

11:00

Sted

Microsoft Teams

RELEX Solutions
Webinar
Webinar: Beyond the Blind Spots: AI-Powered Merchandising That Actually Works

Join RELEX and Suzy Monford, CEO of Food Sport International, to learn how AI-powered merchandising helps retailers detect shifts earlier, act more quickly, and ensure every decision counts.

Dato

13.11.2025

Tid

18:00

Sted

Online