Artikler virksomheden er nævnt i
03.10.2025SCM.dk
Green Power Denmark ønsker bindende elektrificeringsmål
Green Power Denmark foreslår, at Danmark får et konkret og bindende elektrificeringsmål skrevet ind i klimaloven. Organisationen lancerer i sit nye finanslovsudspil 45 forslag, der skal øge andelen af grøn strøm i energiforbruget fra de nuværende 21 procent til 60 procent i 2035.
22.08.2025SCM.dk
Batterier skal spille med på alle elmarkeder – ikke kun frekvensregulering
Interessen for store batterianlæg er kraftigt stigende, og det blev tydeligt på BatteriEvent 2025 i Middelfart, hvor over 200 branchefolk og investorer mødtes for at diskutere teknologiske muligheder, forretningsmodeller og markedspotentiale for storskala energilagring.
23.05.2025SCM.dk
Kritik: Overimplementering af EU-regler forsinker dansk elektrificering
Over halvdelen af planlagt udvidelser af elnettet sidder fast i bureaukratiets maskine grundet overimplementering af miljøkrav. Nu kalder både erhvervslivet og statens eget energiselskab på lempelser, så der kan sættes skub i elektrificeringen.
11.12.2024SCM.dk
Den grønne omstilling sætter elforsyningssikkerheden under pres
Hvor længe vil vi undvære strøm i stikkontakterne? Hidtil har vi været vant til en stabilitet og forsyningssikkerhed på et ekstremt højt niveau. Men i takt med at sol og vind udbygges og elforbruget på grund af den grønne omstilling tredobles på få år, er der behov for nye tiltag for at sikre forsyningssikkerheden.
Hold dig opdateret med SCM.dk
Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.
Udgiver
Copyright 2023
