Speditør ville udfordre transport- og logistikbranchen og fik succes

Søren Byder Gønge fra Ishøj-virksomheden DANX Group har netop vundet Årets Ejerleder 2018 i region Hovedstaden. Prisen blev overrakt ved en kåring på Børsen af PwC, Nykredit og Dansk Erhverv.

Søren Byder Gønge fra DANX Group har netop modtaget prisen som årets Ejerleder. Foto: PwC..

31.10.2018

SCM.dk

DANX Group har siden etableringen i 1992 udfordret transport- og logistikbranchen ved at sikre sine kunder hurtigere leveringstider og bedre service.

Det bliver ejerlederen bag firmaet Søren Byder Gønge nu belønnet for, da han netop er blevet tildelt Årets Ejerleder-prisen 2018 i region Hovedstaden. Det er PwC, Nykredit, Dansk Erhverv og Finans, der står bag prisen, som uddeles for 15. gang.

Læs også: Ny terminal i Taulov skal reducere transporttid

”Her er der tale om en ejerleder, som går forrest og er et naturligt omdrejningspunkt i virksomheden gennem sit daglige virke. Søren ønsker at skabe et fællesskab i virksomheden på tværs af landegrænser, så medarbejderne arbejder efter de samme mål og strategi. Det har haft en afgørende betydning for den succes, som ejerlederen har formået at skabe med DANX Group”, udtaler Flemming Eghoff, partner i PwC i København og Hillerød.

Søren Byder Gønges virksomheds aktiviteter består af transport- og logistikløsninger inden for reservedelslogistik. Ejerlederen er selv uddannet speditør og fandt ud af, at branchen havde et stort fokus på leveringssikkerhed og kvalitet, som han selv ville udfordre.

Skalérbar succesvirksomhed
De seneste år har DANX Group oplevet en flot udvikling og vækst. Virksomhedens styrke er bl.a., at DANX Group giver kunderne mulighed for at integrere deres it-system, så ordrer kan afgives online. Derudover leveres der med en meget lav fejlprocent og til tiden med en præcision på 99,5 %. Kundetilfredsheden er således høj, hvilket afspejles i langvarige kundeforhold.

”Søren er til stor inspiration for andre ejerledere. Forretningsmodellen er særdeles skalérbar i forhold til den videre ekspansion i Europa. Samtidig er det en styrke, at ledelsen er vidende omkring såvel egne styrker som svagheder, og derfor har indhentet eksterne kompetencer ind i bestyrelsen, hvilket i høj grad understøtter virksomhedens succes”, siger Axel U. Henriques fra Nykredit.

Hos Dansk Erhverv lægger markedschef Louise Riisgaard især vægt på, at virksomheden har formået at differentiere sig på flere afgørende parametre og søger at skabe mere værdi for kunden med fokus på at opbygge tillid mellem virksomheden, chaufførerne og kunderne.

”Ejerlederen har differentieret sig i forhold til sine konkurrenter og skabt det unikke inden for branchen i forhold til at kunne levere varerne før konkurrenterne. Han formår at sætte sig i kundens sted og levere den bedste service, og der spås virksomheden fortsat stor succes fremover,” siger Louise Riisgaard og ønsker tillykke til Årets Ejerleder 2018 i region Hovedstaden.

Læs også: Leverer du ikke fra EU på 12 timer er løbet kørt

Søren Byder Gønge vandt prisen foran Christian Loumann Jensen og Henrik Breck fra Pack Tech samt Poul Madsen og Jan Normann Andersen fra Normann Copenhagen.

- JMA

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

16.10.2026SCM.dk

Ekspertise i Søborg baner vejen for global ordre på 750 millioner

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

SCM.dk

DCC Energi udvider HVO-netværk til 11 tankstationer

SCM.dk

Maersk indleder nyt værftssamarbejde i Indien

06.10.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Rudi Kjeldsen til Partner

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

25.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online