Stærkt halvårsregnskab fra Grundfos

Grundfos offentliggør stærkt halvårsregnskab trods udfordringer med stigende priser på materialer, høje logistikomkostninger og forstyrrelser i forsyningskæder.

Grundfos offentliggør stærkt halvårsregnskab trods udfordringer med stigende priser på materialer, høje logistikomkostninger og forstyrrelser i forsyningskæder. Foto: Grundfos.

07.09.2022

SCM.dk

Grundfos rapporterer solide resultater for første halvår af 2022 med en omsætning på DKK 15,8 milliarder. Indtjening før renter og skat (EBIT) lander på DKK 1.689 millioner justeret for en hensættelse relateret til lukning af virksomhedens forretning i Rusland og Belarus.

·       Salgsvækst 11,2%.
·       Nettoomsætning DKK 15,8 milliarder.
·       Indtjening før renter og skat (EBIT) DKK 1.689 millioner.

Grundfos leverede i første halvår af 2022 en stærk ordrevækst på +15% samt en salgsvækst på 11,2%, justeret for tabt salg i Rusland og Belarus. Justeret for en hensættelse på DKK 851 millioner relateret til lukningen af forretningen i Rusland og Belarus, rapporteres en indtjening før renter og skat (EBIT) på DKK 1.689 millioner. Indtjeningen var i 2022 negativt påvirket af de fortsatte udfordringer i globale forsyningskæder og tilgængelighed af materialer.

”Jeg er meget stolt af at præsentere så stærke resultater for det første halvår af 2022. Det har været, og er fortsat, vores højeste prioritet at levere til vores kunder, og det er vi lykkedes godt med på trods af ekstraordinært udfordrende omstændigheder”, siger koncerndirektør og CEO Poul Due Jensen. Han fortsætter:

”Dette er et direkte resultat af den fleksibilitet og dedikation, vores medarbejdere har udvist og af det store stykke arbejde, de alle udfører hver dag. Jeg vil gerne sende en kæmpe tak til vores medarbejdere. Det er takket være dem og deres dygtighed, at vi kan navigere de svære vilkår, vi oplever for tiden”.

Læs også: Store industriaktører går sammen i opgør med plastspild

Grundfos forventer, at resten af året fortsat vil være mærket af stigende priser på materialer, høje logistikomkostninger og forstyrrelser i forsyningskæder. Forventningen til året er derfor usikker.

”Grundfos vil fortsat bidrage med løsninger, der kan afhjælpe verdens vand- og klimaudfordringer, og vi vil spille en aktiv rolle i at hjælpe Europa og resten af verden ud af energikrisen ved at levere energibesparende løsninger til opvarmning, køling og vandforsyning”, fastslår Poul Due Jensen.

- PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

29.04.2025SCM.dk

Virksomheder frygter politisk vold og uro

28.04.2025SCM.dk

Toldkrig truer vækst – IMF nedjusterer globale prognoser

25.04.2025Global AGV

Sponseret

Mød Global AGV på ROBOTBRAG

24.04.2025SCM.dk

DTU-startups tiltrækker 1,8 milliarder i venturekapital i 2024

24.04.2025SCM.dk

Hg Capital opruster i IFS – værdi 112 milliarder kroner

23.04.2025SCM.dk

DSV styrker topledelsen før Schenker-overtagelse

23.04.2025SCM.dk

Dachser opruster søfragt i Norden med ny leder

18.04.2025SCM.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle