Store virksomheders rapportering er godt på vej til CSRD

En ny analyse af parathed til CSRD-rapportering i store, børsnoterede danske virksomheder er netop udkommet. Det går faktisk ok.

08.04.2024

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Et samarbejde mellem revisions- og rådgivervirksomheden EY og tænketanken Axcelfuture skabte i 2023 ”Center for Strategisk CSRD”. 

Et af de første skud på den analytiske stamme herfra er en ny undersøgelse af, hvor langt 30 af de virksomheder, der først skal rapportere i overensstemmelse med CSRD, er kommet i deres rapportering indtil nu. 

Overordnet vurderer analysen, at virksomheder med mere end 2500 medarbejdere er omkring 60 procent klar, baseret på deres 2022 og 2023 rapporter, mens tallet er 47 procent for virksomheder med færre medarbejdere.  

Klarheden vurderes ved at sammenligne de udkomne rapporter med CSRD og de tilknyttede standarder. Analysen tager ikke højde for væsentlighed, så det kan være, at den rapportering, der ifølge analysen mangler, er frasorteret af en væsentlighedsanalyse i den enkelte virksomhed. 

Det betyder, at målet ikke er 100 procent rapportering på alle punkterne i analysen, og at man heller ikke ud fra denne analyse kan konkludere, om virksomhederne er bagud med deres rapportering. Det vil afhænge af netop væsentlighedsanalysen. 

Bedre forberedt end sidste år

En ting, man kan se af analysen, er, at virksomhederne på alle områder har forbedret deres rapportering fra 2022 til 2023 – set i forhold til de nye oplysningskrav. Samlet set med en stigning på 22 procent. 

Den største vækst i parathed ser man på biodiversitet og forurening. Men især biodiversitet volder stadig virksomhederne problemer, fortæller Christina Kjær, forskningschef i Axcelfuture og leder af Center for Strategisk CSRD, til Børsen. 

“Når vi kigger på sværhedsgraden af at rapportere, så ser vi på to parametre – emneforståelse og datatilgængelighed. Biodiversitet er svært, fordi virksomhederne mangler begge ting. De er slet ikke vant til at tænke på den måde, fordi det er ret nyt, at virksomhederne overhovedet skal forholde sig til det,” siger hun.

Emnet, som virksomhederne er længst med at rapportere på ift. lovgivningen er klimaforandringer, som af Christina Kjær kalder for et ”langt mere modent” område, med mange flere etablerede standarder og guidance for rapportering. 

Rapporten kan ses her.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCM.dk

Global kerneplatform understøtter KK Groups enorme vækst

03.06.2026SCM.dk

Ledere vægter kultur højere end løn

SCM.dk

Aarhus Havn samler fysisk og digital sikkerhed

SCM.dk

Opkøb skal styrke AI-sikkerhed

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

26.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet rykker endnu tættere på kunderne med nyt showroom

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

20.05.2026SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

19.05.2026SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online