Store virksomheders rapportering er godt på vej til CSRD

En ny analyse af parathed til CSRD-rapportering i store, børsnoterede danske virksomheder er netop udkommet. Det går faktisk ok.

08.04.2024

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Et samarbejde mellem revisions- og rådgivervirksomheden EY og tænketanken Axcelfuture skabte i 2023 ”Center for Strategisk CSRD”. 

Et af de første skud på den analytiske stamme herfra er en ny undersøgelse af, hvor langt 30 af de virksomheder, der først skal rapportere i overensstemmelse med CSRD, er kommet i deres rapportering indtil nu. 

Overordnet vurderer analysen, at virksomheder med mere end 2500 medarbejdere er omkring 60 procent klar, baseret på deres 2022 og 2023 rapporter, mens tallet er 47 procent for virksomheder med færre medarbejdere.  

Klarheden vurderes ved at sammenligne de udkomne rapporter med CSRD og de tilknyttede standarder. Analysen tager ikke højde for væsentlighed, så det kan være, at den rapportering, der ifølge analysen mangler, er frasorteret af en væsentlighedsanalyse i den enkelte virksomhed. 

Det betyder, at målet ikke er 100 procent rapportering på alle punkterne i analysen, og at man heller ikke ud fra denne analyse kan konkludere, om virksomhederne er bagud med deres rapportering. Det vil afhænge af netop væsentlighedsanalysen. 

Bedre forberedt end sidste år

En ting, man kan se af analysen, er, at virksomhederne på alle områder har forbedret deres rapportering fra 2022 til 2023 – set i forhold til de nye oplysningskrav. Samlet set med en stigning på 22 procent. 

Den største vækst i parathed ser man på biodiversitet og forurening. Men især biodiversitet volder stadig virksomhederne problemer, fortæller Christina Kjær, forskningschef i Axcelfuture og leder af Center for Strategisk CSRD, til Børsen. 

“Når vi kigger på sværhedsgraden af at rapportere, så ser vi på to parametre – emneforståelse og datatilgængelighed. Biodiversitet er svært, fordi virksomhederne mangler begge ting. De er slet ikke vant til at tænke på den måde, fordi det er ret nyt, at virksomhederne overhovedet skal forholde sig til det,” siger hun.

Emnet, som virksomhederne er længst med at rapportere på ift. lovgivningen er klimaforandringer, som af Christina Kjær kalder for et ”langt mere modent” område, med mange flere etablerede standarder og guidance for rapportering. 

Rapporten kan ses her.

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

30.09.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Bliv intern auditor i den nye standard ISO 9001:2026 - Vordingborg

29.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

SCM.dk

Større containerskibe presser havnenes flaskehalse ind på land

SCM.dk

Stadig 43 millioner kroner tilbage til grønne lastbiler

28.09.2026SCM.dk

Nationalbanken ser robust vækst trods global uro

28.09.2026LOGISTIKCENTERET A/S

Sponseret

Agile Logistics: En anderledes tilgang til logistikoptimering

28.09.2026SCM.dk

Her er 6 tendenser i intralogistikken, du skal holde øje med

25.09.2026SCM.dk

AI skal måles på værdi – ikke aktivitet

23.09.2026pinDeliver

Sponseret

Sådan afslører et digitalt transportflow, hvor lønsomheden forsvinder

22.09.2026Implement Consulting Group

Sponseret

The foundation that makes your AI yours

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Context& A/S
Webinar
Webinar: Bedre digitalt samarbejde med dine kunder

Se, hvordan kundeportaler, B2B e-commerce, selvbetjening og AI kan forbedre kundeoplevelsen og reducere manuelle opgaver.

Dato

06.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams