Stort potentiale for SMV’er i Brasilien

Brasilien udgør et stort potentiale for danske SMV’er, mener chefen for Investe Sao Paolo.

22.04.2015

SCM.dk

Små og mellemstore virksomheder (SMV’er) i Danmark gør sig klogt i at vende snuden mod Brasilien, her er potentialet nemlig stort. Sådan lyder meldingen fra chefen for Investe Sao Paolo, Juan Quiros, skriver børsen.dk.

Læs også: SMV'er vil hente 50 procent af omsætningen i udlandet

Den brasilianske chef forventer, at de udenlandske investeringer, særligt inden for olie- og gasindustrien, vil stige i de kommende år. Derfor spår han gode udsigter for samarbejde mellem brasilianske og danske virksomheder.

"Forsyningskæden i sektoren omfatter flere aktiviteter, produkter og tjenesteydelser med et gigantisk potentiale for samarbejde mellem danske og brasilianske virksomheder. Specielt med hensyn til overførsel af viden, innovation og produktivitet, som danske virksomheder er så godt kendt for. På den anden side kan brasilianske selskaber også tilbyde stort markedskendskab til danske virksomheder, især med hensyn til vores lokale marked og nyeste teknologi", siger Juan Quiros til børsen.dk.

Læs også: SMV’er tager cirkulært indkøb til sig

Han fremhæver særligt delstaten Sao Paulo som en lukrativ stat med et højt niveau inden for viden, logistik og supply chain. Dog er situationen ikke helt så gunstig over alt i Brasilien, forklarer han.

Forbered dig
For at udnytte det store potentiale i Brasilien, er det ifølge Juan Quiros vigtigt, at de danske virksomheder forbereder sig godt og undersøger det brasilianske marked grundigt. Her gælder det om at analysere Brasiliens stater og regioner. Samtidig påpeger han, at især SMV’erne vil have fordel ved at finde en lokal partner, der kender markedet godt. 

-SSM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

10.06.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen sætter fokus på optimering af Supply Chain og WMS

09.06.2025Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Vejen til en mere robust og agil supply chain starter med sammenhængende data

09.06.2025Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Fra just-in-time til just-in-case: Robuste forsyningskæder i en ustabil verden

09.06.2025Inact ApS

Sponseret

Sådan bliver din supply chain et forretningsaktiv

06.06.2025SCM.dk

Danske virksomheder arbejder seriøst - og bøvler med - ESG

06.06.2025SCM.dk

Supply chain ledere er ikke beredte på toldkaos og geopolitisk uro

04.06.2025SCM.dk

Indspark: Mens Kina og USA bygger fremtiden, halter Europa ti år bagud

03.06.2025SCANLOX ApS

Sponseret

10 Motivationsfaktorer i dit automatiseringsprojekt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle