Stort potentiale for SMV’er i Brasilien

Brasilien udgør et stort potentiale for danske SMV’er, mener chefen for Investe Sao Paolo.

22.04.2015

SCM.dk

Små og mellemstore virksomheder (SMV’er) i Danmark gør sig klogt i at vende snuden mod Brasilien, her er potentialet nemlig stort. Sådan lyder meldingen fra chefen for Investe Sao Paolo, Juan Quiros, skriver børsen.dk.

Læs også: SMV'er vil hente 50 procent af omsætningen i udlandet

Den brasilianske chef forventer, at de udenlandske investeringer, særligt inden for olie- og gasindustrien, vil stige i de kommende år. Derfor spår han gode udsigter for samarbejde mellem brasilianske og danske virksomheder.

"Forsyningskæden i sektoren omfatter flere aktiviteter, produkter og tjenesteydelser med et gigantisk potentiale for samarbejde mellem danske og brasilianske virksomheder. Specielt med hensyn til overførsel af viden, innovation og produktivitet, som danske virksomheder er så godt kendt for. På den anden side kan brasilianske selskaber også tilbyde stort markedskendskab til danske virksomheder, især med hensyn til vores lokale marked og nyeste teknologi", siger Juan Quiros til børsen.dk.

Læs også: SMV’er tager cirkulært indkøb til sig

Han fremhæver særligt delstaten Sao Paulo som en lukrativ stat med et højt niveau inden for viden, logistik og supply chain. Dog er situationen ikke helt så gunstig over alt i Brasilien, forklarer han.

Forbered dig
For at udnytte det store potentiale i Brasilien, er det ifølge Juan Quiros vigtigt, at de danske virksomheder forbereder sig godt og undersøger det brasilianske marked grundigt. Her gælder det om at analysere Brasiliens stater og regioner. Samtidig påpeger han, at især SMV’erne vil have fordel ved at finde en lokal partner, der kender markedet godt. 

-SSM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

08.09.2026GS1 Denmark

Sponseret

Nu kan du gøre PPWR-dokumentationen lettere med en automatisk DoC

08.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Et tavlemøde behøver ikke altid foregå i egne lokaler

SCM.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

SCM.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Stærk ledelse skaber stærkere virksomheder

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Styrk dine kompetencer i projektledelse

07.09.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Arkil og Fyns Kran Udstyr sætter fokus på sikkerheden

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle