Svag på 2019 for luftfragten

Selvom kapaciteten steg, så faldt mængden af luftfragt i januar 2019 med næsten to procent sammenlignet med samme periode sidste år. Udsigterne til bedre tider er ikke overbevisende, lyder det fra IATA.

Efterspørgslen på luftfragt faldt igen i januar 2019..

08.03.2019

SCM.dk

Den globale luftfragtindustri er presset på fragtmængderne. Ifølge de nyeste tal fra luftfartsorganisationen International Air Transport Association (IATA) faldt efterspørgslen, målt på fragt-ton-kilometer (FTKs), med 1,8 procent i januar 2019 sammenlignet med samme periode sidste år. Det er den dårligste præstation i tre år.

Læs også: Luftfragtindustrien forventer, at væksten fortsætter i 2019

Grafik: IATA.

Til gengæld voksede kapaciteten, målt i tilgængelige fragt-ton-kilometer (AFTKs), med fire procent. Det var 11. måned i træk, at væksten i kapacitet overgik væksten i efterspørgsel.

Når efterspørgslen halter efter kapaciteten, så skyldes det ifølge IATA, at der er en række faktorer, som begrænser behovet. Den globale økonomiske aktivitet er faldende, og det samme er forbrugertilliden. Og det såkaldte Purchasing Managers Index (PMI) for fremstilling og eksportordre har indikeret svækket global eksport siden september 2018.

”Luftfragtmarkedet skrumpede i januar. Det er en forværring af den svækkelse, der startede i midten af 2018. Med mindre forskellige protektionistiske tiltag og handelsspændinger aftager, så er udsigterne til en hurtige genopretning lange”, siger CEO for IATA, Alexandre de Juniac.

Tilbagegang i fire ud af seks regioner
Ser man på udviklingen i de enkelte regioner verden over, så er der kun fremgang i to ud af de seks, IATA opererer med – Afrika og Nordamerika. I de resterende – Asia-Pacific, Europa, Sydamerika og Mellemøsten, der sammenlagt tegner sig for 75 procent af verdensmarkedet – er der tilbagegang sammenlignet med januar 2018.

De største fald er i Mellemøsten og Asien med 4,5 hhv. 3,6 procents svækkelse. I Europa lyder faldet på 3,1 procent, og her peger IATA på, at svagere produktionsforhold for eksportørerne og kortere leverandør-leveringstider specielt i Tyskland, påvirkede efterspørgslen. Handelsspændinger og usikkerhed forbundet med Brexit hjalp heller ikke.

Læs også: CPH mod nye fragthøjder

De nordamerikanske flyselskaber kan fremvise den stærkeste vækst, på 3,3 procent, for ottende måned i træk, og en vækst i kapacitet på fem procent. Det er den stærke økonomi i USA, og det deraf følgende høje forbrug, der ifølge IATA kommer fragtselskaberne til gode.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

SCM.dk

Flertal af virksomheder kan ikke tåle it-nedbrud

SCM.dk

En branche råber på national råstofstrategi

26.03.2026SCM.dk

Dansk techprofil skal drive IFS’ Industrial AI-strategi

24.03.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Live Copenhagen 2026

23.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

20.03.2026SCM.dk

Mange ledige har urealistiske forventninger til løn

17.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Industri 5.0, hvad betyder det for materialehåndtering?

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia