Swipbox skifter ledelsen efter endnu et underskud

Efter endnu et år med underskud har ejerne af Swipbox valgt at udskifte direktøren og bestyrelsesformanden. Samtidig er de klar til at smide flere millioner i virksomheden.

Pakkeboks-virksomhedens nye regnskab viser et underskud på 14,7 millioner kroner før skat, hvilket er dårligere end i 2013. Foto: Flickr/ Mathies Jespersen. .

19.06.2015

SCM.dk

Pakkeboks-virksomheden Swipbox har igen i år høstet røde tal på bundlinjen. Og denne gang har det fået konsekvenser for virksomhedens ledelse, skriver børsen.dk.

Investorerne Nielsen & Nielsen Holding, Vækstfonden og Danfoss-arving Peter Mads Clausen har nemlig valgt at udskifte virksomhedens administrerende direktør Steen Sørensen, der dermed fik mindre end et år på posten. Hans stilling overtages midlertidigt af Stig Poulsen, som også er partner i Vækstfonden, inden der findes en ny direktør.

Læs også: Dansk pakkeløsning indtager Sverige

Også bestyrelsesformanden Clas Nylandsted Andersen er blevet udskiftet. Hans post bestrides nu af tidligere GN Store Nord-topchef Jørn Kildegaard Andersen.

Clas Nylandsted Andersen udtalte sidste år, at underskuddet for 2014 ville være markant mindre end i 2013. Men virksomhedens nye regnskab viser et underskud på 14,7 millioner kroner før skat, hvilket er dårligere end i 2013.

"Jeg vil ikke forholde mig til, hvad han sagde sidste år. Men blot sige, at vi får flere og flere pakker igennem, og at vi nu er etableret i Sverige samtidig med, at vi arbejder på en række andre interessante europæiske lande", siger Jørn Kildegaard til børsen.dk.

Flere millioner
Underskuddet har dog ikke taget troen fra virksomhedens ejere, der er klar til at skyde flere millioner i Swipbox.

Læs også: Nyt samarbejde målrettet webhandlen

"Vi får løbende tilført midler, og det har vi også fået her i 2015. Ejerne er også klar med flere penge. Ellers gav det ikke mening at drive virksomheden, som man har gjort og stadig gør", siger Jørn Kildegaard.

Han forklarer, at virksomheden oplever en stor international interesse og derfor er klar til at gå i gang i de fleste europæiske lande.  

-SSM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

25.11.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

AI forbedrer predictive maintenance på svært tilgængelige dele

24.11.2025SCM.dk

Belgiske hospitaler indfører AutoStore-anlæg

19.11.2025SCM.dk

Verdens første elektriske 4x4 RoRo-traktor klar til havnene

19.11.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Digitalt overblik gav Sydkystens Automatik kontrol over materialeforbruget

16.11.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

14.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

Er dit lager klar til Black Friday? Her er de kritiske punkter, der kræver fokus nu

13.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

5 fordele ved lagerautomation

13.11.2025Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle