Syntetisk, bæredygtigt brændstof til fly: Nu tager SAS og Vattenfall de første skridt

Mulighederne ved Sustainable Aviation Fuel (SAF) går Vattenfall nu i gang med at undersøge sammen med SAS, Shell og LanzaTech. Det er første skridt med en reel produktion af syntetisk flybrændstof i Sverige.

Hvis en fuld produktion af SAF kommer op og stå, vil det kunne forsyne SAS med op mod 25 procent af selskabets globale forbrug af bæredygtigt flybrændstof i 2030'erne. Foto: SAS.

12.11.2021

SCM.dk

Vattenfall, SAS, Shell og LanzaTech vil i fællesskab undersøge produktion af verdens første syntetiske, bæredygtige brændstof til fly, også kaldet SAF for Sustainable Aviation Fuel, ved hjælp af LanzaJetTM “Alcohol to Jet”-teknologien. Målet er, at et nyt produktionsanlæg skal fremstille op mod 50.000 tons syntetisk SAF om året under forudsætning af, at der træffes en investeringsbeslutning i et senere stadie.

Det syntetiske SAF, også kendt som elektrobrændstof, vil blive produceret af genindvundet CO2 og fossilfri el ved hjælp af LanzaJet "Alcohol to Jet"-teknologi, der er udviklet af LanzaTech og det amerikanske energiministeriums Pacific Northwest National Laboratory (PNNL).

"Bæredygtigt flybrændstof rummer det største potentiale i forhold til at reducere udledningerne fra flyindustrien. Kun ved at samarbejde i dag på tværs af flyindustriens økosystem for at fremme de teknologier og den infrastruktur, der er nødvendig for at kunne producere SAF i stor skala, kan flysektoren opnå nuludledning inden 2050. Det er derfor, jeg i høj grad glæder mig over dette samarbejde om at udforske endnu en vej frem mod produktion af SAF,” siger Anna Mascolo, administrerende direktør for Shell Aviation, i en pressemeddelelse.

Læs også: Danske sværvægtere går sammen om gigantprojekt om bæredygtige brændstoffer

En fælles undersøgelse har vist lovende resultater for projektet, og alle partnervirksomhederne er nu blevet enige om at gennemføre dybdegående analyser. Ambitionen er at idriftsætte det nye produktionsanlæg, der skal ligge nær Forsmark ved den svenske østkyst, på et tidspunkt mellem 2026 og 2027.

Når fuld produktion er oppe at køre, vil det kunne forsyne SAS med op mod 25 % af selskabets globale forbrug af bæredygtigt flybrændstof i 2030'erne.

"SAS og bæredygtighed går hånd i hånd. Derfor er vi utroligt stolte af at være en del af dette enestående projekt, hvor ambitiøse bæredygtighedsmål og -dagsordener kombineres. Vores fælles forpligtelse til at finde metoder til at muliggøre produktion i stor skala af et mere bæredygtigt flybrændstof er en fantastisk mulighed for at sætte fart på kommercialiseringen af SAF og dermed SAS' omstilling frem mod brancheførende luftfart med nuludledning," siger Anko van der Werff, der er administrerende direktør og CEO for SAS.

Læs også: 4-takts skibsmotorer giver håb for CO2-neutral skibsfart

Virksomhederne har underskrevet en samarbejdsaftale og har aftalt, at Vattenfall skal undersøge fossilfri elforsyning, brintproduktion og CO2-genindvinding. Shell skal undersøge brændstofproduktion og logistik samt stå for indkøb af elekrobrændstof. LanzaTech skal bidrage med virksomhedens ekspertise inden for gasfermentering til fremstilling af ethanol fra indkommende gasstrømme, og samarbejdspartnere skal indgå licensaftaler på LanzaJet "Alcohol to Jet"-teknologien til omdannelse af ethanol til elektrobrændstof. SAS skal deltage som potentiel køber af elektrobrændstoffet.

"Flysektoren står overfor ufattelige udfordringer med at få de mængder af SAF, der er nødvendige for at kunne flyve bæredygtigt. Projektet her er starten på at kunne levere disse mængder, og ved at genanvende CO2 og fossilfri el har vi mulighed for at gøre det i hidtil uset skala. Vi er nødt til at nytænke kulstof og i kombination med fossilfri el udnytte det til at skabe en ny, klimasikker fremtid for alle," siger Jennifer Holmgren, CEO for LanzaTech.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

27.03.2026SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

17.03.2026Inact ApS

Sponseret

Vækst paradokset: Hvorfor virksomheder vokser, men mister overblikket

SCM.dk

Ny global udfordring: Verden kan snart løbe tør for stregkoder

SCM.dk

Tre ud af fire SMV’er mangler AI i hverdagen

12.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

SSI SCHAEFER Group opnår det højeste niveau af indgående ordrer i koncernens historie

10.03.2026Blue Ridge Global

Sponseret

2026 State of the Supply Chain Industry Report

10.03.2026SCM.dk

Iran-krigen rammer både sø, luft og energi

04.03.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Circularity is a competitive edge. Period.

04.03.2026SCM.dk

Ligestilling på arbejdsmarkedet står bomstille

03.03.2026SCM.dk

Supply chain 2026: Nu handler det om at skabe strategisk forspring

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online