Talentudvikling handler om at skabe en god kultur

Det er hverken omhyggeligt udtænkte talentprogrammer eller stort anlagte employer branding-kampagner, der bør drive talentudviklingen i danske virksomheder. Det er noget langt mere jordnært, mener Per Kirchner, CEO i Aarhus-bureauet Novicell.

Der er fortsat rift om den kvalificerede arbejdskraft i danske IT-virksomheder, og derfor er konkurrencen også stor, når det handler om at tiltrække og udvikle talenter. Foto: Arkivfoto..

24.11.2022

SCM.dk

Der er fortsat rift om den kvalificerede arbejdskraft i danske IT-virksomheder, og derfor er konkurrencen også stor, når det handler om at tiltrække og udvikle talenter.
Virksomhederne skruer op for charmen i stort anlagte employer branding-kampagner og sætter HR-afdelingerne på overarbejde med at udvikle særlige talentprogrammer, der skal få særligt begavede unge til at føle sig som noget særligt.

Læs også: Snart griner vi af 8-16 jobbet

Det er dog ikke den vej, det digitale konsulenthus Novicell har valgt at gå. Her er tilgangen langt mere jordnær, lyder det fra CEO Per Kirchner.

”Jeg tror i virkeligheden ikke ret meget på store employer branding-kampagner eller sirlige talentprogrammer, når det handler om at tiltrække og udvikle dygtige medarbejdere. Hvis du vil tiltrække og fastholde medarbejdere, handler det i al sin enkelthed om at skabe en god arbejdsplads, hvor vi viser hinanden tillid og har hinandens ryg, når det brænder på. Og det er lige meget, om vi skal tiltrække en ny pedel på efterløn eller en superprogrammør på 21 år”, siger Per Kirchner.

Tykkelsen på medarbejderhåndbogen
Han mener, at talentudvikling først og fremmest handler om at skabe en god kultur.

”Det er ikke en HR-opgave at sikre en god kultur på arbejdspladsen. Det er en ledelsesmæssig opgave. Og det handler ofte om de små ting. Husker man at sige god morgen, når man møder ind? Stiller man rimelige krav til sine medarbejdere og sikrer, at de får succes med det, de laver? Sørger man for selv at gå hjem kl. 16 for at hente børn eller køre fodboldpiger til kamp? Alle de her små ting, som sikrer trivslen og sikrer, at medarbejderne blomstrer op”, siger Per Kirchner, og fortsætter:

”Det er forkert, hvis man går ind i en virksomhed og ser, at der er et bordtennisbord eller et bordfodboldbord og derfor tror, at det så må være en god virksomhed. Det er alt for nemt. I stedet bør man kigge på, hvor tyk medarbejderhåndbogen er, og hvor regelstyret virksomheden er. Det er let at købe et bordtennisbord, men meget sværere at sikre en kultur, hvor man tager sig af hinanden - og det er meget sværere at måle på”, siger Per Kirchner.

Fællesskab frem for talentprogram
Novicell er siden 2007 vokset fra en håndfuld medarbejdere til at være knap 400 medarbejdere over hele Europa. Novicell-direktøren lægger ikke skjul på, at det er hårdt arbejde at sikre, at en så hastigt voksende organisation hænger sammen.

”Der kommer hele tiden nye ansigter ind i virksomheden, og det er en krævende opgave rent ledelsesmæssigt at skabe gode rammer for, at medarbejderne kan vokse. Når vi alligevel er lykkedes med det i Novicell, tror jeg, at det først og fremmest handler om, at vi hver eneste dag arbejder med at skabe en god arbejdsplads og har nogle stærke værdier omkring, hvordan vi opfører os overfor hinanden. Et godt fællesskab er hundrede gange mere værd end et forkromet talentprogram”, siger Per Kirchner.

- PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.09.2026SCM.dk

FDE Fonden åbner for transportprojekter

08.09.2026GS1 Denmark

Sponseret

Nu kan du gøre PPWR-dokumentationen lettere med en automatisk DoC

SCM.dk

Supply chain-organisationer mangler plan for AI

SCM.dk

Lav vandstand presser Europas flodtransport og industri

08.09.2026SCM.dk

Nordiske virksomheder ser fysisk AI som en stor hjælp til de ansatte

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Stærk ledelse skaber stærkere virksomheder

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Styrk dine kompetencer i projektledelse

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

AAASCM
Konference
Home Alone – new normal in supply chains

For more than two decades, global supply chains were built on a simple promise: openness, interdependence, and the free flow of goods across borders. We designed value streams based on value sharing — in the belief that together we could grow the pie faster than any of us could independently. That promise is now under siege.

Dato

17.09.2026

Tid

12:30

Sted

Copenhagen Business School, Porcelænshaven

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle