Talentudvikling handler om at skabe en god kultur

Det er hverken omhyggeligt udtænkte talentprogrammer eller stort anlagte employer branding-kampagner, der bør drive talentudviklingen i danske virksomheder. Det er noget langt mere jordnært, mener Per Kirchner, CEO i Aarhus-bureauet Novicell.

Der er fortsat rift om den kvalificerede arbejdskraft i danske IT-virksomheder, og derfor er konkurrencen også stor, når det handler om at tiltrække og udvikle talenter. Foto: Arkivfoto..

24.11.2022

SCM.dk

Der er fortsat rift om den kvalificerede arbejdskraft i danske IT-virksomheder, og derfor er konkurrencen også stor, når det handler om at tiltrække og udvikle talenter.
Virksomhederne skruer op for charmen i stort anlagte employer branding-kampagner og sætter HR-afdelingerne på overarbejde med at udvikle særlige talentprogrammer, der skal få særligt begavede unge til at føle sig som noget særligt.

Læs også: Snart griner vi af 8-16 jobbet

Det er dog ikke den vej, det digitale konsulenthus Novicell har valgt at gå. Her er tilgangen langt mere jordnær, lyder det fra CEO Per Kirchner.

”Jeg tror i virkeligheden ikke ret meget på store employer branding-kampagner eller sirlige talentprogrammer, når det handler om at tiltrække og udvikle dygtige medarbejdere. Hvis du vil tiltrække og fastholde medarbejdere, handler det i al sin enkelthed om at skabe en god arbejdsplads, hvor vi viser hinanden tillid og har hinandens ryg, når det brænder på. Og det er lige meget, om vi skal tiltrække en ny pedel på efterløn eller en superprogrammør på 21 år”, siger Per Kirchner.

Tykkelsen på medarbejderhåndbogen
Han mener, at talentudvikling først og fremmest handler om at skabe en god kultur.

”Det er ikke en HR-opgave at sikre en god kultur på arbejdspladsen. Det er en ledelsesmæssig opgave. Og det handler ofte om de små ting. Husker man at sige god morgen, når man møder ind? Stiller man rimelige krav til sine medarbejdere og sikrer, at de får succes med det, de laver? Sørger man for selv at gå hjem kl. 16 for at hente børn eller køre fodboldpiger til kamp? Alle de her små ting, som sikrer trivslen og sikrer, at medarbejderne blomstrer op”, siger Per Kirchner, og fortsætter:

”Det er forkert, hvis man går ind i en virksomhed og ser, at der er et bordtennisbord eller et bordfodboldbord og derfor tror, at det så må være en god virksomhed. Det er alt for nemt. I stedet bør man kigge på, hvor tyk medarbejderhåndbogen er, og hvor regelstyret virksomheden er. Det er let at købe et bordtennisbord, men meget sværere at sikre en kultur, hvor man tager sig af hinanden - og det er meget sværere at måle på”, siger Per Kirchner.

Fællesskab frem for talentprogram
Novicell er siden 2007 vokset fra en håndfuld medarbejdere til at være knap 400 medarbejdere over hele Europa. Novicell-direktøren lægger ikke skjul på, at det er hårdt arbejde at sikre, at en så hastigt voksende organisation hænger sammen.

”Der kommer hele tiden nye ansigter ind i virksomheden, og det er en krævende opgave rent ledelsesmæssigt at skabe gode rammer for, at medarbejderne kan vokse. Når vi alligevel er lykkedes med det i Novicell, tror jeg, at det først og fremmest handler om, at vi hver eneste dag arbejder med at skabe en god arbejdsplads og har nogle stærke værdier omkring, hvordan vi opfører os overfor hinanden. Et godt fællesskab er hundrede gange mere værd end et forkromet talentprogram”, siger Per Kirchner.

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.05.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer danske forsyningskæder hårdt

27.04.2026AGR

Sponseret

AGR Inventory Summit 2026 sætter fokus på robuste forsyningskæder

SCM.dk

SMV’er glemmer cybersikkerhed hos leverandørerne. Det skaber store sårbarheder

SCM.dk

Maersk-overskud falder - men mindre end forventet

21.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

20.04.2026SCM.dk

EU enige om toldreform med stor betydning

15.04.2026SCM.dk

Skævvridning af afgifter kan ramme dansk erhvervsliv

09.04.2026SCM.dk

Stigende søgning til ingeniøruddannelser

09.04.2026SCM.dk

Politisk opbakning til stort logistikprojekt i Ringsted

07.04.2026Implement Consulting Group

Sponseret

The next productivity revolution is deeply human

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

12.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

12.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart