Tasklet Factory leverer rekordregnskab

Tasklet Factory oplever hastig vækst i udlandet. Hovedproduktet, Mobile WMS, er nu i brug hos godt 1.000 virksomheder i 36 lande. Samtidig sætter virksomheden helt nye standarder for kundefokus, og det har de seneste 12 måneder resulteret i en omsætningsvækst på 30 procent.

Peter List stiftede Tasklet Factory i 2008, og i dag sælges Mobile WMS via cirka 250 forhandlere i 36 lande. Foto: Dmitrii Shironosov / 123RF.

08.11.2021

SCM.dk

Det går godt hos den danske Tasklet Factory, der har hovedsæde i Aalborg. Virksomhedens omsætning har i seneste regnskabsår rundet 49 millioner kroner, hvilket svarer til en vækst på 30 procent.  

It-virksomheden har stor international succes med sin mobile lagerscanningsløsning Mobile WMS, der digitaliserer papirgange på lageret i mellemstore og store virksomheder.  

”Mobile WMS taler ind i et gigantisk marked for digitalisering af lagerfunktioner og -processer. Mange virksomheder i blandt andet USA har stadig papir og fysiske lister som rygraden i deres lagerstyring, og det kan vi ændre med et automatiseringssystem, der virker. Et system, som let og enkelt kan digitalisere arbejdsgangene og øge effektiviteten betydeligt”, forklarer direktør Peter List og fortsætter:  

”Det er dog ikke kun systemet, der adskiller sig fra konkurrenterne. Vores største force er vores kundefokus og evne til at understøtte kundernes rejse”.

Læs også: Tasklet Robots ser dagens lys: Skal udbrede dansk robotkomet

Peter List stiftede virksomheden i 2008, og i dag sælges Mobile WMS via ca. 250 forhandlere i 36 lande. Hovedkontoret ligger i Aalborg, men en stigende del af aktiviteterne sker fra virksomhedens afdeling i Florida, der foreløbig beskæftiger seks ud af i alt 40 medarbejdere: 

”Vi har formået at vækste forholdsvis hurtigt, og i dag er vores løsning i brug hos godt 1.000 virksomheder fordelt over hele verden. Den hurtige vækst har været muliggjort af et stort partnernetværk i både Europa, USA og Asien, og hver måned kommer der nye forhandlere til, der gerne vil tage Mobile WMS ind som en del af deres produktportefølje”, fortsætter Peter List.  

Han siger supplerende, at coronakrisen ikke har haft en negativ indvirkning på virksomhedens vækst. Tasklet Factory har gennem alle årene kunnet servicere kunderne digitalt via video og fjernkontrol, og det har været ideelt på et tidspunkt, hvor rejser har været besværliggjort af restriktioner og rejseforbud. Samtidig har Tasklet Factory oplevet en markant stigende efterspørgsel fra brancher som e-handel, fødevarevirksomheder med flere.  

Overskud geninvesteres i fremtiden 

Virksomhedens bundlinje er da også vokset sideløbende med omsætningen. I seneste regnskabsår er indtjeningen mere end fordoblet til godt 10 millioner kroner, men for Peter List er det ikke et mål i sig selv. Derfor skal konsolideringen anvendes til geninvestering i videreudvikling af kerneproduktet Mobile WMS, opskalering af organisationen samt nye forretningsområder. Et af dem er robotter, og her har Tasklet Factory indgået et samarbejde med Mobile Industrial Robots i Odense, MIR, om at udvikle nogle af fremtidens automatiserede lagerløsninger.  

Det er også planen, at Tasklet Factory skal åbne endnu et nyt kontor. Her er nålen allerede sat i Australien, da Tasklet Factory således kan betjene kunderne inden for de tre store globale tidszoner:  

”Vi kan yde kunderne en endnu bedre service, hvis vores support kan være åben stort set hele døgnet. Det kan vi med kontorer i Europa, USA og Oceanien, og jeg forventer derfor, at vi allerede næste år tager hul på planerne for at åbne i Australien”, siger han afslutningsvis.  

- KCP

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

09.01.2026SCM.dk

Top 10 supply chain tendenser for 2026

08.01.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Reinventing operations for the AI era - OPEX 26

08.01.2026SCM.dk

Investorer satser på teknologisk transformation i lavvækstøkonomi

07.01.2026Inact ApS

Sponseret

Indkøb som strategisk drivkraft for virksomhedens værdiskabelse

06.01.2026Dansk Standard

Sponseret

Det danske EU-formandskab bæredygtighedscertificeret – igen

29.12.2025Inact ApS

Sponseret

Rekordår hos Inact: “Vi har ramt noget, der virkelig gør en forskel for vores kunder.”

18.12.2025AGR

Sponseret

Økonomi i forsyningskæden kræver mere end omkostningskontrol

11.12.2025SCM.dk

Der er stadig langt mellem kvinderne i toppen af dansk erhvervsliv

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

13.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Context& A/S
Webinar
AI i finansafdelingen – kender du mulighederne?

Få indsigt i, hvordan vores ERP AI-agent kan optimere og automatisere dine økonomiprocesser.

Dato

13.01.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Webinar
Ny udgave af ISO 14001 på vej – det skal du vide om ændringerne

Webinaret giver en introduktion til den kommende opdaterede udgave af ISO 14001:2026, som udkommer i marts 2026. Du får indsigt i, hvordan ændringerne kan påvirke din organisation, og hvordan du kan forberede dig.

Dato

15.01.2026

Tid

13:00

Sted

Online