Tech: Gab fra akademia til industrien skal lukkes

Nyt projekt skal hjælpe danske industrivirksomheder med at få udbytte af den teknologiske forskning, der finder sted i akademiske miljøer. I sidste ende skal REKON-projektet øge de danske virksomheders konkurrenceevne.

Fra akademia til industrielle virksomheder er der et gab, så de danske virksomheder ikke får det fulde udbytte af udviklingen af teknologierne. Foto: Aalborg Universitet.

21.09.2020

SCM.dk

Udviklingen af omkostningsbesparende teknologiske løsninger har i lang tid fundet sted i den akademiske verden. Men fra akademia til industrielle virksomheder er der et gab, som betyder, at de danske virksomheder ikke får det fulde udbytte af udviklingen af teknologierne.

Det vil Aalborg Universitet, Syddansk Universitet, Jönköping University og Teknologisk Institut nu lave om på med et nyt projekt, som de har døbt REKON. Projektet vil udvikle en metode og værktøj til at gøre danske virksomheder rekonfigurerbare og sikre dem bedre muligheder for hurtigere omstilling af deres produktion gennem modulære løsninger. Danske virksomheder vil dermed være mere omstillingsparate i forhold til usikkerhed på markeder, kunders efterspørgsel og få kortere produktionscyklusser.

”Vi har på Aalborg Universitet arbejdet med forskning inden for rekonfigurerbare produktionssystemer i flere år og har i den forbindelse set store potentialer i mange forskellige typer af virksomheder. Vi har til gengæld også erkendt, at der er et gab mellem modenheden af de metoder, der er udviklet i det akademiske miljø, og de behov der er i industrien. Med dette projekt får vi mulighed for at arbejde tæt sammen med andre akademiske partnere og industrivirksomheder omkring at få modnet disse metoder og afprøvet dem i praksis i et bredt udsnit af danske produktionsvirksomheder og se effekten af tiltagene mod en udvikling af rekonfigurerbar produktion,” siger lektor Thomas Ditlev Brunø fra Institut for Materialer og Produktion på Aalborg Universitet i en pressemeddelelse.

Håndsudrækning til små - og mellemstore virskomheder

Ny viden om løsninger kan hjælpe til at reducere virksomhedernes produktlivscyklusser, sikre stigende varians i produkter og fleksibilitet i virksomheders kapacitet. Man vil gøre virksomheder i stand til at udvikle platformbaserede og rekonfigurerbare produktionssystemer, så de mere effektivt kan omstille produktion efter behov. Deltagende virksomheder forventes at kunne reducere udstyrsinvesteringer med op til 40 procent og nedbringe kapacitetsomkostninger med op til 50 procent.

Læs også: Vær kriseparat – ikke kriseoffer

Projektet sætter også især fokus på de danske små og mellemstore virksomheder, som i høj grad konkurrerer på effektivt at tilbyde kundetilpassede produkter og dermed har store potentialer for implementering af rekonfigurerbar produktion.

”I Elvstrøm Sails vil et rekonfigurerbar produktionssystem hjælpe os med at kunne introducere nye produktionsteknologier og nye produkter hurtigere. Udvikling og implementering af rekonfigurerbar produktion er vanskeligt for en mellemstor virksomhed, idet vi ikke har den nødvendige viden in-house. Derudover er megen af den erfaring og forskning, der findes inden for rekonfigurerbar produktion, oparbejdet i store virksomheder, og den erfaring skal tilpasses de særlige forhold, der gør sig gældende i mindre virksomheder,” siger Supply Chain Director Finn Mortensen ved Elstrøm Sails, som deltager i projektet.

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

29.05.2026Consafe Logistics

Sponseret

Cybersikkerhed i logistik er et ledelsesanliggende

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

SCM.dk

Forvent massive AI-drevne automatiseringer de kommende 5 år

SCM.dk

Mangel på elnet kan forsinke virksomheder i op til 10 år

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

20.05.2026SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

19.05.2026SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

18.05.2026SCM.dk

God ledelse gør kriser til en konkurrencefordel

14.05.2026SCM.dk

Månedens udfordring: Uforudsigelige omverdens-vilkår er den største trussel

13.05.2026SCM.dk

EU-Parlamentet vil skabe tydeligere regler for mobile chauffører

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

08.06.2026

Sted

Comwell, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia