Topledere i nordiske lande trækker klima ind i strategien

85 procent af topledere i Norden forventer, at klimaforandringer vil få en betydelig indflydelse på deres virksomheders strategi og drift i de næste tre år. Denne udvikling er markant og ligger væsentligt over det globale gennemsnit, viser ny toplederundersøgelse fra Deloitte.

Foto: Deloitte

13.09.2024

SCM.dk

Om lidt mødes FN-delegerede fra hele verden til generalforsamling i New York. Øverst på agendaen er klimaforandringer. Og spørger man rådgivnings- og revisionsgiganten Deloitte, er der ingen tvivl om erhvervslivets fortsatte engagement i klimakampen. Investeringerne i bæredygtighedstiltag er nemlig i fremgang, og bæredygtighed rykker i disse år helt ind i virksomhedernes strategiske maskinrum.

Det viser en ny global rapport, som Deloitte udgiver i dag.

Én af de mere opsigtsvækkende konklusioner i rapporten er, at 85 procent af toplederne i de nordiske lande forventer, at klimaforandringer vil have en høj eller meget høj indflydelse på deres virksomheders strategi og drift inden for de næste tre år. Dette er en markant stigning fra 2023 og ligger betydeligt over det globale gennemsnit.

”Rapporten viser tydeligt, at klimahensyn her i vores region er blevet en integreret del af topledernes strategiske overvejelser. Der er en voksende erkendelse af, at klimaforandringer ikke kun er en udfordring, men også en mulighed for at omstille forretningsmodeller og skabe langsigtet værdi,” udtaler Christian Jensby, CEO i Deloitte.

Bredere fokus på bæredygtighed og trivsel

Ud over klimaforandringer viser rapporten også, at nordiske topledere har fokus på en bred vifte af bæredygtighedsinitiativer. Blandt andet angiver 42 procent af de adspurgte ledere, at de er i gang med at transformere deres forretningsmodel til at adressere klimaforandringer, mens 41 procent oplyser, at bæredygtighed er integreret i hele organisationen.

”Vi ser en klar bevægelse mod en mere holistisk tilgang til bæredygtighed. Klimahensyn og biodiversitet – men også medarbejdernes mentale sundhed – er blevet centrale elementer i ledelsens beslutningsprocesser,” forklarer Christian Jensby.

”Denne udvikling afspejler det pres, der kommer fra både interessenter og samfundet som helhed for at intensivere den brede bæredygtighedsindsats.”

Øget bekymring og optimisme blandt nordiske topledere

Hele 92 procent af de adspurgte nordiske topledere angiver, at de er bekymrede for klimaforandringer hele eller det meste af tiden. Dette tal er steget betydeligt fra sidste år og er væsentligt højere end det globale gennemsnit på 76 procent.

Trods den store bekymring ser det dog ikke sort ud. For samtidig rapporterer 98 procent af de nordiske ledere en høj grad af optimisme omkring de potentielle fordele ved klimahandling, hvilket også er en større andel end sidste år.

Christian Jensby er derfor også optimistisk:

”Selv om bekymringen for klimaforandringer er stigende, ser vi også en stærkere tro på, at vi gennem kollektiv handling kan skabe en positiv forandring. Denne kombination af bekymring og optimisme er afgørende for at drive de nødvendige ændringer fremad.”

Om undersøgelsen

Deloittes ‘CxO Sustainability Report’ er i år baseret på svar fra over 2.100 topledere fra 27 lande om deres syn på bæredygtighed og klimaforandringer. I undersøgelsen medvirker 131 topledere fra Danmark, Island, Norge, Sverige og Finland. Download rapporten herunder.

- EHS

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.05.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer danske forsyningskæder hårdt

27.04.2026AGR

Sponseret

AGR Inventory Summit 2026 sætter fokus på robuste forsyningskæder

SCM.dk

Hormuz-krise rammer verdens fattigste lande hårdt

SCM.dk

Maersk-skib eskorteret gennem Hormuz

21.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

20.04.2026SCM.dk

EU enige om toldreform med stor betydning

15.04.2026SCM.dk

Skævvridning af afgifter kan ramme dansk erhvervsliv

09.04.2026SCM.dk

Stigende søgning til ingeniøruddannelser

09.04.2026SCM.dk

Politisk opbakning til stort logistikprojekt i Ringsted

07.04.2026Implement Consulting Group

Sponseret

The next productivity revolution is deeply human

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Functionel safety - ISO 13849

Dette kursus handler om konstruktion af sikkerhedsrelaterede styresystemer i henhold til ISO 13849-1.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

AGR
Webinar
AGR Inventory Summit 2026

Resilience in the Modern Supply Chain

Dato

07.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

12.05.2026

Sted

Odense