Transportcenter øger omsætningen markant

Køge Havn og Skandinavisk Transport Center (STC) fortsætter med at øge omsætningen og skabe arbejdspladser. Det konkluderer en rapport fra GEMBA Seafood Consulting og Syddansk Universitet.

04.11.2014

SCM.dk

Det går godt for Køge Havn og Skandinavisk Transportcenter, der både øger omsætningen og frembringer nye arbejdspladser. Det viser en undersøgelse, som er udarbejdet af GEMBA Seafood Consulting i samarbejde med Syddansk Universitet.

Undersøgelsen konkluderer, at den samlede beskæftigelse i transport- og logistikklyngen i Køge, hvor Køge Havn og STC udgør rygraden, siden 2008 er vokset med 28 procent. Desuden er omsætningen steget med 22 procent og indkomstdannelse og skattevirkning er steget med henholdsvis otte procent og ni procent.

Læs ogsåContainertrafik på Aalborg Havn sætter rekord

Køge Havn har i 2013 omsat tæt på 2 millioner tons gods, hvilket er mere end en fordobling af godsomsætningen siden 2000. De mange tons gods der bliver losset på Køge Havn i kombination med virksomhedernes forøgede aktiviteter på transportcenteret skaber desuden mange arbejdspladser.

839 nye jobs siden 2008
Beskæftigelsen forbundet med transport- og logistikklyngen estimeres i undersøgelsen til at være på det, der svarer til over 3.000 fuldtidsstillinger – det omfatter både den direkte, indirekte og afledte beskæftigelse. Det svarer til en stigning på 839 stillinger i forhold til 2008. Tallet skal ses i forhold til en samlet beskæftigelse på det, der svarer til 20.000 fuldtidsstillinger i Køge Kommune.

”Analysen understreger jo en øget produktion i de virksomheder, der anvender havnen og transportcenteret og kendetegner også, at klyngen samlet set har styrket sin position i det danske transportsystem. Det kræver derfor ikke lang tid foran krystalkuglen for at se, at de igangværende udvidelser på havneområdet og ved transportcenteret, vil sikre en forsat positiv udvikling, som er helt essentiel for fremtiden i Køge Kommune”, siger Thomas Kampmann, direktør for Køge Havn og Skandinavisk Transport Center.

Køge Havn er allerede midt i en stor udvidelse, som vil stå færdig i 2022. Udvidelsen vil betyde, at havnens areal udvides med 85 procent. Og det nye område er populært. Faktisk er der allerede indgået aftaler om udlejning af cirka 80 procent af det nye område. De første kunder forventes at rykke ind på det nye areal om et par måneder. 

Læs også: Lidl bygger stort lager i Skandinavisk Transport Center ved Køge

Undersøgelsen tager udgangspunkt i data indsamlet fra 59 virksomheder med direkte aktiviteter på havnen og/eller transportcenteret samt økonomiske nøgletal fra 2008 og 2013.

-SSM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.02.2026SCM.dk

Ingeniører og IT-specialister er i høj kurs for headhuntere

26.02.2026SCM.dk

Mangel på kollegaer presser danske medarbejdere

24.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Væksten forsætter, vi styrker det administrative team

23.02.2026SCM.dk

Handelskrig: USA fjerner told og indfører en ny

20.02.2026SCM.dk

Ny logistikekspert tiltræder hos Brødrene Dahl

17.02.2026SCM.dk

Udenlandsk arbejdskraft har lavere kriminalitet end danskere

17.02.2026RELEX Solutions

Sponseret

Giv din gør-det-selv-forsyningskæde et løft

17.02.2026PALOMAT

Sponseret

Derfor valgte TZMO at automatisere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

04.03.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45001 Intern Auditor

På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.

Dato

04.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

05.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Business Impact Assessment

Hvordan påvirkes din virksomhed, hvis kritiske processer går ned? Og hvor hurtigt skal de være oppe igen for at din forretning ikke lider skade? Mange virksomheder opdager det først, når det er for sent.

Dato

05.03.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

05.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

09.03.2026

Sted

IDA Conference, København V