Tredje kvartal viste lille nedgang i It-branchen

Med et fald i omsætningen på 2,2 procent og et fald i eksporten på 8,1 procent i 3. kvartal 2023, har it-branchen tabt momentum i forhold til samme kvartal året før. Det viser nye tal fra branchen.

I 3. kvartal 2023 omsatte it-branchen for 72 milliarder kroner, hvilket er 2,2 procent lavere end omsætningen i samme periode sidste år. Det viser seneste tal fra Danmarks Statistik og IT-Branchen.. Foto: 123rf.com

07.12.2023

SCM.dk

I 3. kvartal 2023 omsatte it-branchen for 72 milliarder kroner, hvilket er 2,2 procent lavere end omsætningen i samme periode sidste år. Det viser seneste tal fra Danmarks Statistik og IT-Branchen.

”Efter mange år med kontinuerlig vækst, ser vi for første gange et lille fald i omsætningen. Kunderne er blevet lidt mere tilbageholdne med deres it-investeringer, ligesom vi mærker, at salgsfasen kan tage lidt længere tid end tidligere”, siger Natasha Friis Saxberg, administrerende direktør i IT-Branchen.

I de første tre kvartaler af 2023 beløber omsætningen i it-branchen sig samlet til 227,6 millioner kroner, hvilket er 3 procent højere end den tilsvarende periode i 2022. Men kigger man alene på 3. kvartal 2023, er der altså sket et fald i forhold til samme kvartal året før.

Det er især virksomheder, der fremstiller eller engroshandler med computere, it- og kommunikationsudstyr, der har haft et udfordrende 3. kvartal. Sammenlignet med samme kvartal sidste år er omsætningen faldet med hhv. 9,8 og 14,9 procent.

Omvendt så har virksomheder inden for telekommunikation og softwareudvikling oplevet en markant fremgang på næsten på henholdsvis 12 og 17 procent.

Ser man på underbrancherne indenfor it, er det it-konsulenter og engroshandel med it-udstyr, der står for størstedelen af branchens omsætning. IT-konsulenter og engroshandel står samlet for 70 procent af omsætningen.

I 3. kvartal 2023, eksporterede it-branchen for 24,8 milliarder kroner, hvilket indikerer et betydeligt fald på 8,1 procent i forhold til samme periode sidste år.

I de første tre kvartaler af 2023 har it-branchen samlet eksporteret for 78 milliarder kroner, hvilket er 3,4 procent højere end den tilsvarende periode i 2022. Ligesom med den samlede omsætning for branchen er det altså kun sket et fald i eksporten i forhold til samme kvartal året før.

”Der er ingen tvivl om, at den højere inflation i landene omkring os samt den generelt højere rente er med til at sætte en dæmper i efterspørgslen på eksportmarkederne, hvilket vi også kan mærke i branchen lige nu”, udtaler Natasha Friis Saxberg.

I de tre første kvartaler af 2023 har it-branchen eksporteret for 78 milliarder kroner, hvilket svarer til 72 procent af den samlede eksport i 2022, som var på 108,5 milliarder kroner. Eksporten i it-branchen udgør i 3. kvartal 2023 lige godt 35 procent af den samlede omsætning.

Beskæftigelsestallene for 3. kvartal 2023 kommer først i starten af det nye år. Ser man på de senest tilgængelige tal for 2. kvartal 2023, var der 107.331 fuldtidsansatte i it-branchen.

Læs også: Netbutikker bliver de store vindere

Dermed har beskæftigelsen holdt sig på et stabilt og rekordhøjt niveau de seneste 3 kvartaler. Det seneste år er beskæftigelsen steget med cirka 2.000 fuldtidspersoner, hvilket er en betydelig mere afdæmpet stigning end i foregående år.

“Vi ser stadig en vækst i antallet af medarbejdere i it-branchen, og der er stadig et enormt stort behov for flere. Men vi kan også se, at når omsætnings- og eksportvæksten løjer af, så holder man også lidt igen med nyansættelserne”, fortæller Natasha Friis Saxberg, og fortsætter:

”Når den globale usikkerhed fortager sig, tror jeg, at vi vil se en fornyet vækstfase for branchen, da rigtigt mange virksomheder vil investere i både AI, cybersikkerhed og den grønne omstilling”.

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

23.09.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Pick-by-Voice med BITO: Øget effektivitet med stemmestyret plukning

23.09.2026SCM.dk

AI dæmper virksomhedernes nyansættelser

SCM.dk

Forsinkelser skærper fokus på logistik og planlægning i byggeriet

SCM.dk

AI dæmper virksomhedernes nyansættelser

21.09.2026SCM.dk

Nye EU-krav skærper ansvar for IoT-sikkerhed

21.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

En lille ændring gjorde en stor forskel i hverdagen hos Min Købmand Odense SØ

17.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Delfi indtager Østrig med pilotprojekt på Gutmann-tankstation

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Er det digitale produktpas relevant for jer?

15.09.2026SCM.dk

Supply chain-organisationer mangler plan for AI

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bredana Axcite A/S
Webinar
Automatiser ordremodtagelsen med Sales Agent direkte i Dynamics 365 FO

Hør hvordan Microsofts Sales Order Agent kan aflæse jeres salgsordrer modtaget via e-mail og automatisk oprette dem i Dynamics 365 FO ved hjælp af AI.

Dato

24.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

25.09.2026

Sted

Online

BITO Storage Systems Nordic A/S
Netværksmøde
Kom med til 'Automated Logistics Synergy Day' i Odense

Fredag den 25. september 2026 kl. 11-14 inviterer BITO - i samarbejde med en lang række andre udstillere - til en spændende dag i teknologiens og intralogistikkens tegn. Det hele foregår hos EFFIMAT i Odense.

Dato

25.09.2026

Tid

11:00

Sted

EFFIMAT, Emil Neckelmanns Vej 15E, 5220 Odense SØ

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle