For tredje måned i streg slår prisstigninger rekord

Prisstigninger i industrien stiger støt, som det har gjort hele året, viser data fra Danmarks Statistik. Lignende tal for danske producenter er ikke set siden 2008, mens importpriserne slår rekord endnu en gang.

Det er prisstigninger i industrien, som hiver det samlede indeks op for både producent- og importpriser. Foto: 123RF.

29.11.2021

SCM.dk

Det samlede indeks for danske producenter af varers priser er i oktober 2021 steget med 22,4 procent i forhold til samme måned sidste år. Det viser nye tal fra Danmarks Statistisk.

Selvom prisen var bemærkelsesværdigt lave på grund af coronapandemien sidste år, er udviklingen stadig voldsom. Indekset har ikke ligget så højt siden juli 2008.

Importprisindeks for varer er i samme periode steget med 13,5 procent, hvilket er den største stigning i indeksets historie. Udviklingen fra september til september slog også rekord, men det er nu blevet slået blot en måned senere.

Årsudvikling på 22,4 procent i det samlede producentprisindeks er hovedsaligt drevet af en stigning i energiforsyning på 238,3 procent, men udviklingen indenfor industrien på 5,6 procent er også afgørende.

Det samme gør sig gældende for importindekset, hvor industrien oplever en stigning på 10,3 procent. Udviklingen inden for industri er blandt andet drevet af metalindustri og kemivareindustri. Industri udgør 96,4 procent af importprisindekset og er derfor udslagsgivende for udviklingen i det samlede importprisindeks for varer.

Producentpriserne stiger også i Europa

Siden februar 2021 viser det samlede producentprisindeks for varer for de 27 medlemslande i EU samme udvikling som i Danmark. Årsstigningerne har været på over 10 procent for både EU og Danmark siden juli.

Tocifrede stigninger er ekstraordinære i EU og er ikke forekommet før juli 2021. Tal for oktober er ikke offentliggjort på europæisk niveau endnu, men årsstigningen i september 2021 på 13,2 procent er den største stigning for den tidsperiode, indekset er produceret. Det er 4,9 procentpoint større end den største stigning før COVID-19, som var i juli 2008. 

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

19.05.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Når logistikken bliver flaskehalsen i produktionen

18.05.2026Brother Nordic A/S

Sponseret

Case: Integreret opmærkningsløsning sikrer compliance og skalerbarhed hos L’éclair Patisserie

SCM.dk

Bring indgår netværkssamarbejde med Salling Group

SCM.dk

Kalundborg nærmer sig målet om Sjællands største containerhavn

05.05.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Din AMR er ikke bare en selvkørende gaffeltruk

22.04.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvorfor automation ikke kun handler om robotter

22.04.2026Global AGV

Sponseret

60% besparelse på din drift

14.04.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Make to Order i en uforudsigelig verden

14.04.2026Global AGV

Sponseret

Det er nu! Ansøg om 125.000 kroner til automation i din virksomhed!

08.04.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Derfor opstår flaskehalse mellem maskiner i produktionslinjer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

08.06.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia