Trods flaskehalse og forsinkelser maner Maersk-chef til ro

Der er ikke udsigt til nye coronalignede scenarier for de internationale forsyningskæder trods de markant stigende fragtrater som følge af den store efterspørgsel, mener Maersk-chefen Johan Sigsgaard, der har ansvaret for produktet til selskabets søfragtskunder

Maersk har udvidet kapacitet med 5 pct. for at kunne håndtere efterspørgslen og den længere rejse syd om Afrika.. Foto: HHM / Dietmar Hasenpusch

18.06.2024

SCM.dk

Faresignalerne står ellers i kø: Fragtmarkedet er overbelastet, rederierne hyrer containerskibe ind i stort tal, mens skibene flere steder venter i kø. Men det er ikke en coronalignende situation, markedet er på vej ind i, siger Johan Sigsgaard til dagbladet Børsen.

“Under corona blev der skabt en situation, som forstærkede sig selv, fordi folk skubbede deres varer fremad for at være sikker på at få dem transporteret, og det skabte endnu større flaskehalse.

“Det, mener jeg ikke, er det, der sker lige nu, baseret på det, vi taler med kunderne om i øjeblikket,” siger han til avisen.

Han peger på, at der snarere er tale om en solid efterspørgsel, der tilfældigvis ramler sammen med de flaskehalse, der er opstået fordi konflikten i Mellemøsten og houthiernes angreb i Det Røde Hav sender containerskibe i stort tal syd om Afrika.

“Hvis jeg skal give mit bud baseret på de kunder, jeg har mødt de sidste par uger, så er det i højere grad simpelthen et spørgsmål om, at økonomien egentlig har det okay i Europa, og at der er en god bund i efterspørgslen,” siger Johan Sigsgaard.

Fragtraterne er steget gennem de sidste mange uger og ligger nu på det højeste niveau siden september 2022 - uden udsigt til at stigningerne ifølge analysehuse har toppet.

Ifølge Drewry World Container Index er prisen på tværs af otte store handelsruter mellem Kina og Europa/USA for at få fragtet en fyrrefods container steget fra 1.661 dollar i december 2023 til 4.801 dollar den 13. juni i år.

De store rederier har for at imødekomme efterspørgslen med en rute syd om Afrika, der er godt 6.000 km. længere end gennem Suez-kanalen, udvidet deres kapacitet.

Maersk har således ifølge Sigsgaard udvidet sin kapacitet med fem pct. for at sikre nok skibe på ruten mellem Europa og Asien, men der er brug for endnu flere skibe.

“Vi bliver nødt til at kigge på at få sat endnu mere kapacitet ind til at få det til at holde i alle de måneder, det skal holde,” siger Johan Sigsgaard til Børsen.

-emte

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

12.11.2025SCM.dk

Nu begynder der igen at ske noget i Suezkanalen

12.11.2025SCM.dk

PostNord gør klar til rekordtravl julehandel under Black Week

07.11.2025SCM.dk

Polen investerer 16 milliarder i ny kæmpestor containerterminal

07.11.2025SCM.dk

Bring sender sin første elektriske lastbil på tværs af landegrænse

06.11.2025SCM.dk

Maersk opjusterer forventninger til årsresultat

06.11.2025SCM.dk

Bæredygtigt banebyggeri viser vejen mod grønnere råstofforbrug

05.11.2025SCM.dk

CMA CGM indflager ti nye LNG-drevne containerskibe i Frankrig

04.11.2025SCM.dk

PostNord opruster med nye pakkeshops før årets travleste sæson

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

17.11.2025

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110 Internal Auditor (English)

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn