Trump-politik får danske ingeniører til at overveje exit

Hver anden danske ingeniør i USA føler sig negativt påvirket af det politiske klima, og mange overvejer at forlade landet. Angreb på universiteter og en anti-videnskabelig kurs skaber tvivl om fremtiden blandt både danske og internationale vidensarbejdere.

Hver anden danske ingeniør angiver, at de enten er enige eller helt enige i, at deres lyst til at arbejde i USA er påvirket negativt på grund af den politiske situation. Det viser en rundspørge, som Ingeniørforeningen, IDA, har foretaget. Foto: 123rf.com

04.06.2025

SCM.dk

Der er kommet skår i den amerikanske drøm for flere af de danske ingeniører, der lige nu bor og arbejder i USA. Den politiske situation, hvor der nærmest dagligt underskrives dekreter om økonomiske sanktioner mod resten af verden. Præsident Trumps massive angreb mod flere universiteter har sat sine spor.
Hver anden danske ingeniør angiver, at de enten er enige eller helt enige i, at deres lyst til at arbejde i USA er påvirket negativt på grund af den politiske situation. Det viser en rundspørge, som Ingeniørforeningen, IDA, har foretaget blandt 166 af foreningens medlemmer, der bor og arbejder i USA. Der er 33, som har svaret.

Godt hver fjerde overvejer helt at rykke teltpælene op, og finde et job udenfor USA eller vende hjem til Danmark. Det kan IDA’s formand Laura Klitgaard umiddelbart godt forstå.
”Den nærmest uredelige tilgang til videnskab og forskning, der kommer fra centralt hold i USA, strider jo mod fakta og viden, hvilket ligger dybt i ingeniørernes DNA. Og når det ene ansete universitet efter det andet rammes af dybe besparelser, giver det tydeligvis stof til eftertanke”, siger Laura Klitgaard.

Læs også: Aalborg Portland vil gå fra sort syndebuk til grøn frontløber

Bekymringerne er størst blandt undervisere og forskere, og hos danske ingeniører, der arbejder med klima, energi og miljø. Men rundspørgen viser også, at det tilspidsede politiske miljø ikke kun er en udfordring for de udstationerede danskere – det gælder også for mange af deres internationale kolleger.
Godt halvdelen af de adspurgte danske ingeniører giver nemlig udtryk for, at hver anden af deres ikke-amerikanske kollegers lyst til at arbejde i USA også er påvirket negativt af de mange udmeldinger fra Det Hvide Hus.  
”Usikkerheden har tydeligvis spredt sig på rekordtid blandt udenlandske vidensmedarbejdere i USA. Mange er i tvivl om, hvorvidt de selv eller deres arbejdsplads er købt eller solgt, og derfor vil mange søge mod andre kontinenter. Så vi må i både Danmark og Europa gøre alt for at byde dem velkommen, hvis de gør alvor af at forlade Amerika”, siger Laura Klitgaard.

Blandt de amerikanske forskere er stemningen ikke bedre. En undersøgelse fra det videnskabelige tidsskrift Nature viser, at 75 procent af adspurgte amerikanske forskere overvejer at flytte fra USA på grund af Trump.

Kilde: IDA

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

I tvivl om jeres produktion er klar til mobil automatisering?

09.03.2026PALOMAT

Sponseret

NYHED | PALOMAT® AGV – revolutionerer pallehåndtering med AGVer

SCM.dk

Cyberangreb mod danske virksomheder fordoblet og kan koste millioner

SCM.dk

Tre selskaber går sammen i ny organisation

27.02.2026SCM.dk

Ingeniører og IT-specialister er i høj kurs for headhuntere

26.02.2026SCM.dk

Mangel på kollegaer presser danske medarbejdere

24.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Væksten forsætter, vi styrker det administrative team

23.02.2026SCM.dk

Handelskrig: USA fjerner told og indfører en ny

20.02.2026SCM.dk

Ny logistikekspert tiltræder hos Brødrene Dahl

17.02.2026SCM.dk

Udenlandsk arbejdskraft har lavere kriminalitet end danskere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bredana Axcite A/S
Webinar
Har du også udfordringer med toldhåndtering på dine forsendelser?

Bruger du for meget tid på toldhåndtering? Med Axcite Transportation Management integreret med Shipmondo får du fuld kontrol over transport og forsendelser uden ekstra bøvl. Styringen er nemlig samlet ét sted.

Dato

11.03.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR - Praktisk brug af konventionen

ADR uddannelsen, om praktisk anvendelse af ADR-konventionen, er en overbygning til basisuddannelsen, der sætter dig i stand til at lave opslag i ADR-konventionen og anvende konventionens oplysninger i dit daglige arbejde.

Dato

12.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

12.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
AQAP Inspiration Seminar Online (English)

The NATO AQAP – Allied Quality Assurance Publications – 2000 series / AQAP-2110 inspiration seminar provides you with a fundamental understanding of the purpose, background, and content of the AQAP-2000 series standards and guides, including the AQAP-2110 standard, which is the certification wanted by the NATO defence organisations for its suppliers to be eligible to bid on defense contracts.

Dato

12.03.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

12.03.2026

Sted

Middelfart

Implement Consulting Group
Webinar
AI transformation: From risk to value

Unlocking impact from AI across your core business processes

Dato

12.03.2026

Tid

15:00

Sted

Online