Trump-politik får danske ingeniører til at overveje exit

Hver anden danske ingeniør i USA føler sig negativt påvirket af det politiske klima, og mange overvejer at forlade landet. Angreb på universiteter og en anti-videnskabelig kurs skaber tvivl om fremtiden blandt både danske og internationale vidensarbejdere.

Hver anden danske ingeniør angiver, at de enten er enige eller helt enige i, at deres lyst til at arbejde i USA er påvirket negativt på grund af den politiske situation. Det viser en rundspørge, som Ingeniørforeningen, IDA, har foretaget. Foto: 123rf.com

04.06.2025

SCM.dk

Der er kommet skår i den amerikanske drøm for flere af de danske ingeniører, der lige nu bor og arbejder i USA. Den politiske situation, hvor der nærmest dagligt underskrives dekreter om økonomiske sanktioner mod resten af verden. Præsident Trumps massive angreb mod flere universiteter har sat sine spor.
Hver anden danske ingeniør angiver, at de enten er enige eller helt enige i, at deres lyst til at arbejde i USA er påvirket negativt på grund af den politiske situation. Det viser en rundspørge, som Ingeniørforeningen, IDA, har foretaget blandt 166 af foreningens medlemmer, der bor og arbejder i USA. Der er 33, som har svaret.

Godt hver fjerde overvejer helt at rykke teltpælene op, og finde et job udenfor USA eller vende hjem til Danmark. Det kan IDA’s formand Laura Klitgaard umiddelbart godt forstå.
”Den nærmest uredelige tilgang til videnskab og forskning, der kommer fra centralt hold i USA, strider jo mod fakta og viden, hvilket ligger dybt i ingeniørernes DNA. Og når det ene ansete universitet efter det andet rammes af dybe besparelser, giver det tydeligvis stof til eftertanke”, siger Laura Klitgaard.

Læs også: Aalborg Portland vil gå fra sort syndebuk til grøn frontløber

Bekymringerne er størst blandt undervisere og forskere, og hos danske ingeniører, der arbejder med klima, energi og miljø. Men rundspørgen viser også, at det tilspidsede politiske miljø ikke kun er en udfordring for de udstationerede danskere – det gælder også for mange af deres internationale kolleger.
Godt halvdelen af de adspurgte danske ingeniører giver nemlig udtryk for, at hver anden af deres ikke-amerikanske kollegers lyst til at arbejde i USA også er påvirket negativt af de mange udmeldinger fra Det Hvide Hus.  
”Usikkerheden har tydeligvis spredt sig på rekordtid blandt udenlandske vidensmedarbejdere i USA. Mange er i tvivl om, hvorvidt de selv eller deres arbejdsplads er købt eller solgt, og derfor vil mange søge mod andre kontinenter. Så vi må i både Danmark og Europa gøre alt for at byde dem velkommen, hvis de gør alvor af at forlade Amerika”, siger Laura Klitgaard.

Blandt de amerikanske forskere er stemningen ikke bedre. En undersøgelse fra det videnskabelige tidsskrift Nature viser, at 75 procent af adspurgte amerikanske forskere overvejer at flytte fra USA på grund af Trump.

Kilde: IDA

/ PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

Consafe Logistics

Sponseret

Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

05.11.2025SCM.dk

Ny droneforening skal styrke samarbejdet mellem myndigheder og virksomheder

05.11.2025SCM.dk

Fokus på resiliens i forsyningskæden skaber stejl kurve for virksomhedsopkøb

04.11.2025SCM.dk

Naturen skal give afkast: Ny dansk virksomhed vil gøre det muligt at investere i biodiversitet

04.11.2025SCM.dk

Global handel demonstrerer overraskende modstandskraft

03.11.2025SCM.dk

Erhvervstilliden blandt SMV’er når laveste niveau i næsten to år

03.11.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Linerless labels: Spar penge, tag hensyn til miljøet og minimer spild

03.11.2025SCM.dk

Valg af søfragts-partner kan gøre kæmpeforskel for dit scope 3 (og bundlinjen)

31.10.2025PALOMAT

Sponseret

Kom til Automationsdag hos BILA - Oplev automation hands on🤖

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

11.11.2025

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du hjælp til at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO 27701, og få hjælp til at løse de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

11.11.2025

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

11.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

11.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn