Udbytte af AI-investeringer lader vente på sig

76 procent af virksomhederne globalt investerer i AI. Alligevel er det kun 42 procent, der ser et positivt afkast på deres investeringer. Samtidig er cybersikkerhed det største bekymringspunkt for virksomhedsledelserne – og de har ikke særlig stor tillid til, at deres IT-systemer kan håndtere risiciene. Det viser en ny global undersøgelse fra Kyndryl, verdens største udbyder af IT-infrastrukturtjenester til virksomheder.

76 procent af virksomhederne globalt investerer i AI. Alligevel er det kun 42 procent, der ser et positivt afkast på deres investeringer. Foto: 123rf.com

29.10.2024

SCM.dk

Den globale undersøgelse Kyndryl Readiness Report 2024 giver et dybdegående indblik i virksomhedernes investeringer i IT. Særligt bemærkelsesværdigt er det, at hele 76 procent af virksomhederne investerer i traditionel AI og maskinlæring, men kun 42 procent af dem ser et positivt afkast på deres investering. Virksomhederne udpeger ”databeskyttelse (31 procent)”, ”usikkert afkast (30 procent)” og udfordringer med ”overholdelse af lovgivning (26 procent)” som de væsentligste årsager til deres skepsis. 

”Undersøgelsen indikerer, at virksomheder investerer i AI af frygt for at sakke bagud, uden helt at kunne se de umiddelbare fordele ved deres investering. For os er der ingen tvivl om, at AI vil spille en stor rolle i danske virksomheders succes, og derfor bliver det nødvendigt at tydeliggøre AI’s fulde potentiale til at håndtere fremtidige risici og skabe konkurrencefordele”, siger Tina Esbech, landechef for Kyndryl i Norden. 

Undersøgelsen bygger på svar fra 3.200 topledere globalt, kombineret med indsigter fra den AI-drevne platform Kyndryl Bridge. Selvom AI fylder meget, er det cybersikkerhed, der giver størst bekymring på ledelsesgangene. 65 procent af virksomhedslederne er bekymrede for cyberangreb, og kun 30 procent føler sig klar til at håndtere dem. 

Virksomhedsledere tillægger IT-systemer stor værdi, når det gælder om at reducere risici, opbygge kompetencer og udnytte nye værktøjer. 94 procent oplyser, at digital modernisering er en høj prioritet, men undersøgelsen viser samtidig, at 44 procent af den forretningskritiske IT-infrastruktur er ved at være udtjent, hvilket øger sårbarheden og hindrer modernisering. 64 procent af virksomhedslederne udtrykker i samme ombæring bekymring over forældet IT. 

Miljø- og klimarelaterede trusler er også et stigende fokuspunkt: 59 procent er bekymrede for dette område, men kun 25 procent mener, at deres systemer effektivt kan imødekomme udfordringerne. 

Læs også: Nyt samarbejde skal styrke små og mellemstore virksomheders it-sikkerhed

Kyndryl anbefaler, at virksomheder udarbejder en køreplan for deres IT-beredskab ved at identificere faldgruber og vanskelige afvejninger i et miljø, hvor teknologi og udfordringer konstant er i forandring. Det handler ikke blot om at være "teknisk klar", men også om at skabe en kultur, hvor IT er hele organisationens ansvar. 

”På den ene side er det afgørende for virksomheder at reducere teknisk gæld for at eliminere flaskehalse og skabe muligheder for fleksibilitet og innovation. På den anden side skal IT-investeringer være baseret på et solidt vidensgrundlag, så virksomheden forstår, hvordan nye værktøjer kan integreres med virksomhedens kultur, processer og mål”, siger Tina Esbech. 

/ PiB

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

15.10.2026AGR

Sponseret

Danmark er langt fremme med AI, men udnytter handels- og industrivirksomheder potentialet?

13.10.2026SCM.dk

Digitalisering drukner i drift og brandslukning

SCM.dk

Volvo Financial Services fejrer 30 år i Danmark

SCM.dk

DHL udvider globalt kølekædenetværk med seks nye flyruter

08.10.2026Descartes

Sponseret

Descartes udvikler bredt inden for transport og logistik

08.10.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Købmanden 24/7 – en købmand skabt af lokalsamfundet

07.10.2026WITRON Group

Sponseret

Agents for the corrugated board industry

07.10.2026SCM.dk

Chaufførmangel øger behovet for mindre administration

07.10.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Smart Factory: Når produktion og intralogistik arbejder sammen

06.10.2026SCM.dk

Aalborg Universitet investerer millioner i AI-kompetencer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Context& A/S
Webinar
Webinar: What’s new in Business Central

Hør, hvad BC29 kommer til at betyde for Business Central-brugere? Og hvilke nyheder bør din virksomhed holde øje med i den nye version?

Dato

22.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - Hybrid

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup