Udvikling er et nøgleord for ny logistikchef

Henrik Madsen kommer til JYSK med mere end 20 års erfaring. Undervejs har han lært betydningen af at sætte mennesket først. Han bestræber sig på at blive ved med at udvikle sig og ønsker det samme for sine medarbejdere.

JYSKs distributionscenter i Uldum har fået en ny Logistics Director i form af Henrik Madsen. Foto: JYSK

08.05.2024

SCM.dk

JYSKs distributionscenter i Uldum har fået en ny Logistics Director i form af Henrik Madsen, der havde første dag i Uldum den 1. marts. Med sig bringer han stor erfaring fra stillinger i blandt andet Carlsberg og Dagrofa Logistik, og en særlig disciplin og arbejdsmoral, som han har fra sin store hobby crossfit.
“Det, der virkelig tiltalte mig, er måden, man arbejder med ledelse og udvikling på i JYSK. Mennesket er i centrum i alt, hvad vi gør, og alle kan gøre en forskel. Det er værdier, jeg deler, og noget, som jeg vil være med til at styrke, så vi kan fortsætte udviklingen”, fortæller Henrik Madsen.

Den nye logistikdirektør kommer til JYSK fra en lignende stilling hos Dagrofa Logistik, hvor han har været de sidste seks år. Før det tilbragte han godt otte år hos Carlsberg og 10 år hos Arla, hvor han startede som lagermedarbejder.

Den nu 49-årige direktør har arbejdet sig hele vejen op ad rangstigen, og de erfaringer, han har gjort sig undervejs, vil han bruge aktivt i sin nye stilling.
“For mig er det her job et naturligt skridt op i min karriere. Jeg har en sult efter at udvikle mig og blive bedre. Det driver og motiverer mig at kunne gøre en forskel. Derfor er det vigtigt for mig, at medarbejderne også mærker, at de udvikler sig, og at jeg hjælper dem med det”, fortæller Henrik Madsen.

Læs også: SMV’er får nye værktøjer til at fastholde og rekruttere unge medarbejdere

Han sammenligner det lidt med noget, han kender godt - træning.
“Hvis man træner jævnligt, vil man også gerne se fremskridt. Den mentalitet vil jeg gerne have, at medarbejdere har, så de også selv oplever og tænker over, at de udvikler sig”, fortæller Henrik Madsen.

Henrik Madsen: 

  • 2024 - : Overtog stillingen som Logistics Director på JYSKs distributionscenter i Uldum.
  • 2018-2024: Blev logistikchef og senere logistikdirektør hos Dagrofa Logistik.
  • 2010-2018: Startede som teamleder hos Carlsberg. Blev senere national distributionsansvarlig. Besad stillingen som warehouse director de sidste to år.
  • 2000-2010: Lagermedarbejder og senere teamleder hos Arla.

Kilde: JYSK

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

17.11.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Linerless labels: Fremtidens fleksible løsning

14.11.2025SCM.dk

Ørsted når målet: 98 procent lavere CO2-udledning

14.11.2025SCM.dk

Organisationer jubler over europæisk regelforenkling

14.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

To gode dage med besøg fra AGILOX

14.11.2025SCM.dk

Regler spænder ben for dem, der vil skabe mere natur

13.11.2025SCM.dk

Tidligere forsvarschef Peter Bartram indtræder i Baso Groups bestyrelse

13.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Mindre spildtid – mere samarbejde: Sådan har MENY Hillerød forbedret effektiviteten

12.11.2025SCM.dk

Verden halter langt bagefter historiske klimamål

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

sophub aps
Seminar
Er du klar til take-off mod bedre forecasting?

Den 18. november letter vi fra GN i Ballerup – destination: Værdiskabelse i planlægning.

Dato

18.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupbjerg 7, Ballerup

Roima Intelligence
Seminar
Supply Chain Sessions 2025: Fremtidens forsyningskæde - Hurtigere, skarpere og drevet af AI

Mød andre ledere inden for supply chain og få inspiration til at gøre din virksomhed mere agil og effektiv.

Dato

18.11.2025

Tid

12:00

Sted

Scandic Kolding og Tivoli Hotel & Congress Center i København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense