Unilever kåret til Europas bedste virksomhed inden for SCM

I sidste uge kunne Unilever igen indtage førstepladsen på researchvirksomheden Gartners årlige liste over Europas bedste forsyningskæder.

I år har Gartners optaget hele tre nye virksomheder på årets udgave af Supply Chain Top 15 for Europe. Arkivfoto..

28.09.2017

SCM.dk

I sidste uge kunne research- og konsulentvirksomheden Gartner ved en konference i London annoncere de 15 førende supply chains i Europa.

Her blev levnedsmiddelgiganten Unilever, efterfulgt af Inditex (2) og H&M (3), endnu engang valgt til Europas bedste.

Læs også: Unilever ny SCM-verdensmester

Selvom flere virksomheder går igen på listen, er der imidlertid også blevet plads til tre nye. Således erstatter Adidas (13), Roche (14) og Siemens (15) de tre virksomheder British American Tobacco, Ahold Delhaize og Bayer, der ikke længere er at finde på listen:

"De europæiske supply chains har budt på stærke præstationer i løbet af 2017. Ti europæiske virksomheder blev optaget på vores globale top 25 - det er én mere end i 2016 og fem mere end i 2015 ”, siger Stan Aranow, research vice president hos Gartner, og fortsætter:

"Virksomhederne i den europæiske top 15 har vist en stærk vækst på 6,8 procent, hvilket er mere end det dobbelte af den gennemsnitlige vækst i den globale top 25. Desuden scorer de europæiske virksomheder over gennemsnittet, når det kommer til socialt ansvar."

Bedømt ud fra samme kriterier som top 25
De 15 europæiske virksomheder er blevet bedømt ud fra samme kriterier som i Gartners årlige Supply Chain Top 25.

Her peger Gartner på tre tendenser, som virksomhederne på listen excellerer i og udnytter til at adskille dem yderligere fra deres konkurrenter: Digitalisering af forsyningskæden, adaptive organisationer og evner samt udviklingen af sunde økosystemer.

Vil du blive klogere på Gartners kriterier, og hvilke virksomheder der ellers optræder på listen, kan du læse mere her.

- EL

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.04.2026SCM.dk

Politisk opbakning til stort logistikprojekt i Ringsted

07.04.2026Implement Consulting Group

Sponseret

The next productivity revolution is deeply human

SCM.dk

Iran kan ikke finde egne miner i Hormuzstrædet

SCM.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

27.03.2026SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

17.03.2026Inact ApS

Sponseret

Vækst paradokset: Hvorfor virksomheder vokser, men mister overblikket

16.03.2026SCM.dk

AI og automatisering ændrer spilleregler for ledelse af forsyningskæden

13.03.2026SCM.dk

AI flytter COO-rollen fra driftschef til strategisk arkitekt

12.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

SSI SCHAEFER Group opnår det højeste niveau af indgående ordrer i koncernens historie

10.03.2026Blue Ridge Global

Sponseret

2026 State of the Supply Chain Industry Report

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

14.04.2026

Sted

CodeNode, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

14.04.2026

Sted

3S, Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, Fuldt reguleret, ADR-RID-IMDG

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i ADR, RID og IMDG. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier overholder alle ekstra krav i relevant lovgivning.

Dato

14.04.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, fuldt reguleret, IATA, ADR, IMDG og RID

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier både løse og/i med udstyr, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i IATA. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier ikke sendes med fly.

Dato

14.04.2026

Sted

Hvidovre