USA har angrebet iransk-flaget containerskib

En amerikansk destroyer angreb sent søndag et iransk-flaget containerskib, der trods gentagne advarsler brød den amerikanske blokade ind og ud af iranske havne. Det skriver den amerikanske forsvarskommando på de sociale medier.

Et skærmbillede fra en video offentliggjort af den amerikanske Central Command, som ifølge New York Times blev beskrevet som visende en amerikansk flådedestroyer, der først advarer og derefter åbner ild mod et iransk-flaget fragtskib i Det Arabiske Hav søndag.. Foto: Den amerikanske Central Command

20.04.2026

SCM.dk

Da kaptajnen på det iranske fartøj Touska ignorerede flere amerikanske radiobeskeder med advarsler om at standse, beordrede missildestroyeren USS Spruance – et af de mange fådefartøjer, der håndhæver USA’s blokade ved Hormuz-strædet – Touskas besætning til at evakuere maskinrummet. Destroyeren affyrede derefter flere skud mod skibets maskinrum, mens det var på vej mod havnen i Bandar Abbas i Iran, oplyste den amerikanske Central Command ifølge New York Times.

Efterfølgende blev skibet, der i forvejen var underlagt amerikanske sanktioner,  bordet af amerikanske soldater og bragt under amerikansk varetægt.

Iran har efterfølgende kaldt beslaglæggelsen af skibet for “pirateri” og et brud på våbenhvileaftalen.

Præsident Donald Trump har Trump har meldt ud, at USA sender en forhandlingsdelegation til Pakistan, men det er uklart, om iranerne efter angrebet på skibet også sender en delegation afsted.

-emte

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCM.dk

Producentansvar: Kritik af kompensationsmodel for emballageaffald

03.06.2026Dansk Standard

Sponseret

DS Bæredygtighedsdag sætter trivsel på dagsordenen

SCM.dk

DI om vismandsrapport: Virksomheder oplever en anden hverdag

SCM.dk

Fragt: 52 % genindtaster samme data i flere systemer

02.06.2026SCM.dk

Hackere går efter de mindste byttedyr på cybersavannen

01.06.2026SCM.dk

Mangel på elnet kan forsinke virksomheder i op til 10 år

01.06.2026SCM.dk

IKEA integrerer sociale virksomheder i forsyningskæden

31.05.2026SCM.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

29.05.2026amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

29.05.2026SCM.dk

Sådan sikrer vi opbakning til klimaindsatsen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

08.06.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense