Vækst i danske netbutikker slår de udenlandske

Danskernes handel på nettet slår rekorder, og det er især på de danske netbutikker, at væksten foregår.

Samlet set er nethandlen steget med 18 procent i forhold til 2020. Foto: 123RF.

04.03.2022

SCM.dk

183 milliarder kroner. Så stort et beløb har danskerne brugt på nettet sidste år. Det viser nye tal fra Dansk Erhverv

”Dansk e-handel står stærkt, selv om danskerne nu er på vej tilbage til mere normale tilstande uden nedlukninger og mundbind. Det viser Dansk Erhvervs E-handelsanalyse 2021, hvor jeg især er glad for, at væksten er større i de danske netbutikker fremfor de udenlandske”, siger Niels Ralund, e-handelsdirektør i Dansk Erhverv.  

Det er næsten 15.000 danskere, som i løbet af 2021 har svaret på spørgsmål om deres e-handel, hvoraf knap halvdelen (47 procent) af de danske netkunder svarede, at de havde handlet på nettet inden for den seneste uge. 

Læs også: B2B E-handel er i fremgang

Samlet set er nethandlen steget med 18 procent i forhold til 2020, og det er fordelt med en vækst på 21 procent i danske netbutikker, mens køb i udenlandske netbutikker steg 8 procent.  

Fremgangen viser sig også på listen over de 20 mest benyttede netbutikker i Danmark. Den toppes igen suverænt af tyske Zalando, som dog kun har selskab af tre andre udenlandske netbutikker. 

“Dansker-indtoget på listen kommer samtidig med, at mange danske butikker også skruer gevaldigt op for eksporten, så det er et tydeligt tegn på, hvor stærkt dansk e-handel står”, siger Niels Ralund. 

Solid vækst 

Den solide vækst i det samlede forbrug er bygget på fremgang indenfor alle brancher med undtagelse af rejsebranchen, som var hårdt ramt i 2021. Den største fremgang var i dagligvarehandlen og kategorien Hus og Have. 

Det er samtidig interessant, at der er sket en markant ændring i, hvad forbrugeren vil købe online. Faktisk svarer hver ottende netkunde, at de foretrækker at købe alle slags varer eller tjenester online. Tilbage i 2019 og 2020 var det kun hver 20. kunde, der havde den holdning”, siger Niels Ralund. 

Den væsentligste årsag til at handle online er stadig bekvemmelighed, som er næsten dobbelt så vigtig som pris.  

Forbruget vil vokse yderligere trods genåbning 

2021 var præget af coronakrisen, som fik flere forbrugere til at søge mod nettet. Selvom vi nu er ved at være tilbage til en mere normal hverdag uden restriktioner, tyder det ikke på, at forbrugerne vil skrue ned for forbruget på nettet. Faktisk forventer knap hver femte forbruger at handle mere online i 2022. 

“Det er en lidt mindre andel, end da vi spurgte til forventningerne i 2021, men omvendt er det kun otte procent, der forventer at skrue ned for forbruget. Samtidig forventer vi, at salget af rejser vil vende tilbage, og dermed er der god grund til at tro på, at forbruget på nettet vil vokse igen i 2022”, slutter Niels Ralund.   

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

27.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

Vækst og automatisering hænger i høj grad sammen.

27.04.2026SCM.dk

5 toptendenser for den forretningskritiske levering til forbrugerens dørtrin

SCM.dk

Cybertrusler bremser AI i transportbranchen

SCM.dk

CHEP og REMA forlænger aftale om cirkulære paller

23.04.2026pinDeliver

Sponseret

MoveByBike udvider samarbejdet med pinDeliver om danske leverancer

21.04.2026SCM.dk

Tusindvis af søfarende er fanget i Hormuz

16.04.2026SCM.dk

Maersk CEO stod skoleret i Kina

16.04.2026SCM.dk

Fragtpriser stiger i Asien på grund af brændstofspriser og uro

14.04.2026SCM.dk

Global fragt: Usikkerhed skubber traditionelle markedsmønstre ud til højre

13.04.2026SCM.dk

Pandora åbner nyt distributionscenter i Canada

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

30.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913 (Engelsk)

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

04.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

05.05.2026

Sted

Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

05.05.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

05.05.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

AlfaPeople
Webinar
Microsoft 2026 Release Wave 1 | Dynamics 365 Finance and Supply Chain Management

What’s new in Microsoft 2026 Release Wave 1 for Dynamics 365 Finance & Supply Chain Management The Microsoft 2026 Release Wave 1 brings a wide range of improvements to Dynamics 365 Finance and Supply Chain Management. In this compact 30‑minute session, we will walk you through the most important updates, enhancements and automation capabilities.

Dato

05.05.2026

Tid

15:00

Sted

Teams, Online