Vi spilder vigtig arbejdstid på indtastning af data

Efter årtiers fokus på at reducere manuelle arbejdsprocesser og gøre arbejdet mere intelligent og digitalt, spilder medarbejderne i danske virksomheder stadig i gennemsnit en måned om året på at indtaste de samme data flere gange i virksomhedens it-systemer og -applikationer. Det fastslår en undersøgelse fra Boomi, der har kortlagt danske medarbejderes tilfredshed med den digitale oplevelse på arbejdspladsen.

”Der er brugt milliarder på digitalisering, og det skulle jo helst frigøre tid fra manuelt tastearbejde. Manuelle indtastninger er kilder til fejl og frustrationer, og vi kunne frigøre enorme ressourcer, hvis vi blev bedre til at forbinde de forskellige it-systemer og reducere mængden af tasteopgaver”, siger Linda Lindborg, der er salgsansvarlig for Boomi i Danmark. Foto: Boomi..

28.12.2022

SCM.dk

Stadig flere jobfunktioner anvender i dag digitale værktøjer i deres daglige arbejde, og antallet af it-applikationer i større virksomheder tæller ofte flere hundrede. Ny undersøgelse viser desværre, at det ikke er alle virksomheder, der formår at skabe den værdi, der opstår, når de mange applikationer integreres, og gør det nemmere for medarbejderne at trække og analysere på data på tværs af systemer.

Integrationsvirksomheden Boomi har undersøgt, hvordan det står til i de virksomheder, hvor digitalisering og automation er i højsædet. Undersøgelsen viser, at den digitale værdiskabelse langt fra er så automatiseret, som man kunne ønske sig: Halvdelen (48 procent) af danske medarbejdere oplever dagligt digitalt dobbeltarbejde med gentagne indtastninger af de samme data i flere af virksomhedens it-systemer. I gennemsnit spilder alle medarbejdere faktisk hele 130 arbejdstimer om året, hvilket svarer til knap en måneds arbejde per medarbejder.

”Der er brugt milliarder på digitalisering, og det skulle jo helst frigøre tid fra manuelt tastearbejde. Manuelle indtastninger er kilder til fejl og frustrationer, og vi kunne frigøre enorme ressourcer, hvis vi blev bedre til at forbinde de forskellige it-systemer og reducere mængden af tasteopgaver”, siger Linda Lindborg, der er salgsansvarlig for Boomi i Danmark.

Ledelsen spilder mest tid
Det største tidsspilde finder ifølge Boomis undersøgelse sted på ledelsesgangen. Ejere og direktører spilder nemlig i gennemsnit halvanden måned om året på at lave dobbeltindtastninger. Derudover viser undersøgelsen også, at jo større virksomhed, des mere digitalt dobbeltarbejde. For virksomheder med mere end 1.000 ansatte er problemet nemlig tre gange større (9 procent af den samlede arbejdstid) end virksomheder med under 499 medarbejdere (3 procent).

Endelig viser analysen, at visse medarbejdergrupper er ekstra udsat, når det kommer til dobbelte indtastninger. Udover flere professioner i sundhedssektoren, er det i høj grad medarbejdere i salg- og kundeservice samt callcenter-medarbejdere, der drænes af dobbeltindtastning.

Læs også: På disse 5 måder optimerer cobots industrien

”Tallene rummer en række paradokser, for for eksempel skulle man tro, at de største organisationer ville bruge deres ressourcer på at forbinde datakilderne bedre. Samtidig ved vi, at der altid sker flest fejl, når data skal indtastes manuelt, så det overrasker mig, at travle ledere stadig bruger så meget tid på at indtaste data i flere forskellige systemer, frem for at bruge tiden på udvikling af virksomhed og medarbejdere”, påpeger Linda Lindborg.

Om analysen
Undersøgelsen er gennemført af analyseinstituttet YouGov på vegne af Boomi. Der er i alt gennemført 1.000 CAWI-interview blandt erhvervsaktive danskere i alderen 18-65 år, der er ansat i en virksomhed med minimum 50 ansatte og er i berøring med digitale værktøjer i deres daglige arbejde. Undersøgelsen er gennemført i perioden 30. august - 11. september 2022.

- PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

29.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

29.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

En jobsøgende kan aflæse jeres arbejdsmiljø på få minutter

SCM.dk

AI-lokkemad åbner nye veje for cyberangreb

SCM.dk

Handelsskibe i kø for eskorte i Det Røde Hav

28.09.2026LOGISTIKCENTERET A/S

Sponseret

Agile Logistics: En anderledes tilgang til logistikoptimering

28.09.2026SCM.dk

Her er 6 tendenser i intralogistikken, du skal holde øje med

25.09.2026SCM.dk

AI skal måles på værdi – ikke aktivitet

23.09.2026pinDeliver

Sponseret

Sådan afslører et digitalt transportflow, hvor lønsomheden forsvinder

22.09.2026Implement Consulting Group

Sponseret

The foundation that makes your AI yours

22.09.2026Implement Consulting Group

Sponseret

What do you wish you could say about your supply chain that you cannot say today?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.10.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

01.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

01.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Implement Consulting Group
Webinar
Scenario planning for better decisions in an uncertain world Scenario planning for better decisions in an uncertain world

Leadership begins where certainty ends

Dato

01.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online