Vil være pioner i vedvarende energi på faciliteter

Logicenters vil installere solceller på tværs af 800.000 m2 tagareal på selskabets logistikcentre. Det svarer til 133 fodboldbaner og er mere end en fordobling. Det er samtidig en indikation på, hvor høj prioriteret bæredygtighed har for erhvervslivet.

Logicenters vil installere solceller på tværs af 800.000 m2 tagareal på selskabets logistikcentre. Det svarer til 133 fodboldbaner og er mere end en fordobling. Det er samtidig en indikation på, hvor høj prioriteret bæredygtighed har for erhvervslivet. Foto: Logicenters..

28.03.2023

SCM.dk

Logicenters’ fokus på en bæredygtig fremtid bliver skærpet helt i tråd med den generelle tendens i nordisk og internationalt erhvervsliv. For at drive målsætningen nogle skridt videre mod en CO2-neutral sektor, så har virksomheden besluttet at investere i mere end en fordobling af solcelleanlæg i de kommende år.

Med et bæredygtighedsmål om at være fuldstændig CO2-neutral i 2028 har Logicenters besluttet at være pionerer i brugen af vedvarende energi på sine faciliteter.
Entreprenøren vil dække tage med solpaneler på alle nybyggerier og derudover installere dem på eksisterende tage, hvor det er muligt.

I alt satser Logicenters på at installere omkring 800.000 m2 solceller i løbet af den næste tre år. Dette areal svarer til i alt 133 fodboldbaner. I alt vil denne investering generere en potentiel årlig produktion på 85.000 MWh, hvilket er tilstrækkeligt til for eksempel at dække alle 24.290 husstande og lidt til i den svenske by Östersund, der er på 24.290 husstande.

Læs også: Ny elforsyningslov skal sætte fart på elektrificeringen

”Logistikejendomssektoren har de nødvendige betingelser og har derfor et ansvar for at påtage sig en lederrolle i udbygningen af solenergi på vores store tagområder. Vi bygger også til morgendagens virkelighed, hvor solenergi skal bruges til at oplade fremtidens elektriske distributionskøretøjer. Det er her, vi i Logicenters føler, at vi kan gøre en stor forskel”, siger Jon Malmsten, solenergiekspert hos Logicenters.

”For mig siger det sig selv, at vi bør fortsætte vores satsning på solenergi som et bidrag til en kulstofneutral fremtid. Ejendomssektoren tegner sig fortsat for 40 procent af de globale emissioner, og der er et presserende behov for at finde bedre måder at udvikle og drive ejendomme på. Alle skal tage ansvar, og det er vores ambition om at være på forkant med det nordiske marked”, siger Matthias Kettelhoit, administrerende direktør for Logicentre.

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

25.11.2025Inact ApS

Sponseret

Sådan forvandler du din supply chain fra omkostning til vækstmotor

25.11.2025SCM.dk

Cybertrusler: Virksomheder opruster i takt med stigende bekymring blandt erhvervsledere

25.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Black Friday presser tempoet, automatisering gør forskellen

24.11.2025AGR

Sponseret

Forsyningskæden: Det skjulte led i forbedret bundlinje

24.11.2025SCM.dk

ESG i forsyningskæden er blevet et ’hvordan’ – og ikke længere et ’hvorfor’

20.11.2025SCM.dk

Geografiske skævheder udfordrer erhvervsuddannelser

13.11.2025SCM.dk

Startup og konsulenthus går sammen om at gør ESG-arbejdet mere effektivt

11.11.2025SCM.dk

Værdikædeindsats som omkostning? Tænk igen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
STILL Danmark A/S
Messe
GRAND OPENING!

Still Danmark inviterer til Åbent Hus I nyt showroom i Kolding

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

Essen 32, 6000 Kolding

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

26.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.11.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

Bredana Axcite A/S
Webinar
Står I overfor at skulle vælge jeres næste ERP-løsning?

Måske kommer I fra Dynamics AX eller et andet ældre system og går med overvejelsen, om Dynamics 365 Finance & Supply Chain Management (FO) er det rigtige valg eller dækker Dynamics 365 BC jeres behov.

Dato

26.11.2025

Tid

10:00

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft 365 Update

Få overblikket over de vigtigste nyheder i Microsoft 365 og Copilot hver måned.

Dato

26.11.2025

Tid

13:00

Sted

Online