Virksomheder kæmper for dansk produktion

Mange virksomheder tilslutter sig et stort forskningsprojekt, der skal sikre, at industrien kan bevare produktionen i Danmark.

03.03.2015

SCM.dk

I løbet af de seneste år er meget af den danske produktion flyttet til udlandet. Men det skal være slut, mener mange virksomheder, der nu tager del i kampen for at sikre, at industriarbejdspladserne bliver på dansk grund.

Læs også: 18 procent forventer at insource produktion igen

På et år har dobbelt så mange virksomheder tilsluttet sig forskningsinstituttet Made, som arbejder for at bevare industriarbejdspladser i Danmark. Det betyder, at over 50 virksomheder nu er en del af projektet, der er etableret af Dansk Industri (DI), universiteter og GTS-institutter, skriver Dansk Industri på sin hjemmeside.

”Made skal hjælpe os med bedre at udnytte nye teknologier i fremtiden. Vi arbejder selv hele tiden på at optimere vores planlægning, men vi vil gerne høste af de erfaringer, som Made kommer med på området”, siger Per Nielsen, maskinmester på Lunds Maskinfabrik i Horsens, som er medlem af Made, til DI.dk og fortsætter:

”Det handler for os også om aktivt at være med til at forklare vores politikere, at det er vigtigt hele tiden at have fokus på vores konkurrenceevne”.

Lav offentlig støtte
Det offentlige har investeret 64 millioner kroner i forskningsinstituttet, men det er for lidt, hvis virksomhederne skal klare sig i den internationale konkurrence, mener DI. Derfor opfordrer organisationen politikerne til at overveje fordelingen af pengene i det offentligt forskningsbudget, der udgør 21 milliarder kroner årligt.

”Det, vi blot beder politikerne om, er, at se på, hvordan vi prioriterer de offentlige forskningsmidler. Her er vores pointe, at forskning i ny industriteknologi er afgørende for at bevare danske produktionsarbejdspladser i fremtiden”, siger Karsten Dybvad, administrerende direktør i DI.

Han mener, at regeringen bør afsætte 500 millioner kroner over de næste fem år til at forstærke indsatsen i Made.

Læs også: Outsourcing giver dårlig service

Made står for Manufacturing Academy of Denmark. 

-SSM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er du klar til at træffe de rigtige beslutninger for fremtidens logistik?

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

20.05.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Teresa kørte 121 km på tre og en halv dage

15.05.2025Dansk Standard

Sponseret

Skærpet fokus på OT-sikkerhed: Standarder bliver afgørende i mødet med nye EU-krav

15.05.2025Inact ApS

Sponseret

Sådan reducerede AUBO lageret med 20% uden at slå buler i kundetilfredsheden

15.05.2025SCM.dk

Verdens største e-metanolanlæg indviet

14.05.2025SCM.dk

Lovforslag sætter fart på udviklingen af produktionsdanmark

05.05.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

International robotvirksomhed finder skalerbar løsning

05.05.2025SCM.dk

Fuldautomatisk bigbag fyldesystem til High Care-miljøer i fødevareindustrien

01.05.2025SCM.dk

Snackproducent automatiserer varmehåndtering med robotteknologi

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle