Virksomheder kæmper for dansk produktion

Mange virksomheder tilslutter sig et stort forskningsprojekt, der skal sikre, at industrien kan bevare produktionen i Danmark.

03.03.2015

SCM.dk

I løbet af de seneste år er meget af den danske produktion flyttet til udlandet. Men det skal være slut, mener mange virksomheder, der nu tager del i kampen for at sikre, at industriarbejdspladserne bliver på dansk grund.

Læs også: 18 procent forventer at insource produktion igen

På et år har dobbelt så mange virksomheder tilsluttet sig forskningsinstituttet Made, som arbejder for at bevare industriarbejdspladser i Danmark. Det betyder, at over 50 virksomheder nu er en del af projektet, der er etableret af Dansk Industri (DI), universiteter og GTS-institutter, skriver Dansk Industri på sin hjemmeside.

”Made skal hjælpe os med bedre at udnytte nye teknologier i fremtiden. Vi arbejder selv hele tiden på at optimere vores planlægning, men vi vil gerne høste af de erfaringer, som Made kommer med på området”, siger Per Nielsen, maskinmester på Lunds Maskinfabrik i Horsens, som er medlem af Made, til DI.dk og fortsætter:

”Det handler for os også om aktivt at være med til at forklare vores politikere, at det er vigtigt hele tiden at have fokus på vores konkurrenceevne”.

Lav offentlig støtte
Det offentlige har investeret 64 millioner kroner i forskningsinstituttet, men det er for lidt, hvis virksomhederne skal klare sig i den internationale konkurrence, mener DI. Derfor opfordrer organisationen politikerne til at overveje fordelingen af pengene i det offentligt forskningsbudget, der udgør 21 milliarder kroner årligt.

”Det, vi blot beder politikerne om, er, at se på, hvordan vi prioriterer de offentlige forskningsmidler. Her er vores pointe, at forskning i ny industriteknologi er afgørende for at bevare danske produktionsarbejdspladser i fremtiden”, siger Karsten Dybvad, administrerende direktør i DI.

Han mener, at regeringen bør afsætte 500 millioner kroner over de næste fem år til at forstærke indsatsen i Made.

Læs også: Outsourcing giver dårlig service

Made står for Manufacturing Academy of Denmark. 

-SSM

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

28.10.2026Global AGV

Sponseret

PRODUKTNYHED | Tungere laster? Så er dette noget for dig.

27.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Fyns Kran Udstyr udvider udlejningen i Esbjerg med 100-tons-waterbags

SCM.dk

Forstyrrelser og ikke efterspørgsel holder hånden under høje fragtrater

SCM.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden

09.10.2026Global AGV

Sponseret

Skal vi mødes på Foodtech?

06.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fleksibilitet som konkurrenceparameter

22.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Flere AMR’er giver ikke automatisk et bedre materialeflow

15.09.2026Global AGV

Sponseret

Kom gratis med til PACK EXPO i Chicago

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

03.09.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Q-System får styrket automationssamarbejde gennem AVK-investering

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.11.2026

Sted

On-Demand Webinar

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i kommuner - vejen til compliance med afsæt i ISO 27001

På dette todages kursus klæder vi kommunale ledere og nøglemedarbejdere på til at forstå, planlægge og realisere arbejdet med NIS 2-compliance. Vi giver indblik i, hvordan arbejdet kan inspireres af ISO/IEC 27001, og hvordan en pragmatisk tilgang gør det muligt at opnå højere sikkerhed, der er forankret i driften.

Dato

03.11.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

03.11.2026

Sted

Nordhavn, København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende bæredygtighed

Alle taler om bæredygtighed, men det kan være en svær størrelse at få greb om. Grundlæggende bæredygtighed er et crashkursus, der giver en klar, jordnær og praksisnær introduktion til området. Kurset giver dig en solid forståelse af bæredygtighed på et overordnet niveau og et indblik i centrale begreber, terminologi og aktuelle problemstillinger. Målet er at inspirere og give deltagerne konkrete værktøjer, som kan bruges til at arbejde mere bæredygtigt i hverdagen.

Dato

03.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online