Vores tilgang til karriere og liv har ændret sig markant

Når man har været 20-25 år på arbejdsmarkedet, så er man kun halvvejs. Der er mindst lige så mange år foran en, inden man rammer den officielle pensionsalder. Med de udsigter er der mange fra Generation X (født mellem 1965-1980), der ikke kan se sig selv fortsætte i yderligere 15-20 år ad det samme spor.

Generation X, (født mellem 1965-1980) har lyst til at lade karrieren tage en drejning enten til noget helt andet indenfor en anden branche eller måske tage en ny uddannelse, specialisere sig eller noget helt femte. De har lyst til at bygge en 3. karriere op. Foto: 123rf.com

23.02.2024

SCM.dk

Generation X har lyst til at lade karrieren tage en drejning enten til noget helt andet indenfor en anden branche eller måske tage en ny uddannelse, specialisere sig eller noget helt femte. De har lyst til at bygge en 3. karriere op. Det viser en omfattende undersøgelse foretaget af Susanne Teglkamp, der fortæller om vores tilgang til karriere og vores ønsker om at forme de sidste 15-20 år af vores arbejdsliv. 

”Vi er nødt til at gentænke vores forståelse af faserne i vores arbejdsliv. Tidligere tænkte man ’på vej på pension’, når nogle havde rundet 60 år, men det er præget af en utidssvarende fordom, som vi simpelthen er nødt til at revidere. Dels fordi mennesker i 60-års alderen har langt mere energi og ambitioner end vi måske oplevede for år tilbage. Dels fordi vi har brug for de ældres arbejdskraft”, siger Susanne Teglkamp og fortsætter:

”Tager vi ikke dialogen om den 3. karriere og giver folk mulighed for både at udvikle sig og skifte spor undervejs eller giver mulighed for mere fleksibilitet, så ser vi ind i en massiv fastholdelsesudfordring. Undersøgelsen viser at rigtig mange fra generation X allerede i 40erne drømmer om at gå tidligt på pension. De fleste har gennem et langt arbejdsliv sparet op, så de har rent faktisk mulighed for og råd til at kunne gå tidligt på pension, hvis de har lyst til det. Og det er der mange der har, hvis ikke de kan se en større mening med at fortsætte i deres job”.

Læs også: Global undersøgelse: Næsten alle vil gerne ofre noget for klimaet

Susanne Teglkamp anbefaler:

”Hvis vi skal fastholde medarbejderne fra Generation X på arbejdsmarkedet, så giv dem de samme muligheder for at udvikle sig og få efteruddannelse, som I giver yngre medarbejdere. Lad være med bare at tænke i nedtrapnings-ordninger frem mod pensionen. Mange medarbejdere i deres 3. karriere har masser af ambitioner og lyst til at prøve sig selv af på nye områder. Oveni har de erfaringer, som yngre medarbejdere i sagens natur ikke har opnået endnu”.

Udvalgte data fra undersøgelsen

•  30 procent af folk i 40erne ønsker at gå så tidligt på pension som muligt – og de har sparet op til det.

•  41 procent vil gerne lave et brancheskift.

•  23 procent vil gerne tage en ny uddannelse.

•  24 procent vil gerne gå selvstændig/starte ny virksomhed.

•  36 procent vil gerne gå ned i tid.

•  42 procent angiver ønske om større meningsfuld i jobbet som årsag til et ønske om karriereskift i de sidste 15-20 år af arbejdslivet.

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.01.2026SCM.dk

Ekstra pulje på én millard skal styrke Danmarks beredskab

29.01.2026SCM.dk

IFS ansætter softwareveteran som ny nordisk direktør

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Closes 2025 with Strong Subscription Growth and Expanding AI Capabilities

27.01.2026SCM.dk

interpack 2026 klar til global industri-revolution

27.01.2026SCM.dk

Pandora ryger til tops på global bæredygtighedsliste

26.01.2026SCM.dk

Nu har 10.000 virksomheder et science-based klimamål

22.01.2026SCM.dk

Overfladebehandling får eget område på HI Tech & Industry Scandinavia 2027

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

03.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

03.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

03.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

03.02.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn