Widex sparer penge på strategisk indkøb

Virksomheder kan spare store beløb på at kigge strategisk på transport- og lageromkostningerne. Widex er en af dem, der har haft succes med strategien.

16.12.2015

SCM.dk

Mange danske virksomheder kan forbedre bundlinjen gevaldigt ved at sidestille indkøb og omsætning i driften, altså tage fat i store poster som transport- og lagerydelser frem for småposterne som kuglepenne til kontoret, når der skal spares. Det fortæller Christian Svane, partner i konsulenthuset Prokura, til Børsen.

Læs også: Widex reducerer lead time med 50 procent

Høreapparatsproducenten Widex er en af de virksomheder, der ikke kun fokuserer på vækst, men også på de penge, der er at spare på firmaets udgifter. Indkøbschef hos Widex, Martin Hagger Kirk, oplever, at de strategiske indkøb fortsat er i en relativ jomfruelig fase i Danmark, og det er synd, mener han:

”Vi har alene på transportområdet sparet cirka 30 procent overordnet set. Og når man sparer på indkøb af ydelser, kan det i langt højere grad ses på bundlinjen, end hvis omsætningen vokser et tilsvarende beløb”, fortæller Martin Hagger Kirk til Børsen.

Han forklarer endvidere, at virksomheder ofte har deres fokus på vækst, men at det altså i høj grad kan betale sig at spare på indkøb af varer og ydelser – eksempelvis ved at hjælpe leverandørerne med optimering.

Ny strategi på transportområdet
Hos Widex var der rig mulighed for at strømline transportydelserne, fortæller Martin Hagger Kirk.

”På områder som landtransport eller international transport – eller ’fra produktionsenhed til salgsenhed’ – er der jo transportruter. Der var ruter iblandt, hvor vi sparede omkring 40 procent på at indrette det anderledes”, siger han. 

-CHM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Stærk ledelse skaber stærkere virksomheder

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

SCM.dk

Ledigheden ser ud til at stige svagt

SCM.dk

Life science-eksport når 208 milliarder kroner

04.09.2026SCM.dk

Life science-eksport når 208 milliarder kroner

04.09.2026TOPmanager A/S

Sponseret

IADK® - Netværket for Interne Auditorer i Danmark

03.09.2026pinDeliver

Sponseret

Sådan lykkes I med jeres TMS-implementering - fra beslutning til go-live

28.08.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

Den digitale forsyningskæde er blevet en forudsætning for jeres vækst

24.08.2026SCM.dk

Høj vækst styrker danske eksportvirksomheders udgangspunkt

18.08.2026SCM.dk

Ny CEO skal styrke GS1 Denmarks standarder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre