WSC: Drop de foreslåede afgifter på kinesiske skibe

Containerrederiernes organisation, World Shipping Council, advarede i stærke vendinger mod at indføre de foreslåede afgifter på kinesiske skibe og flåder under en høring mandag om den amerikanske handelsrepræsentations (USTR) forslag.

Foto: COSCO

25.03.2025

SCM.dk

Målet med USTR´s forslag om at genopbygge den ameirkanske maritime sektor kunne WSC godt støtte. Men midlet - at pålægge enorme gebyrer på havneanløb for kinesisk-byggede skibe samt flåder, der indeholder kinesisk-byggede skibe eller har bestillinger på skibe fra Kina blev tilgengæld skudt eftertrykkeligt ned under mandagens høring.

Ifølge WSC vil forslaget forværre inflationen for amerikanske forbrugere og virksomheder, true arbejdspladser og have særligt negative konsekvenser for amerikanske landmænd og andre eksportører.

"Disse forslag vil føre til øgede omkostninger for amerikanske eksportører og forbrugere samt ineffektivitet i forsyningskæden, samtidig med at de ikke vil give Kina effektive incitamenter til at ændre sine handlinger, politikker og praksisser,” sagde WSC´s CEO, Joe Kramek og fortsatte:

“De økonomiske konsekvenser vil sprede sig gennem hele økonomien og negativt påvirke virksomheder, forbrugere og især landmænd, der eksporterer prisfølsomme varer.”

USTR har foreslået en havneafgift på op til 1,5 millioner dollars pr. anløb for kinesisk-byggede skibe og op til 1 million dollars pr anløb for ethvert skib (kinesisk-bygget eller ej), hvis operatøren har kinesisk-byggede skibe i sin flåde eller ordrebog. USTR har også foreslået at begrænse eksporttransport fra USA til et meget lille antal amerikansk-flagede og amerikansk-byggede skibe, som ifølge WSC slet ikke har kapacitet til opgaven.

Hvis forslaget bliver vedtaget, vil det ifølge Kramek betyde noget nær en fordobling af de kombinerede spotrater for transporter frem og tilbage mellem New York og Rotterdam.

WSC repræsenterer 90 pct. af verdens samlede containerskibs-kapacitet.

-emte

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

18.09.2025SCM.dk

Trumps toldkrig presser Panamakanalen

17.09.2025SCM.dk

Kritik af IMOs Net-Zero klimamål tager til

17.09.2025SCM.dk

Flere virksomheder satser på fysisk post

17.09.2025SCM.dk

Afgifter og bøvl presser transportbranchen

16.09.2025SCM.dk

Sejler rundt med stadig flere tomme containere

16.09.2025SCM.dk

APM Terminals kræver milliarderstatning

16.09.2025SCM.dk

Toldkrig vender op og ned på globale fragtmønstre

15.09.2025SCM.dk

Maersk har erklæret Generel Average efter branden på Marie Maersk

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed

Dato

22.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart