WSC: Drop de foreslåede afgifter på kinesiske skibe

Containerrederiernes organisation, World Shipping Council, advarede i stærke vendinger mod at indføre de foreslåede afgifter på kinesiske skibe og flåder under en høring mandag om den amerikanske handelsrepræsentations (USTR) forslag.

Foto: COSCO

25.03.2025

SCM.dk

Målet med USTR´s forslag om at genopbygge den ameirkanske maritime sektor kunne WSC godt støtte. Men midlet - at pålægge enorme gebyrer på havneanløb for kinesisk-byggede skibe samt flåder, der indeholder kinesisk-byggede skibe eller har bestillinger på skibe fra Kina blev tilgengæld skudt eftertrykkeligt ned under mandagens høring.

Ifølge WSC vil forslaget forværre inflationen for amerikanske forbrugere og virksomheder, true arbejdspladser og have særligt negative konsekvenser for amerikanske landmænd og andre eksportører.

"Disse forslag vil føre til øgede omkostninger for amerikanske eksportører og forbrugere samt ineffektivitet i forsyningskæden, samtidig med at de ikke vil give Kina effektive incitamenter til at ændre sine handlinger, politikker og praksisser,” sagde WSC´s CEO, Joe Kramek og fortsatte:

“De økonomiske konsekvenser vil sprede sig gennem hele økonomien og negativt påvirke virksomheder, forbrugere og især landmænd, der eksporterer prisfølsomme varer.”

USTR har foreslået en havneafgift på op til 1,5 millioner dollars pr. anløb for kinesisk-byggede skibe og op til 1 million dollars pr anløb for ethvert skib (kinesisk-bygget eller ej), hvis operatøren har kinesisk-byggede skibe i sin flåde eller ordrebog. USTR har også foreslået at begrænse eksporttransport fra USA til et meget lille antal amerikansk-flagede og amerikansk-byggede skibe, som ifølge WSC slet ikke har kapacitet til opgaven.

Hvis forslaget bliver vedtaget, vil det ifølge Kramek betyde noget nær en fordobling af de kombinerede spotrater for transporter frem og tilbage mellem New York og Rotterdam.

WSC repræsenterer 90 pct. af verdens samlede containerskibs-kapacitet.

-emte

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.05.2026SCM.dk

Maersk-skib eskorteret gennem Hormuz

04.05.2026SCM.dk

USA advarer mod at betale Iran for passage

SCM.dk

Hormuz-krise rammer verdens fattigste lande hårdt

SCM.dk

Maersk-skib eskorteret gennem Hormuz

29.04.2026SCM.dk

Dagrofa vinder stor logistikaftale i Grønland

27.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

Vækst og automatisering hænger i høj grad sammen.

27.04.2026SCM.dk

5 toptendenser for den forretningskritiske levering til forbrugerens dørtrin

24.04.2026pinDeliver

Sponseret

Større krav giver profitmuligheder for transportører

24.04.2026SCM.dk

Geopolitisk uro giver panderynker hos danske rederier

23.04.2026pinDeliver

Sponseret

MoveByBike udvider samarbejdet med pinDeliver om danske leverancer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Functionel safety - ISO 13849

Dette kursus handler om konstruktion af sikkerhedsrelaterede styresystemer i henhold til ISO 13849-1.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

AGR
Webinar
AGR Inventory Summit 2026

Resilience in the Modern Supply Chain

Dato

07.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

12.05.2026

Sted

Odense