WSC: Drop de foreslåede afgifter på kinesiske skibe

Containerrederiernes organisation, World Shipping Council, advarede i stærke vendinger mod at indføre de foreslåede afgifter på kinesiske skibe og flåder under en høring mandag om den amerikanske handelsrepræsentations (USTR) forslag.

Foto: COSCO

25.03.2025

SCM.dk

Målet med USTR´s forslag om at genopbygge den ameirkanske maritime sektor kunne WSC godt støtte. Men midlet - at pålægge enorme gebyrer på havneanløb for kinesisk-byggede skibe samt flåder, der indeholder kinesisk-byggede skibe eller har bestillinger på skibe fra Kina blev tilgengæld skudt eftertrykkeligt ned under mandagens høring.

Ifølge WSC vil forslaget forværre inflationen for amerikanske forbrugere og virksomheder, true arbejdspladser og have særligt negative konsekvenser for amerikanske landmænd og andre eksportører.

"Disse forslag vil føre til øgede omkostninger for amerikanske eksportører og forbrugere samt ineffektivitet i forsyningskæden, samtidig med at de ikke vil give Kina effektive incitamenter til at ændre sine handlinger, politikker og praksisser,” sagde WSC´s CEO, Joe Kramek og fortsatte:

“De økonomiske konsekvenser vil sprede sig gennem hele økonomien og negativt påvirke virksomheder, forbrugere og især landmænd, der eksporterer prisfølsomme varer.”

USTR har foreslået en havneafgift på op til 1,5 millioner dollars pr. anløb for kinesisk-byggede skibe og op til 1 million dollars pr anløb for ethvert skib (kinesisk-bygget eller ej), hvis operatøren har kinesisk-byggede skibe i sin flåde eller ordrebog. USTR har også foreslået at begrænse eksporttransport fra USA til et meget lille antal amerikansk-flagede og amerikansk-byggede skibe, som ifølge WSC slet ikke har kapacitet til opgaven.

Hvis forslaget bliver vedtaget, vil det ifølge Kramek betyde noget nær en fordobling af de kombinerede spotrater for transporter frem og tilbage mellem New York og Rotterdam.

WSC repræsenterer 90 pct. af verdens samlede containerskibs-kapacitet.

-emte

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

30.09.2026SCM.dk

Prisfald på pakkefragt skærper konkurrencen

30.09.2026SCM.dk

Tyskland vil blokere kinesisk opkøb af tysk logistikselskab

SCM.dk

Større containerskibe presser havnenes flaskehalse ind på land

SCM.dk

Stadig 43 millioner kroner tilbage til grønne lastbiler

28.09.2026SCM.dk

Analytiker forventer flere store skibsordrer fra Maersk

28.09.2026SCM.dk

Houthier lover ikke at angribe europæiske skibe

28.09.2026SCM.dk

Dieselpris over 20 kroner øger transportens prisrisiko

27.09.2026nShift

Sponseret

Fragtfakturaen er værd at kontrollere: Her gemmer fejlene sig

24.09.2026SCM.dk

Volvos el-lastbiler får bredere anvendelsesområde

24.09.2026SCM.dk

Aarhus Havn opjusterer efter stærkt halvår

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Context& A/S
Webinar
Webinar: Bedre digitalt samarbejde med dine kunder

Se, hvordan kundeportaler, B2B e-commerce, selvbetjening og AI kan forbedre kundeoplevelsen og reducere manuelle opgaver.

Dato

06.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams