WSC: Drop de foreslåede afgifter på kinesiske skibe

Containerrederiernes organisation, World Shipping Council, advarede i stærke vendinger mod at indføre de foreslåede afgifter på kinesiske skibe og flåder under en høring mandag om den amerikanske handelsrepræsentations (USTR) forslag.

Foto: COSCO

25.03.2025

SCM.dk

Målet med USTR´s forslag om at genopbygge den ameirkanske maritime sektor kunne WSC godt støtte. Men midlet - at pålægge enorme gebyrer på havneanløb for kinesisk-byggede skibe samt flåder, der indeholder kinesisk-byggede skibe eller har bestillinger på skibe fra Kina blev tilgengæld skudt eftertrykkeligt ned under mandagens høring.

Ifølge WSC vil forslaget forværre inflationen for amerikanske forbrugere og virksomheder, true arbejdspladser og have særligt negative konsekvenser for amerikanske landmænd og andre eksportører.

"Disse forslag vil føre til øgede omkostninger for amerikanske eksportører og forbrugere samt ineffektivitet i forsyningskæden, samtidig med at de ikke vil give Kina effektive incitamenter til at ændre sine handlinger, politikker og praksisser,” sagde WSC´s CEO, Joe Kramek og fortsatte:

“De økonomiske konsekvenser vil sprede sig gennem hele økonomien og negativt påvirke virksomheder, forbrugere og især landmænd, der eksporterer prisfølsomme varer.”

USTR har foreslået en havneafgift på op til 1,5 millioner dollars pr. anløb for kinesisk-byggede skibe og op til 1 million dollars pr anløb for ethvert skib (kinesisk-bygget eller ej), hvis operatøren har kinesisk-byggede skibe i sin flåde eller ordrebog. USTR har også foreslået at begrænse eksporttransport fra USA til et meget lille antal amerikansk-flagede og amerikansk-byggede skibe, som ifølge WSC slet ikke har kapacitet til opgaven.

Hvis forslaget bliver vedtaget, vil det ifølge Kramek betyde noget nær en fordobling af de kombinerede spotrater for transporter frem og tilbage mellem New York og Rotterdam.

WSC repræsenterer 90 pct. af verdens samlede containerskibs-kapacitet.

-emte

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

17.09.2026SCM.dk

IVECO lancerer komplet elektrisk modelprogram

17.09.2026SCM.dk

Clicktrans åbner transportplatform i Danmark

SCM.dk

IVECO lancerer komplet elektrisk modelprogram

SCM.dk

Clicktrans åbner transportplatform i Danmark

14.09.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Løfteudstyr hos Jollyroom

14.09.2026SCM.dk

Maersk skruer op for trafikken gennem Suez

14.09.2026SCM.dk

Maersk barsler måske med markant flådeudvidelse

14.09.2026SCM.dk

Nye angreb presser skibsfarten i Mellemøsten

11.09.2026nShift

Sponseret

nShift kåret til Årets Virksomhed ved 2026 Global Supply Chain Awards

10.09.2026SCM.dk

Kina barsler med arktisk containerrute til Europa

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

21.09.2026

Sted

IDA Conference, København V

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby