100 millioner euro til udvikling af logistikejendomme

Den paneuropæiske logistik- og ejendomsudviklingsspecialist, Verdion, har sikret yderligere 100 millioner euro til sin value-add fond, VELF 2. Fonden overstiger dermed samlet set 300 millioner euro.

Verdion tilføjer yderligere 100 millioner euro til sin value-add fond, VELF 2. Foto: Verdion

20.01.2025

SCM.dk

Verdion tilføjer yderligere 100 millioner euro til sin value-add fond, VELF 2. Den nye investering kommer i forlængelse af en anden aftale på 150 millioner euro, der blev indgået i september 2024.

Den indledende kapitalrejsning på 75 millioner euro kom udelukkende fra investorer i VELF 1 – Verdions første fond i VELF-serien, der blev lanceret i 2020. Fonden overstiger dermed samlet set 300 millioner euro, og arbejdet med yderligere kapitalrejsningen pågår fortsat.

Verdion European Logistics Fund 2 arbejder ud fra en value-add-strategi med det sigte at opkøbe og udvikle logistikejendomme, i allerede etablerede områder i Nordeuropa. Strategien nyder særlig godt af Verdions tekniske in-house ekspertise, der gør det muligt at styre renoverings- og udviklingsprojekter internt i organisationen.

Verdion har for nyligt indgået en aftale om opkøb af en byggegrund tæt på Helsingør, hvor der er indgået en større forhåndsaftale om built-to-suit og leje til Nordens førende distributør af kosmetik- og skønhedsprodukter, Sæther Nordic A/S.

VELF 2-fondens første aktiv, et DGNB Guld-certificeret distributionscenter til 33,5 millioner euro ved trekantområdet i Horsens, stod færdigt i 2024. Dertil er en række yderligere opkøb faldet på plads, hvor der er et særligt fokus på Tyskland, foruden Danmark, Sverige og Holland.

Læs også: Månedens udfordring: Vi skal være klar til at reagere – til enhver tid

Verdions første fond, VELF 1, opnåede final closing i 2020 efter at have rejst 158 millioner euro. Samlet set har VELF 1-fonden – med lån – investeret over 300 millioner euro i opkøb og udvikling af 11 logistikejendomme i Tyskland, Danmark, Holland og Tjekkiet. En UPS-facilitet nær Prags lufthavn er desuden blevet solgt, hvor også afståelsen af ejendomme i Tyskland og Holland er langt fremme og forventes afsluttet i første kvartal af 2025.

Simon Walter, Executive Director – Investment Management hos Verdion, siger:
"Den nye investering er et tydeligt bevis på den store tillid, vi oplever til vores tilgang – selv i en til tider udfordrende periode for kapitalrejsning. Interessen for vores value-add-strategi er stærk, og vores store fokus på at skabe og udvikle markedsførende lager- og logistikejendomme med teknisk innovation og fremragende ESG-meritter for øje forbliver fortsat attraktivt for investorer fra både USA, Nordeuropa og Stillehavsområdet”.

Kilde: Verdion

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.02.2026Antalis A/S

Sponseret

Sådan løser automatisering tre centrale udfordringer i moderne logistik

13.02.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

12.02.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Den rette type truck til et hvert lager eller produktion

10.02.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Vores vognprogram Q10 udfases – alt skal væk

10.02.2026SCM.dk

Nordisk logistikejendoms-aktør styrker tilstedeværelsen i Hovedstadsområdet

10.02.2026SCM.dk

Hummels centrallager satser på det automatiske og digitale

09.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

PP Jensen løfter præcisionen med scannerløsning fra Delfi Technologies

05.02.2026SSI Schäfer

Sponseret

Agil intralogistik drevet af mobile robotter og AI

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Delfi Technologies A/S
Messe
Besøg Delfi Technologies på EuroShop 2026

Delfi Technologies er klar til at byde dig velkommen endnu engang på EuroShop – verdens førende detailhandelsmesse, som finder sted i Düsseldorf, Tyskland. Ingen anden messe giver dig det samme øjebliksbillede af, hvad der sker i den hurtigt voksende verden inden for butiksteknologi.

Dato

22.02.2026

Tid

10:00

Sted

Messe Düsseldorf

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse (fornyelse)

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelse (Fornyelse) forbereder dig til Beredskabsstyrelsens repetitions- og udvidelseseksamen. Du får genopfrisket ADR- og RID-konventionens struktur og indhold samt får forståelse for ændringerne ADR- og RID-konventionen.

Dato

24.02.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse (fornyelse)

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelse (Fornyelse) forbereder dig til Beredskabsstyrelsens repetitions- og udvidelseseksamen. Du får genopfrisket ADR- og RID-konventionens struktur og indhold samt får forståelse for ændringerne ADR- og RID-konventionen.

Dato

24.02.2026

Sted

Fredericia