3D-slagterrirobot får innovationspræmie

Danish Meat Research Institute (DMRI) på Teknologisk Institut har fået en tysk sølvmedalje for sin 3D-afsværingsrobot til slagterier.

Robotten kan blandt andet afløse en manual vurdering af tykkelsen på svinekammenes fedtlag. Robotten computergenerer et præcist 3D-billede af hver enkelt svinekam, der kan vurdere, hvor kød og fedt mødes. Herefter udskærer robotten automatisk svinekammen. I alt tager processen fire sekunder per svinekam..

28.04.2015

SCM.dk

En 3D-slagterirobot, der kan tilskære fedtlaget på svinekamme, har sikret en sølvmedalje til Danish Meat Research Institute (DMRI) på Teknologisk Institut. Sølvmedaljen for ”Bedste Innovation” blev givet på den tyske fødevaremesse Anuga FoodTec Trade Fair i Køln.

Læs også: Automationsdag skal nedbryde barrierer for robotter

Sølvmedaljen vækker stor glæde på Teknologisk Institut.

”Vi er stolte over at have modtaget hæderen for vores 3D-afsværingsrobot. Med udviklingen af robotten er det lykkedes os at få udviklet en avanceret skærerobot, som kan være med til at fastholde produktion i Danmark”, siger direktør Lars Leopold Hinrichsen, DMRI, Teknologisk Institut.

Robotten kan blandt andet afløse en manual vurdering af tykkelsen på svinekammenes fedtlag. Robotten computergenerer et præcist 3D-billede af hver enkelt svinekam, der kan vurdere, hvor kød og fedt mødes. Herefter udskærer robotten automatisk svinekammen. I alt tager processen fire sekunder per svinekam.

Læs også: Amazon satser på 3D-printende varebiler

3D-afsværingsrobotten har medført en øget fleksibilitet i produktionen på danske slagterier, hvor de nu kan levere højere ensartethed til kunderne, selvom de enkelte svin er meget forskellige.

-SSM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

16.03.2026SCM.dk

AI og automatisering ændrer spilleregler for ledelse af forsyningskæden

13.03.2026SCM.dk

AI flytter COO-rollen fra driftschef til strategisk arkitekt

Annonce

SCM.dk

Danske iværksættere vil gøre tabte containere sporbare

SCM.dk

Danske SMV’er fejer supply chain cybersikkerhed ind under gulvtæppet

10.03.2026SCM.dk

Iran-krigen rammer både sø, luft og energi

04.03.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Circularity is a competitive edge. Period.

04.03.2026SCM.dk

Ligestilling på arbejdsmarkedet står bomstille

03.03.2026SCM.dk

Supply chain 2026: Nu handler det om at skabe strategisk forspring

02.03.2026SCM.dk

Lederne spiller vigtig rolle i et stærkt totalberedskab

26.02.2026Descartes

Sponseret

Europa under pres fra toldkaos og geopolitik

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle