3D-slagterrirobot får innovationspræmie

Danish Meat Research Institute (DMRI) på Teknologisk Institut har fået en tysk sølvmedalje for sin 3D-afsværingsrobot til slagterier.

Robotten kan blandt andet afløse en manual vurdering af tykkelsen på svinekammenes fedtlag. Robotten computergenerer et præcist 3D-billede af hver enkelt svinekam, der kan vurdere, hvor kød og fedt mødes. Herefter udskærer robotten automatisk svinekammen. I alt tager processen fire sekunder per svinekam..

28.04.2015

SCM.dk

En 3D-slagterirobot, der kan tilskære fedtlaget på svinekamme, har sikret en sølvmedalje til Danish Meat Research Institute (DMRI) på Teknologisk Institut. Sølvmedaljen for ”Bedste Innovation” blev givet på den tyske fødevaremesse Anuga FoodTec Trade Fair i Køln.

Læs også: Automationsdag skal nedbryde barrierer for robotter

Sølvmedaljen vækker stor glæde på Teknologisk Institut.

”Vi er stolte over at have modtaget hæderen for vores 3D-afsværingsrobot. Med udviklingen af robotten er det lykkedes os at få udviklet en avanceret skærerobot, som kan være med til at fastholde produktion i Danmark”, siger direktør Lars Leopold Hinrichsen, DMRI, Teknologisk Institut.

Robotten kan blandt andet afløse en manual vurdering af tykkelsen på svinekammenes fedtlag. Robotten computergenerer et præcist 3D-billede af hver enkelt svinekam, der kan vurdere, hvor kød og fedt mødes. Herefter udskærer robotten automatisk svinekammen. I alt tager processen fire sekunder per svinekam.

Læs også: Amazon satser på 3D-printende varebiler

3D-afsværingsrobotten har medført en øget fleksibilitet i produktionen på danske slagterier, hvor de nu kan levere højere ensartethed til kunderne, selvom de enkelte svin er meget forskellige.

-SSM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

11.12.2025SCM.dk

Der er stadig langt mellem kvinderne i toppen af dansk erhvervsliv

11.12.2025SCM.dk

Månedens udfordring: Vores forsyningskæde skal kunne tilfredsstille mange forskellige behov

11.12.2025Inact ApS

Sponseret

Hvordan en kommerciel tilgang optimerede hele Frederiksen Scientific

08.12.2025Inact ApS

Sponseret

Wicked problems i supply chain

06.12.2025SCM.dk

Stort potentiale for håndtering af risikostyring og compliancekrav

05.12.2025SCM.dk

Danske familievirksomheder mærker voksende pres på omsætningen

04.12.2025Dansk Standard

Sponseret

ISO 14001:2026 på vej: Nye dokumentationskrav og integrering af klima og biodiversitet

03.12.2025Dansk Standard

Sponseret

Forslaget til ISO 9001 oversat til dansk

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle