Aarhus Havn igangsætter arbejde med ny terminal

Onsdag morgen gik MT Højgaard Danmark i gang med færdiggørelsen af Omniterminalen på Aarhus Havn. Den 430 meter nye terminal med en vanddybde på 14 meter, forventes klar i slutningen af 2026.

Foto: Aarhus Havn

24.09.2025

SCM.dk

"Det er lidt af en milepæl for os, at vi nu kan gå i gang med byggeriet på sidste etape af Omniterminalen. Kajanlægget er helt naturligt et afgørende element i at sikre endnu et attraktivt terminalområde på havnen, som jeg selvfølgelig glæder mig over, at vi allerede har lejet ud”, siger Thomas Haber Borch, CEO hos Aarhus Havn.

Det kommende kajanlæg er designet på en ny måde, der gør, at forbruget af beton mindskes, uden at det går på kompromis med robustheden. På den måde reduceres byggeriets CO2-udledninger i forhold til traditionelt kajbyggeri.

Desuden bliver kajen bygget, så den er klar til at opsætte landstrømsanlæg til containerskibene med det samme, ligesom der er landstrømsanlæg på vej på den eksisterende containerterminal.

-mauh
 

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

23.10.2026SCM.dk

MSC meldes på vej med ordre på 20 megacontainerskibe

23.10.2026SCM.dk

Over 500 containerskibe og bilskibe sejler nu med dual-fuel

SCM.dk

USA vil forlænge pause i ekstra havneafgifter for Kina

SCM.dk

Salling Group prioriterer kritiske varer i beredskabslagre

21.10.2026SCM.dk

Maersk indleder nyt værftssamarbejde i Indien

21.10.2026SCM.dk

Maersk i nyt vietnamesisk projekt til 22 milliarder kroner

21.10.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Micro-fulfillment: Små lagre til hurtig levering

20.10.2026SCM.dk

TX Logistik fordobler togafgange mellem Sverige og Italien

19.10.2026SCM.dk

DHL udvider globalt kølekædenetværk med seks nye flyruter

16.10.2026SCM.dk

A.P. Møller Capital køber havneoperatør

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

29.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

29.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

29.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online