Aarhus-studerende vandt pris for hjælp til lastbilchauffører

Udfordringer med ensomhed, trivsel og arbejdsmiljø er stort i transportbranchen. Tre studerende fra Erhvervsakademi Aarhus ønsker at gøre noget ved de udfordringer. De har udviklet en ny platform, som gav dem førstepladsen i Grow Up-sporet i den landsdækkende iværksætterkonkurrence for studerende på videregående uddannelser ved Danish Entrepreneurship Festival

Vinderne af Grow Up sporet i Start Up Programme under Danish Entrepreneurship Festival i Fredericia, Truck Buddy (Charles Sonny Garvang, Camilla Katarzyna Beenfeldt og Anthony Sangano).. Foto: Fonden for Entreprenørskab

05.12.2023

SCM.dk

Tusindvis af fremtidens iværksættere og innovative medarbejdere stillede op til Danmarks største entreprenørskabsfestival, Danish Entrepreneurship Festival i Fredericia. Her præsenterede folkeskoleelever, elever på ungdomsuddannelser og studerende fra videregående uddannelser deres idéer til at løse fremtidens udfordringer. 

En af de konkurrencer, der blev afholdt, er Grow Up-konkurrencen i Start Up Programme, som er målrettet studerende på de korte og mellemlange videregående uddannelser.  

Her vandt holdet Truck Buddy med eleverne Charles Sonny Garvang, Camilla Katarzyna Beenfeldt og Anthony Sangano fra Aarhus.  

Truck Buddy er en community platform, som henvender sig til transportbranchen og skal løse problemer med ensomhed. Lastbilchauffører har deres egen side af platformen, som er dedikeret til at forbedre trivslen og arbejdsmiljøet for lastbilchauffører. På platformen kan lastbilchauffører oprette forbindelse til hinanden, dele erfaringer og viden og samarbejde om at finde løsninger på fælles problemer. Det gøres gennem en online walkie-talkie, et feed til opslag, et kort over lastbilchaufførernes placering og meget mere.   

De tre studerende var glade og stolte over prisen. 

“Vi er meget overvældede og overraskede. Vi kom i dag for at øve pitch og forbedre vores kompetencer, og vi havde slet ikke forventet at vinde. Vi har lært sindssygt meget af at være med i Start Up Programme, som vi kan bruge i vores videre rejse. Vi er blevet bedre til at præsentere vores ide, har set værdien i netværk og at dele viden og få vigtige input. Vi lancerer platformen til februar, og på sigt er drømmen at gå internationalt og skabe endnu bedre trivsel og arbejdsmiljø for transportbranchen”, siger Charles Sonny Garvang, Camilla Katarzyna Beenfeldt og Anthony Sangano 

Holdet vandt 10.000 kroner, der er sponsoreret af Chr. Augustinus Fabrikker. 

Læs også: Plast genbruges i kæmpe mængder til øltransport

Start Up Programme er et unikt entreprenørskabsprogram, der er målrettet studerende på alle korte og mellemlange videregående uddannelser i hele Danmark og deres undervisere. Programmet er bygget op om undervisningsmateriale, opkvalificering af undervisere og aktiviteter og events, hvor studerende kan afprøve idéer med iværksættere, erhvervsfolk og andre studerende. 

I alt deltog 190 studerende fordelt på 56 hold i konkurrencerne for de videregående uddannelser. 

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

SCM.dk

OT-sikkerhed lever et skjult og risikofuldt liv i mange virksomheder

SCM.dk

AI-agenter øger presset på virksomhedernes netværk

24.06.2026SCM.dk

Fagorganisation: Forhøjet seniorfradrag kan ikke stå alene

23.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vinder af LED-sikkerhedslampe

19.06.2026SCM.dk

STARK styrker ledelsen af nyt distributionscenter

18.06.2026Descartes

Sponseret

Descartes Releases Global Shipping Report on Strait of Hormuz Disruption

16.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

15.06.2026PALOMAT

Sponseret

Prøv gratis i 2 uger: Kan PALOMAT® gøre en forskel hos jer?💡

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.08.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Context& A/S
Webinar
AI i finansafdelingen - hvad kan du automatisere?

Deltag i webinaret og se, hvordan AI automatiserer økonomiprocesser, reducerer manuelt arbejde og giver hurtigere adgang til indsigt i ERP-data.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams