Affaldsrobotter gavner både mennesker og miljø

Fuldautomatiske robotter kan sortere genanvendelige materialer ud af affald og derved spare store mængder ressourcer til glæde for såvel miljøet som mennesker og bundlinjer.

Robotter som denne kan sortere affald både hurtige, grundigere og mere effektivt end et menneske med adskillige gevinster til følge. Foto: Teknologisk Institut..

13.01.2016

SCM.dk

Der er helt bogstavelig talt guld at hente ved at sortere vores affald (endnu) bedre end det er tilfældet i dag, og her er robotteknologien nu for alvor på vej ind i billedet. Det viser en undersøgelse fra Teknologisk Institut.

Læs også: Robotter vil vinde stort frem i mindre virksomheder

Lynhurtige robotter med avanceret sensorteknologi kan sortere de genanvendelige råvarer ud af affaldet – både elektronikskrot og husholdningsaffald – og derved potentielt realisere en økonomisk milliardgevinst, samtidig med at de sparer miljøet for store mængder skadelige stoffer og frigør mennesker fra et ensidigt, opslidende og ofte uhygiejnisk arbejde.

”Der går hvert år værdier for omkring fem milliarder kroner tabt i skraldet. Ved at udnytte nutidens teknologi vil vi kunne hive en stor del af den værdi ud, samtidig med at vi skåner miljøet og de mennesker, som i dag står og udsorterer manuelt”, siger projektleder fra Teknologisk Institut, Nils H. Nilsson, i en pressemeddelelse.

Guld i mobiltelefoner
Hvert år bliver der indsamlet omkring 75.000 ton elektronikaffald fra husholdninger i Danmark; affald, der er fuld af guld. 41 mobiltelefoner indeholder eksempelvis den samme mængde guld, som der findes i et helt ton malm fra en guldmine. Derfor ser man fra industriens side også adskillige gevinster i de nye teknologiske muligheder.

”Teknologianvendelse er et af de redskaber, vi fremadrettet kan anvende i affaldssorteringen til forbedret arbejdsmiljø og øget effektivitet i driften – både for at opnå flere sorterede ton i timen, men også opnå større renhed og mere kvalitet i affaldsressourcerne. Faktorer der til sammen bidrager til bedre økonomi og bedre miljø”, siger projektleder fra Dansk Affald, Jesper Vange Heinzl.

Læs også: MiR-robotter kan øge effektiviteten

Det er gennem projektet Innosort, at Teknologisk Institut med afsæt i tankerne om cirkulær økonomi er i færd med at kortlægge og udvikle de nye teknologier, der også har store klimamæssige perspektiver. En øget genanvendelse af affald vil således også medføre mindre forbrænding og dermed et reduceret CO2-udslip, ligesom en mere effektiv ressourceudnyttelse vil føre til et lavere energiforbrug i produktionen.

-AK

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

23.10.2026SCM.dk

Forsyningskæder har radikalt skiftet design de sidste seks år

20.10.2026Swisslog

Sponseret

Swisslog moves into new headquarters in Aarau

SCM.dk

Forstyrrelser og ikke efterspørgsel holder hånden under høje fragtrater

SCM.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden

16.10.2026SCM.dk

LEGO-topchef hædres for vækst og bæredygtig omstilling

06.10.2026SCM.dk

Danmark skiller sig ud med høj vækst og stærk AI-parathed

05.10.2026SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

02.10.2026TECSYS A/S

Sponseret

Sådan bygger du en business case for WMS, som ledelsen kan sige ja til

29.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

29.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

En jobsøgende kan aflæse jeres arbejdsmiljø på få minutter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.11.2026

Sted

On-Demand Webinar

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i kommuner - vejen til compliance med afsæt i ISO 27001

På dette todages kursus klæder vi kommunale ledere og nøglemedarbejdere på til at forstå, planlægge og realisere arbejdet med NIS 2-compliance. Vi giver indblik i, hvordan arbejdet kan inspireres af ISO/IEC 27001, og hvordan en pragmatisk tilgang gør det muligt at opnå højere sikkerhed, der er forankret i driften.

Dato

03.11.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

03.11.2026

Sted

Nordhavn, København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende bæredygtighed

Alle taler om bæredygtighed, men det kan være en svær størrelse at få greb om. Grundlæggende bæredygtighed er et crashkursus, der giver en klar, jordnær og praksisnær introduktion til området. Kurset giver dig en solid forståelse af bæredygtighed på et overordnet niveau og et indblik i centrale begreber, terminologi og aktuelle problemstillinger. Målet er at inspirere og give deltagerne konkrete værktøjer, som kan bruges til at arbejde mere bæredygtigt i hverdagen.

Dato

03.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online