Alle ledelsesstandarder har fået klimakrav

Med London-erklæringen forpligtede ISO sig til at bidrage til klimadagsordenen gennem standardisering. Nu indføres der krav om klimahensyn i alle ledelsesstandarder.

Organisationer, der er certificeret efter ledelsessystemstandarder, opfordres allerede nu til at være opmærksomme på ændringerne og sikre, at de integrerer klimahensyn i deres ledelsespraksis. Foto: Dansk Standard

09.04.2024

SCM.dk

ISO og IAF (International Accreditation Forum) har fra februar 2024 besluttet at indføre krav om hensyn til klimaforandringer i alle eksisterende ledelsessystemstandarder samt alle nye ledelsesstandarder under udvikling eller revision. Det sker i forlængelse af ISO's London-erklæring om klimaforandringer og skal sikre, at organisationer overvejer, om klimaforandringer er relevante i forhold til deres kontekst og interessentkrav.

”Fordi stort set alle organisationer og slutbrugere på et eller andet niveau forholder sig til klimaforandringerne og udfordringerne, skal det undersøges, i hvor stor udstrækning dette er relevant for virksomhederne og deres interessenter, og dermed om og hvordan klimaforandringerne skal håndteres via ledelsessystemet”, siger Kasper Hillgaard Mühlbach, chefkonsulent hos Dansk Standard.

Organisationer, der er certificeret efter ledelsessystemstandarder, opfordres allerede nu til at være opmærksomme på ændringerne og sikre, at de integrerer klimahensyn i deres ledelsespraksis. 

Læs også: Store virksomheders rapportering er godt på vej til CSRD

Auditing Practices Group (APG) er i gang med at skrive en vejledning til både virksomheder og auditorer, som skal tydeliggøre, hvordan man forholder sig til de nye krav. Formålet er at kaste lys på klimaudfordringerne i alle ledelsessystemstandarder og samtidig fastholde de oprindelige anvendelsesområder og omfang. 

Kilde: Dansk Standard

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.09.2026SCM.dk

FDE Fonden åbner for transportprojekter

08.09.2026GS1 Denmark

Sponseret

Nu kan du gøre PPWR-dokumentationen lettere med en automatisk DoC

SCM.dk

Nye angreb presser skibsfarten i Mellemøsten

SCM.dk

Danske konkurser falder til femårigt lavpunkt

08.09.2026SCM.dk

Nordiske virksomheder ser fysisk AI som en stor hjælp til de ansatte

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Stærk ledelse skaber stærkere virksomheder

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Styrk dine kompetencer i projektledelse

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetslederuddannelsen

Kompetencegivende uddannelse i kvalitetsledelse

Dato

15.09.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, lempelige transportregler, ADR-RID-IMDG-IATA

Kurset om lempelige transportregler giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier efter lempelserne i SP188 (ADR, RID og IMDG) for UN3090, UN3091, UN3480, UN3481, UN3551 og UN3552 samt Section II (IATA), som er gældende for UN3091, UN3481 og UN3552.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, fuldt reguleret, IATA, ADR, IMDG og RID

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier både løse og/i med udstyr, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i IATA. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier ikke sendes med fly.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia