Analyse: Levering skal gå stærkt, rigtig stærkt, om 10 år

Teknologivirksomheden Zebra har undersøgt forventningerne til fremtidens levering af nethandelspakker, og tempoet bliver markant. Knap 80 procent af logistikfirmaerne regner med at levere samme dag i 2023 og 40 sigter efter to-timers vinduer i 2028.

Droner er af mange ledere i Zebras undersøgelse udpeget som den mest disruptive teknologi. De kan også være et middel til at opfylde det mål om hurtigere levering, de fleste selskaber forventer at kunne tilbyde i fremtiden..

30.05.2018

SCM.dk

Fremtidens onlineshoppere vil have deres varer i en fart, og det skal logistikfirmaerne være klar til. For at tage pulsen på selskabernes forventninger til udviklingen på området, har den amerikanske teknologivirksomhed Zebra analyseret, hvordan såvel producenter og transportvirksomheder som detailhandlere forbereder sig på de voksende krav.

Læs også: Walmart satser stort på levering af online-handel

Zebras globalt baserede Future of Fulfillment Vision Study viser, at 78 procent af logistikvirksomhederne regner med at tilbyde sammedags-levering i 2023, og at 40 procent forventer at kunne levere inden for et vindue på to timer i 2028. 87 procent forventer desuden at bruge crowdsourced levering eller større chaufførnetværk til den tid.

Generelt er der bred enighed blandt de adspurgte (89 procent) om at den voksende e-commerce er en central driver for behovet for hurtigere levering.

Andre centrale punkter i undersøgelsen omfatter blandt andet:

  • Kun 39 procent af de adspurgte supply chain-aktører opfatter sig selv som omnichannel. Reduktion af ventende ordre er den største udfordring i den forbindelse, efterfulgt af sortimentsallokering og fragtomkostninger
  • For detailvirksomhedernes vedkommende bruger 76 procent i dag butiksvarer til at dække onlineordrer, mens 86 planlægger at implementere in-store-afhentning af disse ordrer inden for det næste år. Mange forhandlere omdanner så småt deres butikker til at være fulfillmentcentre for at håndtere e-handelen
  • 87 anerkender at returvarer er en udfordring. Det øgede udbud af gratis og nemmer returneringsløsninger giver flere returvarer, som er dyre for butikkerne at håndtere. Over 60 procent af de detailvirksomheder, der ikke tilbyder gratis shipping, gratis returnering eller sammedags-levering, regner med at gøre det på et tidspunkt
  • Over halvdelen, 55 procent, bruger stadig manuelle processer (papir og blyant) til deres logistikprocesser. I 2021 forudser Zebra imidlertid at 94 procent af virksomhederne vil bruge håndholdte enheder i stil med dem, selskabet selv fremstiller.
  • RFID-teknologi og platforme til håndtering af lagerbeholdning vil vokse med 49 procent de næste fem år. Det vil forbedre præcisionen i forsyningskæderne og de handlendes tilfredshed, og samtidig reducerer risikoen for at have for få eller for mange enheder på lager, eller at genopfyldningen fejler
  • Fremtidens teknologi vil selvsagt påvirke forsyningskæderne i stor stil og gøre dem mere forbundne, automatiserede og intelligente. De adspurgte ledere peger på elementer som droner (39 procent), førerløse køretøjer (38 procent), mobile og bærbare (wearable) løsninger (37 procent) og robotter (37 procent) som de potentielt mest disruptive teknologier.
  • Trenden med at bruge butikkens varer til at klare onlineordrer er specielt udbredt i Europa, hvor over 80 anvender den strategi. Kalkulen er ganske enkelt at en finere netværk af butikker hurtigere kan få ordrerne ud til kunderne end en håndfuld store, centraliserede distributionscentre.

Til studiet har Zebra interview over 2.700 fagfolk i transport- og logistikvirksomheder, detailbranchen og produktionsindustrien i lande som bl.a. USA, Canada, Brasilien, Frankrig, Tyskland, Storbritannien, Spanien, Kina, Indien og Australien.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

18.08.2026Consafe Logistics

Sponseret

Anna Jäger bliver ny CMO hos Consafe Logistics

17.08.2026SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

SCM.dk

Lidl hjælper lokale producenter med klimaregnskab og klimamål

SCM.dk

Maersk vinder erstatningssag efter brand på containerskib

07.08.2026SCM.dk

Speditionselev fra H. Daugaard vinder DI-lærlingepris

06.08.2026SCM.dk

Rekordmange konkurser i USA øger eksport­risikoen

03.08.2026SCM.dk

Stabil ingeniørsøgning styrker fremtidens forsyningskæder

31.07.2026SCM.dk

Nyt center skal styrke ledelse i kriser

17.07.2026SCM.dk

Lager- og transportmedarbejdere søger sjældnere hjælp

16.07.2026SCM.dk

SMV’er skal tænke nyt for at tiltrække fremtidens arbejdsmarked

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle