Antallet af producerede robotter i Kina i år runder 100.000

Sidste år lykkedes det Kina at producere i omegnen af 90.000 robotenheder, hvilket er mere end Sydkorea og Nordamerika producerede til sammen. I år forventes tallet at stige til i omegnen af 120.000.

I 2015 stod udenlandske producenter for omkring en tredjedel af Kinas produktion. Men denne andel indsnævres imidlertid, da kinesiske virksomheder som Midea Group Ltd. Og Siasun Robot & Automation Co. har planer om at udvide inden for sektoren. Arkivfoto..

19.12.2017

SCM.dk

Ifølge data udarbejdet af Bloomberg for International Federation of Robotics producerede Kina i 2016 omkring 90.000 industrirobotenheder. Det tal blev imidlertid overgået allerede i oktober måned i år, da produktionen rundede 100.000, og antallet af forsendelser steg med 67 procent i forhold til samme måned sidste år.

Den store stigning i antallet af robotter stopper imidlertid ikke her. Ifølge en prognose fra Ministry of Industri and Information Technology vil den samlede produktion i 2017 nemlig nå op på ca. 120.000 enheder.

Læs også: Hollandsk fagforening foreslår skat på robotter

Kina tegner sig for omkring en tredjedel af den globale efterspørgsel på industrirobotter, som er kernen i regeringens ”Made in China 2025”-plan, der beror sig på at opgradere fabrikker til at være delvist automatiserede og teknologisk avancerede.

I 2015 stod udenlandske producenter for omkring en tredjedel af Kinas produktion, skriver industryweek.com. Denne andel indsnævres imidlertid, da kinesiske virksomheder som Midea Group Ltd. og Siasun Robot & Automation Co. udvider inden for sektoren.

Midea købte Tysklands Kuka AG sidste år, og Siasun åbnede en industripark i oktober til i omegnen af 2,8 milliarder kroner ved hovedkvarteret i Shenyang.

- EL

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

SCM.dk

Faglærte skal styrke digital produktion og 3D-print

SCM.dk

AI-delirium og tyfon-kaos præger de globale fragtstrømme lige nu

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online