Antallet af producerede robotter i Kina i år runder 100.000

Sidste år lykkedes det Kina at producere i omegnen af 90.000 robotenheder, hvilket er mere end Sydkorea og Nordamerika producerede til sammen. I år forventes tallet at stige til i omegnen af 120.000.

I 2015 stod udenlandske producenter for omkring en tredjedel af Kinas produktion. Men denne andel indsnævres imidlertid, da kinesiske virksomheder som Midea Group Ltd. Og Siasun Robot & Automation Co. har planer om at udvide inden for sektoren. Arkivfoto..

19.12.2017

SCM.dk

Ifølge data udarbejdet af Bloomberg for International Federation of Robotics producerede Kina i 2016 omkring 90.000 industrirobotenheder. Det tal blev imidlertid overgået allerede i oktober måned i år, da produktionen rundede 100.000, og antallet af forsendelser steg med 67 procent i forhold til samme måned sidste år.

Den store stigning i antallet af robotter stopper imidlertid ikke her. Ifølge en prognose fra Ministry of Industri and Information Technology vil den samlede produktion i 2017 nemlig nå op på ca. 120.000 enheder.

Læs også: Hollandsk fagforening foreslår skat på robotter

Kina tegner sig for omkring en tredjedel af den globale efterspørgsel på industrirobotter, som er kernen i regeringens ”Made in China 2025”-plan, der beror sig på at opgradere fabrikker til at være delvist automatiserede og teknologisk avancerede.

I 2015 stod udenlandske producenter for omkring en tredjedel af Kinas produktion, skriver industryweek.com. Denne andel indsnævres imidlertid, da kinesiske virksomheder som Midea Group Ltd. og Siasun Robot & Automation Co. udvider inden for sektoren.

Midea købte Tysklands Kuka AG sidste år, og Siasun åbnede en industripark i oktober til i omegnen af 2,8 milliarder kroner ved hovedkvarteret i Shenyang.

- EL

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nullermænd, en af din højteknologiske robots værste fjender

16.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Besøg fra Odense Robotics

16.01.2026PALOMAT

Sponseret

Hvordan skal du optimere din virksomhed i 2026?

16.01.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KUKA Nordic skaber ny rolle med fokus på AMR'er – og lancerer endnu en robotplatform

16.01.2026SCM.dk

Cyberkriminelle stjæler cargo uden at løfte hænderne fra tastaturet

14.01.2026SCM.dk

Maersk ansætter SCM-ekspert som ny direktør for Europa-regionen

12.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Solutions Launches Deal Management

09.01.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Fra digital indsigt til fleksibel intralogistik

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle