A.P. Møller – Mærsk underskriver global fragtaftale med Unilever

Med en fireårig aftale får A.P. Møller – Mærsk ansvaret for at udvikle en operational management løsning for industrikoncernen Unilevers sø- og luftfragt. Det er Mærsks forsyningskæde platform NeoNav, der er kernen i den nye aftale.

A.P. Møller – Mærsk får ansvar for udførelsen af Unilevers international sø- og luftfragt med en ny aftale, der træder i kraft fra 2022. Foto: Mærsk.

23.12.2021

SCM.dk

A.P. Møller – Mærsk er netop indgået i et nyt partnerskab med industrikoncernen Unilever, der både producerer og leverer fødevarer, beauty- og hjemmeplejeprodukter globalt. Det indebærer, at den danske logistikgigant får ansvar for Unilevers internationale fragt af varer – både til søs og i luften.

A.P. Møller – Mærsk skal stå for operational management med udgangspunkt i sin platform NeoNav, ligesom virksomheden skal hjælpe med udviklingen af Unilevers International Control Tower Solution. Det er Unilevers egen operational management løsning, hvis formål er at øge sigtbarheden, øge effektiviteten og fortsat at sænke virksomhedens emissioner.

”Vi er glade for at arbejde sammen med Mærsk for at samle vores globale sø- og luftfragts operationer. Deres end-to-end tilgang betyder ikke blot en bedre service til vores kunder, den øgede sigtbarhed vil hjælpe os med at mindske risici, øge agiliteten såvel som at nå vores mål om at blive kulstofneutral i 2039”, siger Michelle Grose, der er VP Global Logistics and Fulfilment hos Unilever, i en pressemeddelelse.

Læs også: Danmark og Mærsk kræver klimaneutral søfart i 2050

Det er NeoNav, som muliggør A.P. Møller – Mærsks end-to-end tilgang til logistik. Løsningen forener nemlig fysisk og digital logistisik, så kontrollen over de to grene samles ét sted og virksomheden når et bedre udgangspunkt for at træffe beslutninger.

”Vi er begejstret for at Unilever har valgt vores logistik ekspertise såvel som vores teknologiske platform NeoNav til at give dem et overblik over deres samlede sø- og luftfragts operationer. De har en af de mest effektive forsyningskæder i verden, så vi er glade for at vi kan støtte koncernen yderligere og fremme deres resiliens og gennemsigthed med vores digitale platform”, siger Aymeric Chandavoine, som er Head of Logistics & Services for A.P. Moller – Maersk, i en pressemeddelelse.

Aftalen træder i kraft i 2022 og er gældende de næste fire år.

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.03.2026Element Logic Danmark

Sponseret

Element Logic skal levere innovativ automationsløsning til Kramps nye nordiske distributionscenter

06.03.2026SCM.dk

3 ud af 5 logistikcentre investerer stort i kunstig intelligens

SCM.dk

Maersk har ti skibe fanget i konflikt

SCM.dk

IKEA indfører selvkørende køretøjer i Kina

13.02.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

12.02.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Den rette type truck til et hvert lager eller produktion

10.02.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Vores vognprogram Q10 udfases – alt skal væk

10.02.2026SCM.dk

Nordisk logistikejendoms-aktør styrker tilstedeværelsen i Hovedstadsområdet

10.02.2026SCM.dk

Hummels centrallager satser på det automatiske og digitale

09.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

PP Jensen løfter præcisionen med scannerløsning fra Delfi Technologies

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

16.03.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

17.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense