APM Terminals tager skridt mod mere automatisering

APM Terminals har indgået et samarbejde med to virksomheder om at introducere 30 elektriske og automatiserede terminaltrucks (ATT) i Maasvlakte II terminalen.

Foto: APM Terminals

14.01.2025

SCM.dk

De avancerede ATT´ere bliver de første automatiserede trucks i en havneterminal med blandet trafik.

Aftalen er indgået med Embotech AG, der er blandt de ledende leverandører af teknologi til selvkørende køretøjer og det hollandske firma Terberg.

"Dette unikke trepartssamarbejde med Embotech og Terberg markerer et vigtigt skridt i vores ambition om at gøre Maasvlakte II til ikke kun den største, men også den mest effektive, bæredygtige og sikreste automatiserede terminal i Europa," udtaler Harold Kunst, CEO for APM Terminals MVII.

De nye køretøjer, der opererer med en nøjagtighed på ned til 5 cm, ventes at blive sat i drift i 2027 efter pilotfase og omfattende tests, skriver APM Terminals i en pressemeddelelse.

-emte

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.03.2026SCM.dk

Containerrederier får nej til hurtigt krigstillæg

24.03.2026SCM.dk

Selvkørende teknologi kan redde chaufførkrisen

SCM.dk

Tre ud af fire SMV’er mangler AI i hverdagen

SCM.dk

Hormuzstrædet: Beskeden stigning i antallet af gennemsejlinger

20.03.2026SCM.dk

Rekordår for Bring med 29 procent vækst

19.03.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

19.03.2026SCM.dk

Iran-krigen er den største trussel mod globale forsyningskæder siden covid-19

18.03.2026SCM.dk

IMO: Flådebeskyttelse ikke en holdbar løsning

18.03.2026SCM.dk

Investering i chaufførområdet skal styrke væksten

17.03.2026SCM.dk

Hverken NATO eller EU vil sejle Trump til undsætning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online